Spora Başlayamamanın 10 Klasik Nedeni!

Gelin bu hafta ciddi sorunlarımızdan bahsedelim neden spora bir türlü başlayamıyoruz? Neden her hafta başı diyete başlayacağım deyip asla o diyetin devamı gelmiyor?

1. Bir türlü düzenli bir hayata geçiş yapamamak

Belki de en büyük sorun budur sosyal hayatımız ne kadar yoğunsa kendimize ayıracağımız vakitte bir o kadar zor oluyor maalesef. Düzen oluşturma benim için ilk sırada.

2. Spor yapmamak için sürekli bahaneler üretmek

İnstagram’da uzun süre dolaşıp manken fotoğraflarını gördükten hemen sonra motive olup tamam spora başlıyorum deyip, ertesi gün aynı yemek düzenine devam etmek ve yapmamak için sürekli kendine bahaneler üretmek en büyük hatalardan biri.

3. Spora yazılıp 2 gün sonra bırakmak

Bazen bir hışımla soluğu spor salonunda alıyoruz ve 2 gün gittikten hemen sonra ‘Off bugün çok yorgunum, off bugün sınavım var!’ gibi bahaneler üretip o spor üyeliği hep öyle kalıyor ama şunu bilelim ki spora yazılmakla kilo verilmiyor arkadaşlar yapmakla veriliyor.

4. Sporu sağlık için değil de zayıflamak için gidildiğini düşünmek

Sosyal hayatımızda ki insanlar da sanki spordan vazgeçirmek için programlanmışlar. Zayıfsınız ama kas yapmak istiyorsunuz sağlıklı bir yaşam istiyorsunuz etrafınızdakilere spora başlayacağım dediniz ve hemen gelen cevap belli ‘Neyine spor yapıyorsun saçmalama zaten zayıfsın.’ böyle dediklerin de motiveniz düşüyor ve siz de sallamamaya başlıyorsunuz.

5. Türk halkı olarak yemeği çok sevmek

Diyetle spor zaten iç içe, ayırmamız imkansız ve hepimiz hamur işini,kekleri,çikolataları, baklavaları o kadar çok seviyoruz ki ikram edildiğinde hayır bile diyemiyoruz. Böyle yemeye başlayınca yine spora olan isteğimiz azalıyor.

6. Yeterince inanmamak ve kararlı olmamak

Böyle durumlarda bu tip insanlar spora yazılır ve her şeyin 1 ay içinde gerçekleşmesini ve değişiklikleri hemen görmek ister ama maalesef böyle bir iksir yok! Üzgünüm… Göremeyince de sporu bırakıp halimizi kabulleniriz.

7. Geç saatlere kadar uyumak, tembellik yapmak

Geç saatlere kadar uyuduğumuzda ister istemez uyandığımızda tembel bir insan olarak uyanıyoruz ve kendimiz de spor yapacak enerjiyi hissetmiyoruz ve o gün spora maalesef ki gitmiyoruz.

8. Etrafımızdaki arkadaşlarımızın spor yapmaması

Aslında en başta saçma olsa da arkadaşlarımız hayatımızın önemli bir yerinde. Eğer spor yapan buna özen gösteren bir arkadaşınız varsa, bu sizi motive edecektir ama düzensiz bir hayatı olan sürekli fast food’la beslenen bir obez arkadaşınız varsa, o da sizi yemeğe teşvik edecektir. Kendi yapamadığı için sizi de motive edemeyecektir.

9. Kendine uygun spor dalını bulamamak

Bu başlıkta önemli noktalardan biri mesela her insan fitness yapmayı sevmez ama yine de yazılır ve bir süre sonra sıkılır ve bırakır. Ama illa ki fitness’e gidilecek diye bir kural olduğunu kim söyledi? Pilates, Yoga, Zumba vs.. gibi sporları denemiyoruz bile, kim bilir belki onu severiz? (acaba…!)

10. Kendi gücüne inanmamak

Kendini sürekli pasif görmek ve yapamayacağını düşünmek. Ne yazık ki böyle durumlarda da asla spora başlanamıyor

Haydi kalkın ve spora başlayın kızlar kendi gücünüze,kuvvetinize inanın. Bunu sağlığınız için yapın ve düzenli alışkanlık haline getirin. Etrafınızda sizi vazgeçirmeye çalışan bir obez arkadaşınız varsa da siz onu spora yöneltin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zaman Aslında Göründüğü Gibi Olmayabilir; Modernizm

love food

Uzun Süre Tok Tutan ve Kilo Almamana Yardımcı Olacak Top 10 Besin