İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım Yaa!Yaa! OMGOMG


‘Sosyal Medya Diyeti’ ve Depresyon

İki dünya arasında sıkışıp kaldık. Gerçek hayat ile sanal hayat arasında gidip geliyorken çok önemli bir durum gözden kayıp gitti. İlk zamanlarda gerçek hayatımızı profilerimizde yansıtıyorduk. Ne yeriz, ne içeriz, ne giyeriz gibi… ve bir baktık ki artık sanal kişiliklerimizi gerçek hayatımızda yaşamaya çalışıyoruz! Nasıl mı?

instagram picture popstil

Olmadığımız kişiler olmaya çalışarak. Önceden kınadığımız şeyleri artk kendimiz yaparak. Çünkü sosyal medyadan önce herkes standart bir bireydi. Ama sosyal medya platformları bizlere bundan daha fazla olabileceğimizi gösterdi. İlgi görmek, fenomen olmak, şakşak’lanmak ve pohpoh’lanmak sadece yetenek ve çaba meselesi değildi artık. Profilinin estetik ve armonik olması yeterli oldu. Sosyal medyanın bize en başta öğrettiği şeylerden biri insan egosunun ne kadar devasa olmasıydı.

Ego- kendini beğenmek-popstil

Bunu fark eden akıllı zihinlerde bu egolardan faydalanarak takipçi, beğeni ve şakşakcı pazarlamaya başladı. İnsanlar ne kadar biz hayvandan gelmeyiz tezini redetmeye çalışsa da sürü mantığında ilerlemekteler. Nerede çok takipçi orada ben! Şimdi sosyal medyaları kötüleyip amacım insan küçümsemek mi? Tabii ki, net Hayır! Amaç sosyal medyaları bilinçli kullanmaya teşvik etmek.

ego-evolution-barcode-popstil

Hiç bir zaman bu kadar çok genç bu yoğunlukta depresyon hastalığıyla boğuşmamıştı. Çünkü neden 1) Kendileri olup kendileini bulamamaları ve neden 2) Kendilrini bulamamaları yanısıra başkaları olmaya çalışıp, başkalarının hayatlarını yaşamak istemeleri. İnsanların üzerinde hep bir sosyal baskı vardı, sosyal medya sayesinde bu baskı daha da büyüyerek bizleri çerçevelere sokmaya başladı. Ama hayat bir yarışma değil.

sosyal medya mükemmel popstil

Gördüğümüz fotoğrafların birçoğunun photoshop olması sizce bizlere daha iyi bir his verdi mi? Malesef! ‘Aahh bak işte gerçekler böyleymiş, reel ve sanal arasına büyük bir çizgi çekmemiz gerek’ düşüncesi yerine, ‘Aahh harika, hangi programla yapıyor acaba? Bende fiziğim öyle gözüksün istiyorum’ demeye başladık ve yine egomuzla son sürat duvara çarptık.

instagram vs reality popstil

Önceden bilimde sadece besin diyetinden bahsedilirdi. Bu sıralar ‘sosyal medya diyeti’ reçeteleri yazılıyor. Yani sanal aleminden bilinçlice uzak durmak. Bağımlılık seviyenizi bu şekilde ölçüp, kontrol altına almak. Bir süre bu diyeti uygulayın ve neler olacak görün. İşin en psikopat tarafı, kişilere besin diyetini uygulamak, sosyal medya diyetini uygulamaktan daha kolay gelmesi. Bu arada Whatsapp ve Hangouts gibi uygulamalarda sosyal medyaya girmekte. Bu diyette telefonunuzu sadece telefonlaşmaya ve gerekli durumlarda internetten araştırma yapmak için kullanmanız gerekir. Gerisi, Tabu!

sosyal medya diyeti özgürlük popstil

Peki ya sizi sadece profilinizdeki photoshop’lu fotoğraflardan tanıyan insanlarla gerçek hayatta karşılaştığınızda ne olacak? Veya hep gezip son modayı giyinmek için bütçenizin yetersiz gelmesinde neler olacak? Başka bir yazıda da bu sorular üzerine tartışalım…

P.s. Kendiniz olmayı unutmayın, sadece kendiniz iken özelsiniz.

One Comment

Leave a Reply
  1. Çok doğru söylemişsiniz. Böyle konular üzerine daha fazla konuşulmalı. İnsanlar yaptıklarının ne kadar yanlış olduğunu, geç olmadan farketmiyor. Bu gibi siteler gençleri aydınlatmalı. Herşey hep moda, yeme, gezme değil. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kombinlerin Starı Kalın Kemerler

kış-çayları-popstil

İçinizi Isıtacak Bol Vitaminli Kış Çayı Tarifi