İlginçİlginç BayıldımBayıldım


TADI DAMAĞIMIZDA KALAN ÜNLÜ FRANSIZ TATLILARI

Dünya mutfaklarından tatlıları sayarken şüphesiz ilk akla gelenlerden biridir Fransız tatlıları. İşte yemek yapmanın sanata dönüştüğü Fransız mutfağından herkesi kendine hayran bırakan o meşhur tatlıları..

1. MAKARON

Aslında bu güzellik İtalyan kökenli , kelime anlamı “küçük hamur işi” olan “macaron” sözcüğünden gelen; yumurta akı,badem tozu ve şekerin karıştırılmasıyla elde edilen bir beze.

Peki nasıl olmuş da şu an dünyada makaron denildiğinde ilk akla gelen şehir Paris oluyor?Tabiki zamanında yaşanan kültür kaynaşmaları.

Catherine de Medici ,İtalya’nın soylu ailelerinden birinin kızıdır. Fransa Kralı II. Henry ile evlendikten sonra kendi aşçılarını da yanında getirmesi, aslında İtalya’ya özgü bu lezzetin ülkeye taşınmasını sağlamış.

Son olarak ilk olarak Paris’de açılan Laduree pastanesi orjinal makaronu ilk yapan ve bu denli dünyada ünlenmesini sağlayan yer olarak makaronu tadabileceğiniz en güzel adres bence .Özellikle antep fıstıklısı ve karamellisi enfes birer lezzet.

2. PROFİTEROL

Kendisi benimde en sevdiğim tatlılardan olur. Çikolata ve pastacı kremasının birleşiminin kötü olma ihtimali yok ama bir de bu ikili o enfes hamur toplarıyla sunulunca tadından geçilmiyor 🙂

Ekler ve profiterol aynı hamurdan yapılan, daha değişik şekillerde sunulan Fransız tatlılarındandır. Choux (Şu) hamurunun hazırlanmasında en önemli püf noktası kullanılacak yumurtaların hacmidir. Sayısından ziyade gramla çalışmanız ve yumurtaları tek tek yedirerek karıştırarak hamuru hazırlamanız önemli. Ayrıca hamurun tam kıvamında ve hafif kıtır olması için pişme süresine dikkat etmelisiniz.

Kremasında vanilya çubuğu, sosunda ise kakao oranı yüksek bir bitter çikolata kullanmalısınız emin olun lezzeti en üst seviyeye çıkaracaktır.

3. KREP

Benim özellikle Pazar kahvaltılarımda yapmayı en sevdiğim hem kolay hem de lezzetli bir tarif. Paris gezimizde sokaklarda ayaküstü veya oturup bir kahve eşliğinde tercih edilen bana göre güzel bir sokak lezzeti de aynı zamanda. İncecik krep hamuru ve içinde çikolata, reçel veya bal ile meyvalerle de süslenerek sunulan bir güzellik.

4. KRUVASAN

Tabiki Fransa ve özellikle Fransız kahvaltıları dendiğinde ilk akla gelen isim oluyor kendisi. Kuruvasan ve kahve ikilisi onlar için klasik bir kahvaltıyı oluşturuyor. Sade veya içine çikolata sosu , reçel gibi aromalarla hazırlanan bir başka güzellik. Bol tereyağlı kabaran hamurları sevenlerin tabiki favorisi.

Fransızca‘da “büyümek ” anlamına gelen “croître” fiilinden türeyen “croissant“, “büyüyen” anlamına geliyor.

1689 yılında Türkler’in kuşatmasından kurtulan Viyana, Osmanlılardan kurtuluşlarını kutlamak için özel bir hamur işi yaparlar; Osmanlı sancağındaki hilali sembolize eden bir çörek. İsmi de “kruvasan” oluyor.eklinde ve daha sonra oradan Fransa’ya yayılan bu çörek günümüzde hem tatlı hem de tuzlu olarak tüketiliyor.

5. SUFLE

Yanına bir top vanilyalı dondurma ile olsa da yesek dedirten ya da o soğuk kış günlerinde fırından yeni çıkmış akışkan haliyle içinizi ısıtan bu güzellik bakın nerden geliyormuş..

1900 lü yılların başında yaşayan fırınları olan bir çift vardır. Joseph Gueyden aynı zamanda ‘Théâtre de Paris’ adını alan tiyatroda suflör olarak hobisini sürdüren bir pasta ustasıdır. Gueyden, yine mutfakta vakit geçirdiği günlerden çikolatalı bir kek denemesi yaparken,kronometreleri bozulduğunu farketmediğinden keki fırından biraz erken alır. Tatlı denemeleri yaparken tiyatro provalarına geç kaldığı için hızlıca yetişmek için hemen tatlılarını da alıp tiyatroya koşmaya başlar. Ancak bu seferde tiyatro oyunu için yazdığı sufleleri unutmuştur. Bunu sonradan farkeden Gueyden, arkadaşlarına tatlıları ikram etmiştir ve herkesin beğenisini kazanan bu güzelliği yapması için arkadaşları Gueyden’e teşvikte bulunurlar.

sufle O zamanlar adı ‘içi ıslak kek’ olan bu tatlı daha sonraları, kocası öldürülen bayan Lea’nın tiyatroya hediye ettiği tarif kitabı, tiyatroda çalışan başka fırıncılar tarafından kullanılmaya devam etmesi ve Gueyden’in anısını sürdürmek adına da, sufle adını almıştır. Bulunuş hikayesiyle bence en güzel geç kalınış ve tesadüf olan bu tatlı eminim çikolata severleri büyülüyordur.

6. CREME BRULEE

Sonu daha hafif ama lezzetiyle tadını damaklarda bırakan bol yumurta ile hazırlanan bir Fransız tatlısı ile bitirmek istedim. Özellikle karamel severler için çok güzel bir alternatif olan bu tatlının tarihi 1600 lere dayanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

film korku gerilim popstil

Korku Film Fanlarının Bu Sezon Kaçırmaması Gereken Filmler

bozcaada duvar sanatı

EGE’NİN NAİFİ: Bozcaada…