Cool!Cool! BayıldımBayıldım


PATCH, PATCH, PATCH KİM TUTAR SİZİ!

Şimdilerde herkesin üstünde gördüğümüz patch modasının, eski yıllarda yoksulluk simgesi olduğunu biliyor muydunuz?

Bir zamanlar tarım köleleri, üstündeki yırtıklardan dolayı soğuk havalarda hasta olmaya başlamışlar. Bunu dile getirdiklerinde, kölelere yeni kıyafet yollamayacaklarını, onun yerine bir çuval dolusu kumaş atığı ve iğne-iplik vereceklerini, isteyenlerin oralara yama yapabileceğini söylemişler. Bu yüzden ilk patchler, tarım köleleri tarafından yapılmaya başlanmış. Şimdi ki patchlerden en büyük farkı ise,  o dönemde üzerinde yama bulunan kişiler yoksul olarak görülüyor ve sınıfsal olarak ayrıştırılıyordu. Son yıllarda ise patch kullanmayan kişi kalmadı. Nerden nereye…

Charles Dickens’ın romanlarında umutsuz karakterler, ‘patch dikili insanlar’ olarak tasvir edilmiş.

Patch modasının doğuşu punk kültürü sayesinde olmuştur. Çünkü punk kültürü, zengin-fakir demeden herkesi etkisi altına almış; çöp poşetlerinden tunik yapıp, üstlerine boya püskürtüp, kollarını yamalamışlardır. Böylece alt kültürün sembolü durumundayken, günümüze kadar cool ve genç bir akıma dönüşmüştür. Şimdi hemen hemen herkes, çantalarına, pantolonlarına, ceketlerine ya da montlarına kendi başına patch yapmaya başladı. Peki bu kıyafetler nasıl patchleniyor?

Videoda hazır alınmış patch’ler yapıştırılıyor fakat istediğiniz tüm patch’leri kendiniz de yapabilirsiniz. Yapım aşamalarıyla ilgili birçok DIY videosu mevcut. Tahmin ettiğinizden daha basit, aynı zamanda da eğlenceli.

1960’larda aşınmış ve yamalanmış kıyafetler, giyen kişinin ne kadar çalışkan ve becerikli olduğunu gösteriyordu. #iyibilgi

Her ne kadar patch diyince ilk akla gelen kot ceketler olsada, kıyafetlerde, çantalarda bulabildiğimiz her boşluğa patch yapar olduk. Peki bu kötü bir durum mu? Kesinlikle HAYIR! Önceki yazılarımda aşırıya kaçmamanın doğru olacağını söylemiştim ama bu sefer olayın ta kendisi aşırıya kaçmak. Kim tutar sizi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Halsey images

Yoksa Halsey ve G-Eazy Yine mi Ayrıldılar?

göbek

GÖBEK YAĞLARINIZDAN KURTULMANIZ İÇİN SÜPER ÖNERİLER!