Cool!Cool! BayıldımBayıldım


5 Adımda Daha Zinde Bir Kış

Yaz aylarının incileri güneşin ve serin suların tadını çıkardığımıza göre kış aylarının romantikliğine ve soğuk havalarına kendimizi ve bedenimizi hazırlamak için yapılması gerekenler listede. İşte 5 adımda daha Zinde bir kış!

1. Bol bol Su Tüketmelisin!

Kış aylarında, yaz aylarına göre daha az su tüketme ihtiyacı hissederiz. Fakat su, vücudumuzun en önemli ihtiyacıdır. Mevsim farketmeksizin su tüketimini sabitlemeliyiz. Günde kaç litre su tüketmemiz gerektiğini küçük bir matematik hesabıyla öğrenebiliriz.  (kg ( vücut ağırlığınız ) x 0,033)

Minik bir tüyo; suya lezzetli ve aromatik bir tat katmak için taze zencefil dilimleri , ince dilim limon, bir kabuk tarçın ve nane yaprakları ekleyebilirsiniz… 

2. Mevsimine Göre Taze Sebze ve Meyve Tüketmelisin!

Tazesini tercih etmeli, bitkilerden şifa bulmaya çalışmalıyız. Bütün vitaminleri dengeli tüketmeliyiz. Özellikle C Vitamini kış aylarını daha zinde geçirmek ve hastalıklarla savaşmak için önemli bir vitamindir. Portakal, nar, mandalina, pancar, zencefil, limon gibi C vitamini ve diğer vitaminleri bolca bulunduran sebze ve meyvelerin taze sıkılmış sularını içmeli ve gün içinde ihtiyaca göre porsiyon şeklinde yemeliyiz. Ebegümeci, hibiskus, nane, yasemin gibi bitkileri, bitki çayı olarak içmeliyiz. 

3. Spor, Spor, Spor! 

Spor ya da egzersiz yapmak vücuttaki serotonin hormonunu uyarır, uyarılan hormon mutluluk verir. Daha zinde bir kış geçirmek ve mutluluk hormonunu aktive etmek için spordan faydalanabiliriz. Doğa yürüyüşleri, açık hava egzersizleri bu mevsimlerin tadını çıkarmak ve bedeni kış mevsimine hazırlamak için tercih edilebilir. 

4. Süt Ürünlerinden Sadece Yoğurda Şans Ver!

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, doğal olmadıkça süt ürünlerinin tüketilmesinin bir yararı olmadığını gösterdi. Fakat yoğurdu bilhassa kadınların tüketmesi gerektiğini savunan araştırmalarda mevcut. Yoğurt bolca tüketilmesi gereken mucizevi bir kalsiyum kaynağıdır. Gün içerisinde 2 kase yoğurt tüketimi sağlıklı bir beden hazırlığı için gerekli aşamalardan biridir.

5. Omega-3 Tüketimini Arttırmalısın!

Omega-3, sağlık için bir çok faydası olduğu gibi hem bedeni hem de zihni besleyen önemli yağ asididir. Özellikle deniz mahsüllerinde bolca bulunan Omega-3’te yumurta, balık, ceviz, keten tohumu, soya fasulyesi ve yeşil yapraklı bir çok sebzede bulunmakta. Haftada 3 kez Omega-3 tüketimi saç ve cilt sağlığımız için oldukça önemlidir. 

Çok tatlı mu çok tatlı bir öneri: Kış aylarını zinde ve sağlıklı geçirmek için, sürekli tükettiğim karışımı paylaşıyorum:

Taze zencefil ve limon kabuklarını rendeliyoruz. Limonu bolca sıkıp, balla karıştırıp afiyetle tüketiyoruz! 🙂

 

Oluşturan İlayda Poyraz

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finans öğrencisiyim. İlkokul yıllarımdan beri sahnede olmaktan keyif aldığım için, 2013 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezinde oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldım. 2016 -2018 sezonunda Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu bünyesinde birçok çocuk oyununda oyunculuk yaptım. Meditasyon ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan hint felsefi sistemi üzerine çalışmalar yapıyorum. Seyahat etmeyi, Kültür-Sanat aktivitelerinde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Popüler Kültür ve Stil Platformu Popstil.com'da içerikler üretmeye başladım. 

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kanepede battaniyeyle uzanan kadın

Yorgunluğunuzun Sebebi Ne?

200 TL Altı Peluşlar

Sıcacık Bir Kış İçin 200 TL Altı Peluş Alternatifleri