İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım


5 Adımda Sadeliğe Yolculuk: Minimalist Yaşam

Hepimizin yapmak istediği ama bir türlü başlayamadığımız minimalizm aslında nedir?

Minimalizm, yani sadecilik aslında kökeni çok eskilere dayanan bir sanat akımıdır. Dışavurumculuğun aşırılığına tepki olarak doğmuş olan minimalizm, günümüzde de çokluğun yarattığı azlığa tepki olarak bir yaşam felsefesi haline gelmiştir. Maddesel minimalizm şüphesiz hemen aklımıza gelendir. Peki ya düşüncelerde minimalizmi nasıl uygularız? Gelin hep birlikte minimalizme uğrayarak düşüncelerimizde minimalizme doğru yola çıkalım.

Minimalist olmaya karar verdik ya da merak ettik, ufak bir araştırmaya çıktık diyelim. Çoğu yerde belli maddelerle karşılaşırız. Bu maddeler bir kural değil, bir yol göstericidir. Minimalizm kural gerektirmeyen, farkındalığın artmasına sebep olan bir akımdır. Ama asıl önemli nokta “bu maddelere başlamaya ne kadar hazırız?” Bu soruyu cevaplamakla birlikte ilk adımı atmış oluyoruz:

Sahip olduğumuz şeylerin ne kadarını kullanıyoruz? En çok giydiğimiz kıyafetler neler? Takılı kaldığımız bir ruj, bir eşya var mı? Sanıyorum ki cevaplar “evet”. Peki kalanını ne yapıyoruz dersek, çoğumuzun aklına gelen “öylece duruyor” olacaktır.  Eşyalara yüklediğimiz anlamlar bazen onları elden çıkarmamızın önünde kocaman bir duvar gibi durabilir. Hayattaki biricikliğimizin tadını çıkarmak için önce anlamı benliğimize yüklemenin tam zamanı, bizden söylemesi!

#1 ÇOKLUK AZLIK YARATIR

Minimal-Makyaj

Çokluğun yarattığı azlığa bünyemiz o kadar alışmıştır ki günlük hayatta o kadar da gözümüze batmaz. Ta ki üzerinde durup biraz düşünmeye başlayana kadar. Evet, çokluk azlık yaratır. Hem de karmaşık bir azlık. Bu karmaşık azlık, bir kısır döngüye girer sonucunda hiç farkında olmadan mutsuz olduğumuzu biraz da doyumsuzluk hissettiğimizi anlarız. Arkalarda kalan kıyafetlerinizi, çekmecenin derinliklerinde olan makyaj malzemelerinizi en son ne zaman gördünüz? Onlar sizi uzun süredir görmemiş olabilir.

Sadeliği daha önce hiç deneyimlemediyseniz, deneyimlemeyi ertelemeyin. Hala geç kalmış değilsiniz. Fazla eşyalar genelde özgürleşmemize engel olur ve tabii ki yaşam alanımızı kısıtlar. Hazırsanız hep beraber ilk denemeyi yapalım 🙂

#2 Kitaplığınızda Yer Açın!

Minimalist kitaplık

Artık okumadığınız kitapların yeni zihinlere gitmek üzere yola çıkmasının vakti gelmiştir diyelim. Bu sayede hem yeni kitaplara yer açmış olacaksınız hem de mutluluk zincirine dahil olmuş olacaksınız. Minimalizmin size her açıdan faydasını gördükçe mutluluğunuz ve heyecanınız şu an hissettiğinizden daha kuvvetli olacaktır. Emin olabilirsiniz 🙂

#3 Düşünün!

Soru işareti

Alıştığınız yaşamı değiştirmek kolay değildir. Nasıl yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Ufak bir öneri olarak önce fazlalıklarınızı düşünmeye başlayın. Hangisine ihtiyacınız olduğunu ve kullanmadıklarınızın nedenlerini sorgulayın.

               Düşünürken şunu da unutmayın: Geri Dönüşüm 

#4 Düşüncelerde Minimalizm: “Az Ses”

Pembe Beyin

Minimalizmi hayatımızın her yönünde kullanabileceğimizden  bahsettik. Kıyafetler, eşyalar, konuşmalarımız, yemeklerimiz, dekorasyonumuz, düşüncelerimiz ve bunlar gibi aklımıza gelebilecek her duruma minimalist yaklaşabiliriz. Her durumda somut olan şeyleri daha kolay düşünürüz. Peki ya düşünce gibi soyut durumlarda nasıl minimalizmi uygulayacağız? Biliyoruz ki beynimiz yorulmamıza aldırmadan çalışmaya devam eder. Yolda yürürken, arkadaşlarımızla, ailemizde birlikteyken hatta uyumaya hazırlanırken bile bazı düşünceler farkında olmadan aklımızı kurcalar durur... Siz de bazı düşüncelerinizin artık lazım olmadığını, sürekli sizi rahatsız ettiğini ve artık gitmesi gerektiğini düşünüyorsanız, evet! Düşünce sadeleşmesine hazırsınız 🙂

#5 Başlayın!

ahşap masa üzeri kahve

Kendinize güzel bir kahve yapın, ruhunuzu dinlendirmek için rahatlatıcı bir müzik açın ve tüm bedeninizin rahatlaması, hafiflemesi için telkinlerde bulunun. Vücudunuz gevşemeye başladığında zihniniz temizlenmek için sizi bekliyor olacak. İşte bu zaman gereksiz düşüncelerin gitmesi için çok uygun zaman. Düşünce temizliğini yaptığınız zaman ne kadar rahatladığınızı kendinize itiraf etmekten kaçınmayın 🙂

  •  Başlamayı ertelemeyin; Anda kalıp, anı yaşamaya odaklanın. Çünkü düşünce minimalizmi anlam aramanıza katkı sağlayacaktır.
  • Anlamı keşfedin; Her insan hayatta anlam aramaya ve mutlu olmaya odaklanır. Eğer zihniniz karmaşıksa mutlu olmanız ve bir anlam aramanız zorlaşacaktır.
  • Zaman yönetimine odaklanın; Güne henüz kirlenmeden ilk havayı solumakla ve güneşi selamlamakla başlamayı bir deneyin.

Duru bir zihne sahip olmak bu kadar basit 🙂 Belli bir zaman sonra çalışmalarınızın meyvesini aldığınızda çevrenizdekilerle paylaşmak için sabırsızlanacaksınız! Unutmayın ki, Dün geçmiştir. Yarın gelmemiştir. Önemli olan şu andır. Geçmişte kalırsanız, anın tadını çıkarmakta biraz zorlanabilirsiniz.

Önerilerimize deneyimler ekleyip hayata geçirdiğiniz zaman, bizimle paylaşmanız için bekliyor olacağız 🙂

One Comment

Leave a Reply
  1. Merhaba 🙋 Sade yaşam konusunda yazınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. 💚 Yaklaşık 2 senedir, sade yaşamı ben de hayatıma uygulamaya ve oluşturduğum bu sade düzeni korumaya çalışıyorum. ‘’Sadeliğin Yasaları’’ kitabıyla ilgili yazmış olduğum blog yazıma https://www.tarz2.com/sadeligin-yasalari linkinden ulaşabilirsiniz. 👐 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süreyya-Yalcin-Burning-Man-Popstil

Burning Man Zehirlenmesi!

Hangi Popstil& Kategorisisin

Hangi popstil& Kategorisisin?