Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Yorgunluğunuzun Sebebi Ne?

Aşırı yorgunsunuz ve bu durumdan şikayetçisiniz. Sebep ve sonuç ararken daha çok yorgun hissediyor olabilirsiniz. Size yardımcı olabilmek için bu yazıyla ‘yorgunluğunuzun sebebi ne?’ sorusunu çözelim.

DÜZENLİ UYKU UYUYUN

Uykunuz kalitesiz ise yorgunluğunun temel sebebidir. Yetişkinler günlük 7-8 saat uyku uyumalıdır. Vücudun kendini yenilemesi için yeterli ve kaliteli uyku uyumak şarttır.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Dengesiz beslenme, yetersiz vitamin ve mineral alımı; enerji noksanlığı, düşük kan şekeri ortaya çıkartır ve bu durum halsiz ve dermansız kalmanıza sebep olur. Potasyum, çinko, fosfor, magnezyum, demir  ve B vitaminleri uykunuzu ve enerjinizi olumlu yönde etkiler.

Yediklerinizi kontrol altında tutmaya çalışın. Bunu yediklerinizin notunu tutarak yapabilirsiniz.

BİLİNÇLİ BESLENİN

Yemeklere konan yağ miktarı eğer çok ise kişiyi ağırlaştırır. Bu sebepten yemeği tabağa koyarken yağını ve suyunu koymamaya çalışın.

Bol su içerek vücudunuzu arındırın.

DEMİR EKSİKLİĞİNİZ OLABİLİR

Demir eksikliğiniz varsa bitkin hissedersiniz. Bunu engellemek için Demiri yüksek besinler tüketin. Sıraladığım besinlerin hepsinin Demir oranı yüksek ve size iyi geleceklerdirç

  • Karaciğer
  • Yumurta sarısı
  • Konserve balık, deniz ürünleri
  • Yeşil yapraklı sebzeler ve bol miktarda meyve
  • Bakliyatlar
  • Kuru meyveler
  • Yemişler
  • Tohumlar
  • Yağsız kırmızı et

ÇOK FAZLA KAFEİN TÜKETMEYİN

Gereğinden fazla tüketilen kafein uykusuzluk ritim bozukluğu tansiyon yüksekliği yapar. Gün içerisinde çok fazla çay ve kahve tüketiminden kaçının.

HAREKET EDİN

Egzersiz yapmak doğal yoldan enerji sağlamanız ve zinde kalmanıza yardımcı olur. Kendinize zaman ayırarak daha dinç hissedebilirsiniz.

YANİ..

Kısacası yapmanız gereken ilk önce uykunuzu düzenleyip kendinize bir egzersiz programı ayarlamak. Bol bol su tüketmek. Günlük beslenmeye 3-4 porsiyon meyve eklemek. Bol yeşillikli kocaman bir kase salata tüketmek. Gün içinde çok fazla kafein tüketmemek.

Görüşmek üzere..

Oluşturan DİYETİSYEN CANSU UÇAR

@dyt.cansuuucar BESLENME VE DİYET UZMANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Miley Cyrus “Nothing Breaks Like a Heart” ile Geri Döndü

üzerine kar yağan kadın

5 Adımda Daha Zinde Bir Kış