Serotonin Hormonunu Bolca Salgılamanızı Sağlayacak Süper Besinler

Herkese merhaba!

Bugün sizlere çok seveceğinizi düşündüğüm bir içerik hazırladım. Modumuzu yükseltecek besinleri gelin hep birlikte inceleyelim. Size serotonin hormonunu bolca salgılamanızı sağlayacak süper besinlerle geldim.

1- ÇİKOLATA

Aslında çikolata mutsuz olduğumuzda en fazla tükettiğimiz yiyeceklerden biri. Aynı zamanda çikolata yiyip mutlu olmayan da yoktur. En fazla serotonin hormonu salgılatan yiyeceklerin başında çikolata yer alıyor. Tabi ki dikkatli yemekte fayda var. Yoksa kilo aldırma özelliği olduğunu hepimiz biliyoruz…

2- MAKARNA

Makarnanın da size mutluluk verdiğini biliyor muydunuz? Evet, yanlış okumadınız, içinde bolca serotonin hormonunu tetikleyen bileşenler var.

3- BALIK, CEVİZ VE KURUBAKLAGİL

Neşeli, sakin ve mutlu bir hayat hepimizin hayali. Besinlerin gücü ise bu hayalimizi desteklemekte. Triptofan, mutlu olmamızı sağlayan seratonini üretebilmek için beyin tarafından ihtiyaç duyulan bir amino asittir. Triptofan aminoasidi yönünden zengin olan diğer besinler ise somon, ton balığı ve sardalye balıkları, tavuk/hindi gibi kümes hayvanları, yumurta, ceviz, sığır ve kuzu etleridir. Ceviz ve somon balığının ayrıca omega3 açısından zengin olması depresyon ve beyin fonksiyonları üzerinde de oldukça etki sağlıyor. Kurubaklagillerden mercimek, nohut, bezelye ve bunlarla hazırlanmış yiyecekler de triptofan aminoasidi açısından iyi kaynaklardır.

4- PROBİYOTİKLER

Bilimsel olarak yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlandığı üzere, bağırsak ve sindirim sistemi doğru işlediği takdirde mutluluk ve ruh hali ile doğrudan ilişkilidir. Bu açıdan genel anlamda yeterli ve dengeli beslenme stratejisi doğrultusunda özellikle sebze tüketiminin artırılması ve bağırsak sağlığını olumlu etkileyen yoğurt, kefir ve peynir gibi doğal probiyotik besinlerin kişilerin günlük beslenme planlarında tüketimleri çok önemli.

5- MEYVELER

Muz, kivi, ananas, erik, greyfurt, mango ve kavun yüksek serum konsantrasyonu içerir. Bu da seratonin üretimini arttırıyor. Domates ve avokado da beyinde seratonini optimal düzeye getirmek için gerekli besin ögeleri içerir.

6- EN ÖNEMLİSİ GÜLMEYİ UNUTMAYIN!!

Bu besinlerin dışında egzersiz yapmak, güneş ışığı almak, yeterli D vitamini almak çok önemli. Ancak depresyonla savaşta gülmenin ve yeterli uykunun iyileştirici etkisini unutmayın…

 

Bu içerik ilgini çektiyse bunada bir göz at – Modunuzu ve Enerjinizi Değiştiren Besinlere Dikkat Edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

LEVI’S Performans – İleri Düşüncelilere Özel Kot Pantolon

90’ların Geri Dönüşü: Bisikletçi Taytlar