BayıldımBayıldım


Sürdürülebilir Moda: Eco-Fashion!

Moda endüstrisi her geçen gün gelişiyor ve moda akımlarına sürekli bir yenisi ekleniyor. Hal böyleyken bizler de bu hızlı üretimin getirisi olan hızlı tüketime yenik düşüyoruz. Ancak biz tüketiciler yaptığımız bu gereksiz alışverişlerle dünyayı en çok kirleten endüstrilerden birine katkı sağladığımızın ne yazık ki farkında değiliz.

Giyim, insanların yaptığı en büyük alımlardan biri. Tüketim ve alışveriş çılgınlığının en fazla yaşandığı sektör de moda. İndirim günlerini heyecanla bekliyoruz, güzel mağaza vitrinlerine karşı koyamıyoruz. Peki baş döndüren hızına yenik düştüğümüz moda sektörünün bizi çevrecilikten uzaklaştırdığının farkında mıyız? Tekstilin, tarım ve petrolden sonra çevreye ve su kaynaklarına en çok zarar veren sektörlerden biri olduğunu biliyor muyuz? Biz tüketiciler farkındalığımızı artırıp, gereksiz yapılan alışverişlerden ve giy-at döngüsünden vazgeçerek sürdürülebilir modaya katkı sağlayabiliriz.

Sürdürülebilir moda, düşük fiyatlı, yüksek kalitede ürünler üreterek, hızlı tüketime dur demeyi ve devam ettirilebilir sistemler oluşturmayı amaçlayan bir akım. Toksik olmayan, doğa dostu ve dönüştürülebilir ürünler kullanarak ise ekolojik ve ekonomik zararın azaltılması hedefleniyor.

Moda sektörünün yapı taşlarını oluşturan markalar ise, kendilerine özgü, yenilikçi ve özgür yöntemler geliştirdiler. Hadi gelin sürdürülebilirliğe katkı koymayı amaç edinmiş birkaç markaya birlikte göz atalım.

H&M;

Birçoğumuz H&M’in ne kadar çevre dostu bir marka olduğunu biliyor. Özellikle sürdürülebilir bir moda geleceği adına başlatmış olduğu atık kıyafet toplama projesiyle oldukça önemli bir adım atarak küresel bir girişim yapmıştı. Ardından, 2013 yılından beridir çıkardığı H&M Conscious Exclusive koleksiyonuyla da çevreye duyarlı, geri dönüştürülmüş malzeler kullanmaya ağırlık veriyor.

Fotoğraftaki pudra pembe pilise elbise, H&M Conscious Exclusive 2017 koleksiyonundan bir parça. Tamamen deniz kenarındaki atık maddelerin geri dönüşümüyle elde edilen bir materyal olan BIONIC kullanarak tasarlanmış. Ayrıca markanın yine bu koleksiyondaki aksesuarlar da, tamamı deniz kenarlarındaki atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilen balıkçı ağından çanta ve geri dönüştürülmüş camdan üretilen sıra dışı küpeler gibi sürdürülebilir parçalar içeriyor.

H&M’in şu an üretimde kullandığı malzemelerin büyük bir kısmı çevreye duyarlı malzemelerden oluşuyor ve 2020 yılına kadar kullandığı tüm pamukların yüzde 100’ünün sürdürülebilir olmasını hedefliyor.

Stella McCartney;

Stella McCartney, bugünün ve geleceğin dünyasına uygun ürünler yapmak için sınırları zorladıklarını ve aldıkları her kararın, modanın geleceğinin nasıl olduğunu tanımlaya olan bağlılıklarının bir simgesi olduğunu söylüyor. Marka asla deri ve kürk kullanmayarak, en yeni teknolojilerden faydalanarak, alternatif malzemelerin kullanılmasına öncülük ediyor. Edindikleri bu duruşun hem insanlar, hem hayvanlar, hem de doğa için en iyisi olduğunu savunuyorlar.

Dünyanın en gereksiz şeylerinden biri olduğunu düşündükleri kürkün üretilmesi ve hayvanların palto haline getirilmek üzere yetiştirilmesine karşı olduklarını, deri, kürk veya tüy kullanmadan güzel, lüks ürünler yaratmanın mümkün olduğunu kanıtlamaya çalıştıklarını belirtiyorlar. Marka aynı zamanda koleksiyonlarında saf polyester yerine dönüştürülmüş polyester, hakiki kaşmir yerineyse de dönüştürülmüş kaşmir kullanarak hem çevreye hem de hayvanlara karşı olan saygısını kanıtlıyor.

Reformation;

Sürdürülebilir moda denince akla gelen ilk markalardan biri olan Reformation’ı duymayan kaldı mı? 2009 yılında Yael Afalo tarafından Los Angeles’ta kurulan markanın amacı hızlı moda markalarına tapan insanları alışkanlıklarından vazgeçirip düşünceli parçalar almaya yönlendirmek.

Marka kurulduğu günden bugüne birçok yönden çevre lideri bir duruş sergiliyor. Üretimde kullanılan çevre dostu malzemelerin yanı sıra, üretimin yapıldığı bölgenin, satış yapılan bölgeye olan yakınlığına da dikkat edilerek ulaşım dolayısıyla ortaya çıkabilecek karbondioksit emisyonu en aza indirgenmeye çalışılıyor. Yüzde yüz geri dönüştürülebilir paketler kullanarak, geri dönüştürülmüş kağıt askılar kullanıyorlar.

Reformation ayrıca, yenilikçi sürdürülebilir markaların ödüllendirildiği ReMode Moda Ödülleri kapsamında 2018 yılı ”Sürdürülebilir Marka” ödülünü aldı.

Sürdürülebilirlik gelecek yıllar içinde en popüler konulardan biri olacak gibi gözüküyor. Hayatın her alanında sürdürülebilirliği benimseyerek hareket etmek, sadece günümüz için değil, aynı zamanda gelecek nesillere de iyi bir çevre bırakabilmek için önemli bir adım olacaktır.

Moda dünyası hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsan bu içeriğide kaçırma, Markaların Sosyal Medya Üzerinden Algılarımızla Oynadıklarını Biliyor muydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bebek-odası

Heyecanı ile İçinizi Isıtacak Bebek Odaları

İstanbul-Rooftop-Bar

İstanbul’un Boğaz Manzaralı En Gözde Roof Barları