İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım OMGOMG


Zirvedekiler No:1 Versace

Merhaba bugün sizlere 1997’de kurucularından Giovanni Versace’nin öldürülmesiyle ününe ve gizemine farklı bir boyut kazandıran Lady Gaga’nın kurucu kardeşlerden Donatella için bir şarkı bile yaptığı ve son günlerde Amerikan Micheal Kors ailesine satılan büyük bir İtalyan markasından ve onun gizli başarısının aydınlatılmamış noktalarından bahsetmek istiyorum.

Kısaca o ünlü reklamda söylendiği gibi  Versace,Versace Versace and Versace. Hatırlayamayanlar içinse reklamı aşağıdaki reklam filmi ile de hatırlatabilirim.

Evet, American Crime‘da daha detaylı işlenen Versace cinayetiyle, birçok Netflix izleyicisi de tekrar bu konu üzerine detaylı bir araştırma yapıp sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle konuya hızlı ve karmaşık bir giriş yapsamda Versace’yi tanıyarak konuya başlayabiliriz.

KÖKENLERİ TOPRAĞA SIKI BAĞLANMIŞ BİR MARKANIN DOĞUŞU: VERSACE

1978 yılında Girombellis ailesinin yoluna destek verdikleri Gionni Versace defilesi, kız kardeşi Donatella’nın da büyük yardımları ile Giovanni ilk aile şirketini kurmasını sağladı. Kendisine hep terzi diyen Gianni oldukça gösterişli aynı zamanda seksi tiyatro ve film kostümleriyle iş dünyasının ilgisini üzerine çekmeyi başarırken kısa zamanda yükselen markanın izlediği rock çizgisi ünlü rock grupları ve rockseverlerin de bu bumerangı büyütmesine kapı açtı. Versace defileleri ünlülerin takibe aldığı evrensel bir klasik olmayı artık başarmıştı. Gianni 1993’de Amerikan Moda Oscarı’nın tiyatro kostümleri ile Maschere D’Angento Ödülü’nü aldı. 1996’da ise “Catwalk” Filmindeki jönlüğü ona ve markasına büyük kapıları açan işleri getirdi.

GİZEMLERİ İLE BEKLENMEYEN BİR ÖLÜM: GIANNI VERSACE CİNAYETİ

American Crime’ın ikinci sezonuna da konu olmuş. Bu üzücü vefattan bahsetmek gerekirse, 15 Haziran 1997 sabahı tıpkı diğer sabahlarda yaptığı gibi yürüyüşe çıkan Gionni “Andrew Cunana” tarafından vurularak öldürüldü. Katilin kendisini de cinayetten kısa bir süre sonra öldürmesiyle adeta sır dolu ölümün herkesce yazılan farklı ve olası mümkün sonları bize kaldı.

Detaylı varsayımları işlenmiş ve kurgunun da büyük rol aldığı Amerikan Crime, aydınlatma noktasındaki süslemeleriyle bu konu hakkındaki en yakın gerçeği bize yansıtırken öte yandan da bir hayli tepki çekti.

YENİ BİR SAYFA “NEW VERSACE” BAŞKA BİR DEYİŞLE: DONATELLA ZAMANI

Versace’nin tehlikeli bir evresinde deha tasarımcısı kaybolmuş bir haldeyken küçük kız kardeş Donatella Gianni’nin boşluğunu yeni bir dönüşümle Donatella zamanına ve tasarımlarına çevirmeyi başardı. Yaptığı santrançvari kararlar, ünlü transferleri ile markayı sahip olduğu değerden çok daha yüksek bir çıtaya ulaştırarak adeta abisine olan sadakatini farklı bir boyutta gösterdi.

Yaptığı röportajlarda abisinin ölümü karşısında büyük bir boşluğa düştüğünü ve bu büyük boşluktan yine tasarım yaparak kurtulduğunu söyleyen Donatella Versace, Gioanni’nin çizgisine, çalışanlarına ve şirketine sadık kalarak ayakta tutmayı başardığını da fırsat buldukça dile getirdi.

BEKLENMEDİK BİR OLAY ARTIK MICHEAL KORS AİLESİNİN YENİ GÖZ BEBEĞİ: VERSACE

Son dönemde Michael Kors‘a satılan ünlü İtalyan markanın Amerikan tekeline girmesi İtalyan iş adamları tarafından çokça eleştiriye maruz kalsa da Donatella bu kararın markayı bir adım daha öteye taşımasında önemli ve doğru bir karar olduğunu savundu.

Kısaca sıfırdan bir değer yaratıp emekle büyütüp ihanet zincirine kurban giden Gioanni ve olayların boyutunu değiştirip artık bazı yükleri Micheal Kors’a paslayan Donatella Versace ile birlikte Versace gerçekten moda dünyasına özgün bir ses ve renk katmış ”Zirvedekiler”den diyebiliriz.

Lady Gaga’nın Donatella’sını da buraya bırakarak gidiyorum. Herkese mutlu haftalar olsun.

Oluşturan Ali DOĞAN

Selam! Öncelikle bunu okuyorsan tebrikler küçük bir azınlıktasın ve emin ol yazılarımda beni her defasında daha da çok tanıyacaksın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

rimel-süren-kadın

Fırça Yapısına Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalı?

burclar-astroloji

Heyecanla Beklediğimiz Mart Ayı Burç Yorumları!