İlginçİlginç BayıldımBayıldım


Tarçınlı Su İle Kolaylıkla Zayıflıyoruz!

Her Sabah Aç Karnına Tarçınlı Su

Çoğunlukla kış aylarında tercih edilen tarçın, dört mevsim boyunca tüketilebilir. Kış aylarında daha yoğun tüketilme sebebi soğuk algınlığı ve grip gibi soğuk havalarda ortaya çıkan hastalıkların tedavisine destek olmasıdır. Mutfaklarımızda kullandığımız en değerli baharatların başında gelen tarçını genelde sütlü tatlılara, yoğurt ve ılık sütle ya da bitkisel çaylarda tüketmekteyiz. Ancak, her sabah aç karnına bir su bardağı sıcak su içine yarım çay kaşığı toz tarçın koyduktan sonra oda sıcaklığında soğutup, düzenli olarak her sabah bunu içtiğinizde kan şekeriniz dengelenecek, kolesterolünüz düşecek ve toksinlerden arınacaksınız.

Tarçın sinnamaldehit adlı bir uçucu yağ içerir. Bu yağ mide bağırsak hareketlerinin hızlanmasında yararlıdır, ülser oluşumunu engeller. Sadece sabah aç karnına değil yemeklerden sonra içilen bir su bardağı tarçınlı su karın ağrılarını hafifletir. Şeker hastaları için tarçınlı su tam bir antidiyabetiktir. Öğünlerden hemen sonra içilen tarçınlı su pankreasın yorulmasını önler, kan şekerinin de dengede kalmasını sağlar.

Geçici yorgunluk mevsim geçişlerinde hepimizin sorunu. Gece uykumuzu almadığımızda sabah uyanmak istemeyiz ve iş verimimiz de doğal olarak düşer. Sabah aç karnına içilen tarçınlı su yorgunluğun giderilmesinde doğal bir iksirdir. Bu olumlu etkiyi yapan madde ise tarçında doğal olarak bulunan sinnamik asittir. Bu bileşen ruhsal dinginlik sağlar ve vücudun direncini artırır. Sizlere tavsiyem rulo ya da dal şeklindeki tarçını çaylarınıza koyarak gün boyu bu aromadan faydalanmanız.

Doğal Toksin Atıcıdır!

Tarçınlı su vücudun iç temizliğini yapan pratik bir formüldür. Böbreklerin toksin atma kapasitesini artıran tarçınlı su vücudun mikroplardan arınmasını sağlar. Gece boyunca metabolizmada biriken toksik maddeleri sabah aç karnına içeceğiniz tarçınlı suyla kolayca atabilirsiniz.

Her gün yarım çay kaşığı toz tarçın tüketmek diyabetten korur, kalbe yarar sağlar. Araştırmalar yarım çay kaşığı tarçınlı su tüketenlerin kötü huylu kolesterol düzeylerinin azaldığını ve kalbe giden damarların sağlığının korunduğunu gösteriyor.

YAN ETKİLERİNE DİKKAT!

Astımı olan kişilere alerjik reaksiyon riski nedeniyle tarçın tüketmesi önerilmiyor. Yarım çay kaşığından daha fazla tarçın tüketmek de midede irritasyona neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde de tarçın tüketimi önerilmemektedir.

Sabah saatlerinde sütünüzü kaynatıp daha sonra tarçını kahve ile de birleştirebilirsiniz!

1. 1 su bardağı süt (laktoz intoleransı olanlar için laktozsuz  süt)

2. 1 çubuk tarçın ya da 1 çay kaşığı toz tarçın

3. 1 tatlı kaşığı kadar öğütülmüş kahve

Bir su bardağı sütün içerisine yerleştirdiğiniz tarçını cezve içerisinde kaynayana kadar pişirin.

Tarçınlı kahve özellikle akşam 16:00-17:00 saatleri  arasında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun en önemli sebebi, kan şekerinin bu saat diliminde düşmesi ve kişilerin açlığı daha yoğun olarak hissetmesidir. Yorgunluğun en çok hissedildiği bu saatlerde  tüketilen tarçınlı kahve, enerjinizi arttırıcı bir etki de göstermekle birlikte ayrıca akşam yemeğinde kendinizi tok hissetmenize yardımcı olarak porsiyonlarınızın küçülmesine de yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

astroloji-burçlar

YENİ YILIN İLK GÜNEŞ TUTULMASI: Hangi Burç Nasıl Etkilenecek?

Güçlü Yeşile Merhaba Diyin!