İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Zamanınızı Bilinçli Planlamak İçin En İdeal Zaman Yönetimi Rehberi

Bu hafta farklı bir hafta olsun ister misiniz? Nasıl mı? Zamanımızı kendimiz yöneterek…

Zaman yönetimi yapmayı hepimiz çok isteriz. Kurumsal hayat içinde her zaman önem taşıyan zaman yönetimi bireyler için de oldukça önemlidir. Bu yazı ile sizlere uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile zaman yönetiminden bahsetmek istedim.

Zaman Yönetimi yapmak için planlı olmak şart. Planlı bir hayat, anı yaşamımıza asla engel değil. Anı yaşamak çok güzel ve üzerinde çalışmamız gereken bir şey. Anı yaşamanın güzelliğine varmak için önce zihnimizi yapmamız gereken işlerden arındırmalıyız.

Kendiniz için güzel bir adım atmaya kararlı olmak. Bundan böyle zamanı daha verimli kullanacağım demek. İçten, net ve kararlı olmak. Bunun için başlangıçta ihtiyacımız olan tek şey bir kalem, bir kağıt. Evet yazacağız,çünkü kelimelerin yazılı hale gelmesi gizli bir sihir taşır. Bu yazıyı okuduğunuzda lütfen bir düşünün! Zamanınızı ne kadar iyi kullanıyorsunuz? İçsel değerlendirmemizde kendimize dürüst olmalıyız 🙂

Hazırsanız şimdi plan yapmaya başlayabiliriz.

Her şeyi yazacağız. Önümüzdeki 1 hafta içerisinde yapmamız gereken tüm işleri. Büyük ya da küçük bir iş fark etmez. Aramamız gereken kişileri, gitmemiz gereken yerleri. Listeye yapmamız gereken her şeyi yazdığımıza emin olduktan sonra tüm bunları önem derecesine göre ayırmalıyız. 3 bölüm yapalım;

  • Acil
  • Yapmam gerekli
  • Yapabilirsem süper olur, diyelim.

Listemiz artık hazırsa bundan böyle zamanı daha verimli bir şekilde kullanacağımız için mutlu ve motive uyuyabiliriz. Hafta boyunca yaptığımız her işin üstünü çizdiğimizde zihnimizde bir rahatlama, ruhumuzda bir mutluluk hissedeceğiz. Zaman Yönetimi yaparken benim de en çok kullandığım ve sevdiğim bir yöntemden bahsetmek isterim.

Pomodoro Yöntemi. Yapmak zorunda olduğunuz bir iş var ve erteliyor musunuz? Bu yöntemi deneyin lütfen! Pomodoro Yöntemi şu şekilde işliyor; kendinize bir zamanlayıcı kurun, 25 dakika boyunca sadece yapmanız gereken işi yapın! Bu sürede başka hiç bir şey ile ilgilenmemeniz gerekiyor. 25 dakikanın sonunda 5 dakika mola veriyorsunuz. Bu 30 dakika 1 Pomodoro yapıyor. Tekrar yapmanız gereken şeye devam ediyorsunuz. Yine 25 dakika sadece o işi yapıp 5 dakika mola veriyorsunuz. Toplamda 4 kez bunu uyguluyor bu yöntemle 2 saatlik bir iş çıkartıyorsunuz. Hiç fena değil ne dersiniz? 2 saatte harika işler çıkabilir. Yapmanız gereken şey daha fazla süre gerektiriyor ise daha uzun mola verip tekrar bu yöntemle devam edebilirsiniz. Keyfili ve zamanı verimli kullanmak adına güzel bir yöntem, denemenizi öneririm.

24 saat yetmiyor diyoruz bazen ama verimli bir şekilde kullanırsak aslında zamanımızın bol olduğunu görebiliriz. Zaman yönetiminde 1 gün 3’e bölünür. 8 saat iş, 8 saat uyku, 8 saat hayat. Bu rakamlar hayatlarımıza göre artı eksi değişebilir.

Yaşama devam etmek için çalışıyoruz,

Uyku önemli!

Peki ya 8 saat “hayat” kısmını siz nelerle dolduruyorsunuz? Gerçekten doldurabiliyor musunuz yoksa yapmak istediklerimiz hayal olarak kalıyor mu?

Ne kıymetli şey zaman! der çok geçmeden rutinlerimizin arasında buluruz kendimizi. Bu hafta hayatınızda bir dönüşüm yaşamak için “Zamanla Dans Etmeye” ne dersiniz?

Pazar gece 00:00 itibari ile tam 168 saatimiz var. Ne kadar çok değil mi?:)

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kitap kafeleri

UNESCO AÇIKLADI: Türkiye Kitap Okuma Oranında 86. Sırada

blond girl with yellow eyeshadow

Kalıcı Göz Makyajı İçin Uygun Fiyatlı En İyi 5 Likit Far