BayıldımBayıldım


YAZ HİÇ BİTMESİN DİYENLER BURAYA: KIBRIS

Herkese merhaba,

Tam yaz bitmeden, ay hep tatil olsun diyen güzel insanlar, hem eğlenip hemde sahillerinde uzanıp tarih ile bütünleşebileceğiniz bir yeri size tanıtmaktan mutluluk duyarım. Hadi başlayalım…

1. GÜN Kıbrıs genelde kumar ve alkol cenneti diye gelir herkesin aklına. O kadar kumar ile anılmış ki, tarihi yerleri arka planda kalmış. Bu yazımda Kıbrıs’ta kumardan başka şeylerde varmış diyebileceğiniz şeyleri öğreneceğiz. İlk gün Antalya-Kıbrıs ucuşumu gerçekleştirdim. Yaklaşık 1 saat sürdü, havalimanına indiğimde pasaport kontrolünden geçip havalimanından çıktım. Dilerseniz, özeliikle 4 kişiyseniz bir taksi tutup kişi başı 50 liradan Girne’ye geçebilirsiniz. Ben Kıbhas’a binip Lefkoşa’ya doğru yola çıktım. (35TL) Yaklaşık 1.30 saat sürüyor. Açıkcası otele tıkalı kalmak istemediğim için arkadaşımın yanında kalmaya karar verdim.

2. GÜN Lefke’den yaklaşık 3 saat süren Gazimağusa’ya doğru yola çıktım. Ava ya da Kıbhas’a binerek buralara gitmeniz uygun ama bana sorarsanız taksi tutun hiç olmadı havalimanından inince araba kiralayın. Trafik soldan işliyor ama bir kaç alıştırmayla bence yapılamıcak bir şey değil. Eğer Mağusa;ya minibüsle geldiyseniz son durakta inin, surlar göreceksiniz, surlardan içeri girin, sol tarafınıza Land Gate diye geçen bölgenin girişi çakacak, hemen yanında bölgeyle ilgili harita ve guide book alabileceğiniz information office çıkacak. Buradaki bilgilerle rehber olmadan çok rahat gezebilirsiniz. Kale içini gezmeyi tamamladıktan sonra Mağusa;nın merkezine keşif başlıyor.

Land Gate Mağusa

St. Peter & PAUL Catholic Church

Lala Mustafa Paşa Camii

Zamanında St. Nicholas Katedrali olarak bilinen bu eser sonraları Ayasofya Camii olarak anılmış. Mağusa’nın en büyük yapılarından biri. 1298 yılında yapıldığı tahmin edilen bu camii 1328’de Katolik Katedrali olmuş. Luziyan döneminde gotik tarzında yapılmış bır eser, 1517 yılında şehir Osmanlılar tarafından ele geçirildiğinde camii olmuş. Geçmişte kral ve kraliçelerin taç giydiği önemli bir yermiş.

Ayrıca daha neler neler, elinizde bu bölgeye ait büyük bir harita varsa, tarihi yerler birbirine çok yakın yürüyerek çoğunu gezebilirsiniz. Yemek için bir kadının tek başına işlettiği şirin ve uygun bir yer seçtim.

3. GÜN İçeriğimizin eğlenceli kısmı burası, hem eğlenip hem gezmek istiyorum diyorsanız 1 Gece burda otel ayarlayın. Gündüz limanda dolaşıp iyot havası alın, akşam kumar oynayıp  eğlenin. Girne’ye bu sefer taksi tutarak gittim. Otobüs yavaşlığında gitti valla, çünkü heryerde radar var. Otoban gibi yolda 60 ile gidiyorlar. Yol 1 saat 15 dakika kadar sürdü. Merkeze varır varmaz sahil yolu üzerinden devam ederek Girne Kalesini ve limanın güzelliğini görebilirsiniz.

Burayı tamamladıktan sonra, Mavi Köşk’e gidebilirsiniz.

Yemek için Girne merkezde atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Şöyle bir menü içecek dahil 39TL

4. GÜN Buraya kadar gelmişken denize girmemek olur mu dedim ama gidemedim. Lefkoşa Kıbrısın en sevmediğim yeri olabilir. Tek güzel yanı üniversite olması. herşey öğrencilere özgü adanmış. Belliki Lefkoşa;ya gelişsin diye üniversite yapmışlar. Hımm çok mantıklı, aferin size. Uçağınız akşam üzeriyse, biraz erken Lefke’ye gidip merkezini gezebilirsiniz. Girne Kapısı ve daha nicesini görmek mümkün.

Önemli: Denize girmek istiyorsanız Mağusa’ya gittiğinizde merkezdeki gezinizi tamamlayıp Bafa’ya gidebilirsiniz.

Enerjiniz daim olsun gençler, bu haftalık benden bu kadar. Haftaya başka bir yerden görüşmek dileğiyle, bye.

Oluşturan Shetraveler

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunu. Öğretmeyi sever, gezmeyi daha çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

aksesuar takı moda popstil

NEYİN VARSA GÖSTER! ÜST ÜSTE TAKILAN AKSESUARLARLA GÖZ KAMAŞTIRIYORUZ

Tüvit

Bir Trendden Bir Çok Tarz: Tüvit!