İlginçİlginç Cool!Cool! Yaa!Yaa! OMGOMG


UNESCO AÇIKLADI: Türkiye Kitap Okuma Oranında 86. Sırada

Araştırma sonuçlarına göre; oran pek iç açıcı değil maalesef. Ülkemizde kitap okuyanların oranı, okumayanlara göre çok düşük seviyelerde. Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır ve gelişir fakat ne olursa olsun her yaşta değişime açık olmak gerekir.  Neden kitap okumuyoruz? Bu durumda ne yapmalıyız? Bireylere kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

NEDEN KİTAP OKUMUYORUZ?

Türkiye'nin kitap okuma seviyesi

  • Kitap okurken sıkılıyorum.
  • Çocukluğumda kitap okuma alışkanlığını kazanamadığım için şu an okuyamıyorum.
  • Kitap fiyatları pahalı?
  • Üşeniyorum
  • Kitap okumak bazen sıkıcı geliyor, bırakmak istiyorum!

NE YAPMALIYIZ?

Bu soruyu kendinize sorabildiyseniz; değişimin ilk adımını başarılı bir şekilde tamamlamışsınızdır. Kitap okumanın bir alışkanlık olduğunu, kendinize ve çevrenize öğretin. Öncelikle olarak, bilgi daracağını geliştiren, bakış açısını genişleten bir ihtiyaçtır. Kitap zevkinizi ya da hangi kitap türlerine ilginiz olduğunu belirlemelisiniz.

BİREYLERE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Türkiye'nin kitap okuma seviyesi

Teknoloji her geçen gün gelişiyor, değişiyor ve dönüşüyor. Çağa ayak uydurmak adına, bilgiye kolay erişmek ya da değişime adapte olmak ve sosyalleşmek için günün bir çok zamanını sosyal mecralarda, internette geçiriyoruz. Bu durum, kitap okuma alışkanlığını köreltiyor. Bir süreliğine teknolojik aletleri bir kenara bırakıp, kitap okuma aktiviteleri yaratabiliriz.

GÜNDE KAÇ SAAT?

Türkiye'nin kitap okuma seviyesi

Bunu kendiniz belirlemelisiniz. Kimine göre bir saattir, kimine göre üç saattir. 15 dakika bile olsa; kendinizi ve zihninizi bir süreliğine susturmak, yazarın sesine kulak vermek inanın gelişiminize katkı sağlayacaktır. Toplumu ve bu oranları değiştirmek bizim elimizde. Değişime önce kendimizde başlamalıyız. İlk gün 10 sayfayla başlanmalı sonrasında arttırarak devam edilmeli, keyif aldıkça okumayi sürdüreceksiniz buna inanın.

İNCE KİTAPLARLA BAŞLAMAM DAHA MI DOĞRU?

Hayır. Öncelikli olarak; hangi kitap türüne ilginiz olduğunu belirlemelisiniz. Bu spesifik ve yıllarca değişmeyecek bir ilgi değildir. Belki bu ay Türk Edebiyatı klasiklerini okumak isteyebilir, gelecek ay Kişisel Gelişim türlerine yatkın olabilirsiniz. İç sesinizi dinleyin ve kitap ihtiyacınızı siz belirleyin. Kitabın kalınlığı, kitap okuma alışkanlığıyla doğru orantılı değildir.

Yorumlara şu anda okuduğunuz kitapları benimle paylaşırsanız çok sevinirim 🙂 Paylaşmak güzeldir, paylaştıkça çoğalırız…

Keyifli Okumalar!

Oluşturan İlayda Poyraz

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finans öğrencisiyim. İlkokul yıllarımdan beri sahnede olmaktan keyif aldığım için, 2013 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezinde oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldım. 2016 -2018 sezonunda Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu bünyesinde birçok çocuk oyununda oyunculuk yaptım. Meditasyon ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan hint felsefi sistemi üzerine çalışmalar yapıyorum. Seyahat etmeyi, Kültür-Sanat aktivitelerinde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Popüler Kültür ve Stil Platformu Popstil.com'da içerikler üretmeye başladım. 

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ertesi gün sendromundan kurtul

Ertesi Gün Sendromuna Bye Bye Diyoruz!

Bullet Journal

Zamanınızı Bilinçli Planlamak İçin En İdeal Zaman Yönetimi Rehberi