İlginçİlginç Cool!Cool!


Uzun Süre Tok Tutan ve Kilo Almamana Yardımcı Olacak Top 10 Besin

İşte top 10 tok tutan besin ve avantajları!

1. YOĞURT

Mide doygunluğunu artırarak, bağırsak florasını korumaktadır. Her gün mutlaka 250 gram yağsız yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

2. BALIK

Kilo problemi olanlarda daha uzun süre tok tuttuğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Omega-3 yağ asidi içeriğinden zengin olup, haftada en az 2 gün balık tüketilmesi önerilmektedir.

3. YULAF EZMESİ

Diyetisyenlerin gözdesi olan yulaf ezmesi yüksek beta-glukan ve lif içeriği sayesinde tok hissetmenize yardımcı oluyor. Gün içerisinde 25-30 gram yulaf ezmesini hayatınıza katarak, tokluk hissine tokluk katabilirsiniz.

4. ANTEP FISTIĞI

Diğer yağlı tohumlara kıyasla sodyumu düşük, doymamış yağ ve protein oranı yüksek olan antep fıstığı iştah yönetimine destek olmaktadır.

5. MUZ

Diyetteyseniz muz yemekten korkmanıza gerek yok! İçerisindeki dirençli nişasta lif etkisi göstererek doygunluk hissini arttırmaktadır. Renginin daha çok yeşile yakın olmasına ve miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

6. AVOKADO

Avokadonun içerdiği doymamış tekli yağlar vücut için son derece faydalı olmanın yanı sıra uzun süre tok tutarak daha az kalori tüketmenize yardımcı oluyor.

7. BİTTER ÇİKOLATA

Yapılan araştırmalar sonucu bir grup sütlü çikolata bir grupta bitter çikolata tüketen deneylerin 2,5 saat sonra besin alımlarına bakıldığında, bitter çikolata tüketen grubun %20 daha az besin tükettiği farkedilmiştir.

8. YUMURTA

Güne yumurta ile başlayan bireyler başlamayanlara kıyasla 36 saat boyunca daha tok hissediyor.

9. TAM TAHILLI KEPEKLİ MAKARNA

Diyette makarna mı olur? dediğinizi duyar gibiyim 🙂 B12 vitamini hariç B grubu vitaminlerinden ve liften zengin makarna için 3 basit kural!

1. Çok haşlamayın! 2. Suyunu dökmeyin! 3. Sebzeler ile zenginleştirin.

10. ÇORBALAR

Kalori değeri düşük çorbaları ara öğünlerde tüketerek daha az acıkabilirsiniz. Yapılan araştırmalar çorbanın tok tutan besinler sıralamasında ilk sıralarda yer aldığını göstermektedir. Çorba tercihiniz, sebze ve yoğurtlu çorbalar olsun. İçerisinde et ve krema olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Spora Başlayamamanın 10 Klasik Nedeni!

Bundan Sonra Mrs. Bieber Diyeceksiniz!