Stüdyo Daireler İçin Harika Tavsiyeler

Sınırlı yaşam alanıyla karşılaştığında akla gelen ilk sorulardan biri; “Evimizin yerleşimi nasıl olmalı?” Stüdyo daire sahipleri için dekorasyonun gücünü kullanarak alışılmadık çözümlere ulaşmak mümkün. Gün geçtikçe bir çok insan, özellikle metropol şehirlerde stüdyo ya da mikro dairelerde yaşamayı tercih ediyor.

Gelecekte bu eğilim artacak aynı zamanda konutların da yaşanabilir alanı azalacak gibi görünüyor. Bu noktada kompakt yaşamın güçleneceğine dair küresel bir eğilim söz konusu.

Stüdyo dairelerdeki mimari çözümlerden en önemlisi de uyumak için özel bir ünite oluşturmak ve hacmi korumak için bölmeleri akıllıca kullanmaktır. Malum, sınırlı yaşam alanıyla kısıtlandığımız şu günlerde akla gelen ilk sorulardan biri; “Eşyalarımı nereye koyacağım?”

Bu soruya karşılık, dolapları oluşturmak ve depolamak için gerekli alanı sağlayan yükseltilmiş bir yatak çözümüne sahibiz. Yatak alanına gizlilik sağlayan kayar paneller ve yanına yerleştirilecek tam boy dolap bu modern ve şık tasarımın resmini tamamlayabilir.

Kararsız kalınan konulardan biri de duvar ve tavan renkleri. Renk farklılığı odanızı daha derin bir açıda görmenizi sağlar. Odanızın duvarlarını farklı bir tonda boyayabilirsiniz. Bu yöntem, özellikle asma kata sahip mekanı görsel olarak ayıran karakteristik bir özellik sağlayacaktır.

Duvar aksanlarının boyanmış olması aynı zamanda yatak alanının tamamen ayrı bir dünya olduğu hissini çağrıştırabiliyor. Çoğu stüdyo dairenin tasarım kompozisyonu, iki boyutlu bir mekan konseptine dayanıyor.

Ortalama olarak uyku alanı günde bir defa kullanılıyor. Fakat iyi bir uykunun faydasını göz önüne alırsak, bunun tasarımlardaki yeri oldukça önemli. Bir çok planlama seçeneği bulununan, yatağı yükseltmek ve alt kısmına daha fazla yer açmak da bir çözüm sayılabilir.

Bu noktada devreye kompakt mobilyalar giriyor. Bu tarz mobilyalar alan tasarrufu açısından dinamik ve çağdaş bir çözüm sunabilir.

Yükseltilmiş yatak platformu, altındaki çok rahat çalışma alanı oluşturmakla birlikte, geniş çalışma masası ile beraber çağdaş bir görüntü yaratacaktır.Aynı zamanda akıllıca tasarlanmış gizli bölmeleri, ilave misafir yatağı için de kullanabilirsiniz.

Burada asma bir yatak odası ile yerden tasarruf sağlamak karşımıza çıkıyor.Modern ve küçük alana sahip evler için bu dinamik bir kompozisyon.Aktif çalışma alanının üzerindeki askıya alınmış bir yatak ile büyüleyici bir oda tasarımı amaçlanmış.

Dinamik ve esnek alan ayrımı elde etmek için katlanır cam sistemleri kullanmak, ışığı dinlenme alanınızda hissetmek, size huzur verecektir. Yatak odası bölümü ile oturma odasını cam paneller ile bölebilirsiniz.

Siyah, metal, şeffaf cam kapılar, ortamın havadar şıklığı ve dinamik modern bir görüntü için çözüm, küçük dairenin iç tasarımında da esneklik sağlıyor.

Eşyaları asmak da kolay ve ulaşılabilir bir alan oluşturmada kurtarıcı olabilir. Bu çarpıcı mekan, minimalin gücünü kullanıyor.

Sürgülü merdivenlerin olduğu dairelerde hem gizlenebilen hem hareketli platformları tercih etmek de kolaylık sağlayabilir. Bu nedenle yatak nişine doğru hareket edebilen ve günlük aktivitelere yer açmak için gerekli olan merdivenler oldukça akıllıca bir çözüm olabilir. Burada mimaride işlevselliğin küçük bir mekanda, estetik bir biçimde, tasarımla nasıl bir araya geldiğini görüyoruz.

Bu oda, ahşap kullanımı ile davetkar ve sıcak görünmesinin yanında esnek bir tasarıma sahip. Düzgün beyaz yüzeyler ve taban, siyah çerçeveli ve ahşap desenli klasik kombinasyonu ile her dönemde tazeliğini koruyabilir.

Bu küçük dairenin 25 metrekaresini konforlu ve modern bir alana dönüştüren genç ve fonksiyonel bir atmosfer veren kapalı dolaplardır. Bu yapılar, şık yüzeyleri ile sadece taze ve pürüzsüz tasarım ifadesi vermekle kalmaz, aynı zamanda mekan sorununa akıllı ve işlevsel çözümler sunar.

Çift kişilik yatağın bir kısmı, gardırobun kısmındaki bir açıklıkta kalması günlük olarak çalışanlar için bir alan açmakta ve ayrıca onlar için rahat bir kanepe sağlamaktadır.

Tartışmaya açık bir konu olsa da, koyu gri ve siyah renkleri kullanmak düşünülenin tersine küçük alanı daha da küçültmüyor. Tam tersi ona dinamik ve görkemli bir dokunuş kazandırıyor. Koyu renklerde tercih edilen şık ve fonksiyonel bir ünite, küçük mekan sakinleri için olması gereken bir seçenek olabilir.

Sadece 25 metrekarelik bir alana sahip bu stüdyonun tasarımcısı, görsel olarak çarpıcı bir etki ve sofistike bir atmosfer oluşturmak için yansıtıcı yüzeyler, cesur koyu renkler ve parlak metal vurgular kullanarak bize alan algımızı nasıl genişlettiğini kanıtlıyor.

Yaşam alanını yatay yerine dikey olarak genişletmek, beyaz zemin ve duvar çerçevelerini öne çıkaran bir tasarımla, karanlık detayların gelişimini azaltmak bir diğer çözüm olabilir. Bu küçük dairenin tasarım kompozisyonu, iki boyutlu bir mekan konseptine dayanıyor.

Konsept, tavanının yarısını vurgulayan ve pastel renk seçimiyle yatak odasının iç tasarımını minimal ve dingin bir havaya büründürüyor. Odanın geri kalanını kauçuk ya da silikon benzeri bir fileyle ayırarak derin ve zengin yeşil duvarlar ipuçlarını bize eşsiz ve sanatsal bir yaklaşım sunuyor.

Oldukça en zekice çözümleri mekanda kullanılan akıllı mobilyalar ile sağlamak mümkün. Alan tasarruflu kutunun bu şık ve yenilikçi tasarımı, önce kendi tek yataklı dairesinde kompakt depolama çözümleri sunmak üzere İsviçreli tasarımcı Till Könneker tarafından tasarlandı.

Artık yüksek yataklı bir platformdan, depolama için bir iç alana veya altındaki bir çalışma alanına sahip olan ve çok fazla alan kazandırabilen ve çok sayıda alana meydan okuyan stüdyo daireler için çağdaş tasarım çözümleri başarılı bir şekilde uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Müzik-dinlemek

Burcuna Göre Nisan Ayı Şarkın

Bu Yaz Bizleri Hangi Trendler Bekliyor?