İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım


Sizler İçin Seçtiğimiz Haftanın Kitap Listesi

haftanın_kitap_listesi_popstil

Ulaşımda, ofiste, bir deniz kenarında ya da evde… Hayatımızın her zaman diliminde en iyi arkadaşlarımızın kitaplar olduğunu düşünüyorum. Bu hafta size arkadaş olacak kitap listem ile sizi baş başa bırakıyorum ve keyifli okumalar diliyorum.

1. MUSTAFA KEMAL / YILMAZ ÖZDİL

Ekim ayında raflarla buluşan Yılmaz Özdil’in kitabı çıktığı gün kitapçıya koşarak aldığım kitaplar arasında yer alıyor. Benim gibi bir çok kişinin elinde rastladığınız kitap kısa bir süre içerisinde çok satılanlar arasında yerini aldı. Yılmaz Özdil şu cümleleri ile anlatıyor bu kitabını; ”35 yıllık gazetecilik kariyerimi ortaya koyarak iddia ediyorum ki, Mustafa Kemal’i  hiç böyle okumadınız. İddia ediyorum ilk kez tanışacaksınız diyor.” Bu kitapla Mustafa Kemal’i sadece okumak değil yaşayacaksınız diyebilirim.

2. SATRANÇ / STEFAN ZWEIG

Bu kitabın çıkışı çok yeniye dayanmıyor, ama kitaplarımız arasında mutlaka yerini alması gereken, psikolojik tahliller açısından en iyi kitaplardan biri. Stefan Zweig yazarlığının yanı sıra usta bir psikolog olması ile de ünlenmiştir. Ölmeden önce tamamladığı birkaç düz yazı metninden biri de Satranç’tır. Stefan Zweig okumaya başlamak için güzel bir başlangıç olacaktır bu kitap.

3. NOHUT ODA / MELİSA KESMEZ

Kitap tavsiyesi soran arkadaşlarıma söylediğim kitaplar arasında Melisa Kesmez’in Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz kitabı yer alır hep. Bu kitabı ilk okuduğumda okuyucuya sunduğu samimi anlatımıyla ve kitabın kendisine çekmesi ile büyük bir beğeni yaşamıştım. Yakın zamanlarda çıkan bu kitabını da beğeneceğinizi umduğum için haftanın kitapları listeme ekliyorum.

4. ATEŞBÖCEĞİ YOLU / KRISTIN HANNAH

Hannah’ın her kitabını okumuş olabilirim. En sevdiğim ve beni en derinden etkileyen yazarlardan biridir. İlk okuduğum kitaptı ve kitabın sonunda kendimi mendillere boğulmuş olarak bulmuştum. İki arkadaşın çok güzel bir şekilde başlayan ve sizi derinden etkileyecek şekilde sona eren hikayesini okuyacağınız bu kitaptan fazlasıyla etkileneceğinizi söyleyebilirim. Her kitabını ayrı ayrı seviyorum ama ilk okumaya başlayacağınız kitabının bu olması gerektiği için haftanın kitapları listeme bu kitabı koyuyorum.

5. LEYLA’NIN EVİ / ZÜLFÜ LİVANELİ

Hem yazarlığı hem de sanatçı yönü ile hayranı olduğum bir insan Zülfü Livaneli’nin birçok kitabını okumuşumdur. En beğendiğim ve en etkileyen kitaplarından biri olan Leyla’nın Evi kitabı Osmanlı zamanından günümüze uzanan, farklı kuşaklardan insanların birbirinin yaşamını etkileyen bir hikaye okuyacaksınız. Livaneli’nin birçok kitabı kitaplığınıza bulunsun ama bu kitabı mutlaka okuyun.

6. PERVANE / ŞÜKRÜ ERBAŞ

Listeme Şükrü Erbaş eklemezsem olmazdı tabii ki. Betimlemeleri ve güzel anlatımı ile bana göre modern çağımızın Sabahattin Ali’si Şükrü Erbaş. Pervane kitabı en sevdiklerimden olduğu için listeme ekliyorum.

7. FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU / İLHAMİ ALGÖR

İtalyan Yokuşundan aşağı, rüzgara asılıp Tophane’ye inen roman. İlhami Algör hüzünlü dolambaçların yazarı. En sevdiğim romanlarından biri kesinlikle bu. Hazır kitap önerisi olarak eklemişken bu kitabın filmini de izlemenizi tavsiye ediyorum.

8. ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR HARİKA / AZİZ NESİN

Aziz Nesin’in en sevdiğim özelliği esprili bir dille eleştirmesidir. Bu kitabından çocukların gözünden anne babaları eleştirmesini okurken bile yer yer kahkahalar atacağınızın garantisini verebilirim.

9. DÖRT ANLAŞMA / DON MİGUEL RUİZ

Bu kitabın içerisinde hayatta uygulamanız gereken 4 anlaşma ile buluşturuyor yazar sizi. Arkadaşım ilk önerdiğinde mesafeli yaklaştığım bu kitabı tek solukta okudum diyebilirim. Amerika’nın önde gelen yazarlarının bile önerdiği kitaplar arasında bulunuyor.

10. YAŞAMIN UCUNA YOLCULUK / TEZER ÖZLÜ

Okurken kendinizi bulabileceğiniz kitap. Böyle yazarlar keşke aramızdan erken ayrılmasaydı diyebileceğim bir kadın Tezer Özlü. Türk edebiyatının gamlı prensesi diye adlandırıyorlar onu. Ve bu kitabı kesinlikle en iyilerinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

popstil-victoriassecretdefille

Victoria’s Secret: En Seksi Defilenin Damga Vuran Detayları

Müzik İle Aşk Yaşayanlardansan İşte Sana Özel Haftanın Müzik Listesi