Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Rammstein Yeni Albümüyle 10 Senelik Sessizliğini Bozdu

25 yıldır ara vermeden aynı gazla kulaklarımızın pasını silen Rammstein, 1994 yılında Almanya’nın Berlin şehrinde kurulmuş ve günümüze kadar üyeleri değişmeden kalmış altı kişilik bir endüstriyel metal müzik grubudur.

Bazı cover parçaları ve sayılı şarkıları ile grubun solisti Till Lindemann’ın 2015 yılında “Skills In Pills” adıyla İngilizce olarak çıkardığı albüm hariç, Rammstein şarkılarının besteleri ve sözleri büyük çoğunlukla Almanca’dır. Küresel dünyamıza ve uluslararası kültüre egemen olan İngilizce dışında bir dilde şarkı söyleyip bu kadar başarılı ve popüler olmalarının sebebi olarak akla ilkin o meşhur, sert Alman disiplini ve grup üyelerinin iş konusundaki ciddiyetleri geliyor.

Rammstein Grubu

Rammstein, “yetişkin kitleye” hitap eden ve “toplumsal ahlâki normları pek de umursamayan” kışkırtıcı klipleri, metal müziğin sert üslubuyla harmanlanmış “Neue Deutsche Härte” yani Türkçesi ile Yeni Alman Sertliği adı verilen sound‘u ile toplumun “normal ve sıradan” bireyleri tarafından tartışmalı ve tabu addedilen konuları korkusuzca ele alan, eleştirel şarkı sözleriyle her yaştan metal müzik sever tarafından yıllar boyunca kabul edilmiş, sevilmiş ve benimsenmiştir.

Grubun konserleri de en az klipleri kadar dikkat çekicidir ve “tutucu” kesimlerin neredeyse yüzlerini al al eder.

Rammstein’in ilk albümü Herzeleid’ı (1995), Sehnsucht (1997), Mutter (2001), Reise, Reise (2004), Rosenrot (2005) ve en son 10 sene önce çıkardıkları Liebe ist für alle da (2009) albümleri takip etmiştir.

Çeyrek asrı deviren kariyerleri boyunca Alman grup 1999 ve 2006 yıllarında Grammy ödülüne aday gösterilmiş 2005 yılında MTV Avrupa Müzik Ödülü ile yine 2005 ve 2010 yılında Dünya Müzik Ödülü’ne layık görülmüştür.

2009’da çıkan albüm sonrası grubun 10 sene boyunca sessizliğini koruması ve solist Lindemann ile grubun baş gitaristi Richard Z. Kruspe’nin solo projelere girişmesi, grubun dağılacağına ilişkin korkuları güçlendirmiştir.

Nitekim, Kruspe’nin 2017 yılında bir festivalde verdiği röportajda söylediği sözler de hayranların bu ayrılık konusunda neredeyse emin hissetmelerine yol açmıştır:

“Nedense bir şekilde bunun kaydedeceğimiz son albüm olacağını hissediyorum (2019’da çıkan albüm hakkındaki öngörüsü). Bu bir his, yanılıyor olabilirim ancak şu anda hissettiğim, bunun belki son albümümüz olabileceği ve ben bunun olanca gücümle en iyisi olmasını isterim. Bir şeyler dinlediğim zaman, “oldukça iyi bir potansiyeli var” diyorum ve şu anda yaptığımız iş de beni gayet mutlu ediyor. Gelecek sene, yani umarım, albüm kayıtlarına başlamayı dört gözle bekliyorum.”

Bütün bu endişe, korku, merak ve özlem ortamında, Alman grup 17 Mayıs 2019’da grupla aynı adı taşıyan son albümlerini dinleyicisine sunmuş ve 14 ülkede hızla 1 Numara’ya yükselmiştir. Mayıs sonunda Avrupa turnesine girişen grubun dumanı üzerinde tüten albümünün ilk üç video klibini aşağıda izleyebilirsiniz.

Hayranları olarak, şimdilik Rammstein’ın dağılmamasını ummaktan başka elimizden pek bir şey gelmiyor.

Keyifli Seyirler & Dinlemeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kore-sokak-stili

Tarz Sahibi Kişilerin Takip Etmesi Gereken Dünya Stilleri: KORE

Bu Yaz Ayaklara Özgürlük ve Rahatlık Getiriyoruz