Cocoblahnik size kucak dolusu merhaba ile geldi! Bu sefer ki yazımda küçük detaylar sayesinde oturduğumuz mekanda “aa bak kızın tarzı çok retro” sözlerini nasıl işitebiliriz bununla ilgili minik tavsiyeler vereceğim. Bu tarz kiminin hoşuna gitti kiminin zoruna. Eskiye dönüş konusunda bazıları moda kendini tekrarlamaktan ibaret değildir yeniliktir diyenlerde oldu, olur mu hiç ne varsa eskilerde vardır diyenlerde. Ben ne varsa eskilerde vardı diyenler tarafındayım, siz de öyleyseniz buyurun tavsiyelerime;

VATKALAR SERBEST!

Daha önce bluzların da veya ceketlerinde vatka kullanmamışlar için çok dikkat edici bir unsur olarak algılanabilir. Panik olmayın, kullanın. Unutmayın vatka biraz hiledir, omuzlarınız dar ise kurtarıcıdır. Kullandığınız takıların daha dikkat çekici olmasında sizlere yardım eder. Zara’nın bazı modellerinde özellikle bluzlarda vatkanın süngeri düğmeler ile tutturulmuştur isterseniz çıkarabilirsiniz. Başlangıç için iyi bir seçim olabilir. Ayrıca google amcadan “vatka” diye arattığınız zaman ucuza hazır vatka süngerlerde satılmakta. Kendi kıyafetimi kendim dikerim diyorsanız veya elinizdeki bazı parçaları değiştirmek istiyorsanız durmayın, sipariş edin.

KEMERLERİ KUŞANIN!

Kullandığınız kemer ne kadar kalın olursa o kadar retro olursunuz. Kemerin vücudu toplama özelliği vardır, biz kadınların dönemsel şişkinliklerini toplamak için de vardır diyebiliriz. Kemerin tokası ne kadar alengirli olursa o kadar dikkat çeker. Kemer konusunda özellikle Stradivarius markasını önerebilirim. Özellikle hala benim gibi kemer ve çanta rengi aynı olmalıdır diyen eski kafalılardan iseniz bir çok ayakkabının kemerini de yapıyorlar. Bir tık daha kaliteli istiyorsanız Mudo’ya bakmanızı önerebilirim. Retro görünümü elde etmek için kemerleri ceketlerinizde de kullanabiliriz. Instagram blogger tayfa bu konu da oldukça başarılı, siz de kendinize uygun ceketi bulduğunuz an sarın belinize kemeri.

AMA BU HALKA KÜPELER ÇOK BÜYÜK

“Ama bu halka küpeler çok büyük” demeyin, gayette şık olabilirsiniz. Kot ceketle ya da kadife ceketle spor, şifon bluzlerle çok şık olabilirsiniz. Halka küpe konusunda yüksek meblağlar vermenize gerek yok bildiğim kadarıyla Gratislerin toka bölümlerinde bile mevcut. İlk önce orta boylardan birer tane edinin eğer gözünün alıştıysa saçınızı at kuyruğu yapın ve bırakın küpeleriniz şıkırdasın!

Dipnot: Yok illa ben halka küpe sevmem diyorsanız size mıknatıslı ya da Zara’da aşırı yüksek fiyatlara satılan iri, gold takılarını önereceğim. Tabi ki sadece Zara’da değil, Avrupa yakasındaysanız Beşiktaş civarlarında, Anadolu Yakasında iseniz Kadıköy/ Moda civarlarında çok güzel küpeler mevcut. Bu tarz takılara çok para yatırmaya gerek yok, parfümü ne kadar üzerinize sıkmasanızda belli bir süre sonra kararacaktır. Uygun fiyata alın sık sık değiştirin. Yok her takımı yatırım olarak görüyorum diyorsanız Şeyma Subaşı’nın Atasay ile olan işbirliğine bakabilirsiniz. (Özellikle ikinci koleksiyonu)

MARY JANE Mİ YOKSA OXFORD MU?

Mary Jane (bantlı ayakkabılar yani) için Sex and City’nin yıldızı Carrie Bradshow şehir efsanesi olarak bahseder. Bu ayakkabılar bence retro tarzın en önemli parçalarından bir tanesi. Popülerliği 20’li 30’lu yıllara kadar dayanır. Bantlı olması nedeniyle ayağınızı saracak ve daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bant ne kadar ince olursa o kadar ayağınız zarif gözükür.

Gün içinde sık sık toplu taşıma kullanıyorum, topuklu benim tarzım değil diyorsanız spor ayakkabılarınızı bırakın bir kenara o zaman oxford tipi ayakkabılara yönelelim. Eskiden bu modeli oldukça bulmak zordu, bu konuda evladiyelik parçamı Hotiç markasından aldım diyebilirim. Çok sık giyerim diyorsanız burayı ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca bu modellerin de topukluları Divarese markasında mevcut ve yine de oldukça kaliteli. Uygun fiyat olarak H&M önerebilirim, özellikle indirim zamanlarında çok fiyatlara her zaman giyebileceğiniz bir oxford’unuz olabilir.

Dipnot: Bu yazıyı derlerken sizin için baktım. Daha öncede de bu tarz ayakkabı giyiyorsanız, aynadaki görüntünüz onsuz olmuyorsa, denemeye bile gerek duymuyorsanız uygun fiyat için Trendyol’a bakabilirsiniz.

EDİS’İN ÇİÇEKLİ GÖMLEĞİ Mİ YOKSA VERSACE DESENİ Mİ?

Tatlım çok güzelsin de retro olmak istiyorsan e bi çiçeklenelim! Bellerini bağlayalım, kemerimizi gösterelim. Markaya, kaliteye gerek yok desenin dikişleri kapatma özelliği var. Hangi markadan aldığınızın bir önemi yok. Biliyorsunuz ki logoyu üstümüzde taşımak oldukça moda oldu. Bence Versace deseni direkt bizi geçmişe götürür, ağırlıklı renkleri bellidir. Versace alın demiyorum, araştırırsanız benzerini bulursunuz. H&M’de gözüme iliştiğini hatırlamaktayım. Biliyorum içinizden kim uğraşacak dediğinizi duyar gibiyim ama uğraşın. Bazı markaların kült parçaları, desenleri vardır. Bunu modadan ve tarzdan anlayan kişiler beş kilometre öteden anlarlar, sizde tarz olmak istiyorsanız gözünüz hep açık olsun.

CHANEL CEKET

Sanırım bütün yazılarımda illa Chanel ile ilgili bir şey ekleyeceğim, bu da benim lanetim galiba. Gelelim konumuza Chanel kumaş derken? Eskinin deyimi ile “tüvit” kumaşı. Peki biz neden Chanel ceket diyoruz kısaca ondan bahsedeyim. Sonuçta retro bir tarz oluşturmak istiyoruz ee madem giydiklerimiz hakkında da ufak bilgimiz olsun. Coco Chanel, yine kendi adıyla anılan ve çok taklit edilen tayyör modasını yaratır. Bu yakasız, kenarlarına şerit geçirilmiş hırka biçimli bir ceket ile zarif bir etekten oluşan tayyör modeli ve kumaşı moda üstü bir özellik göstererek, günümüzde hala beğeni kazanmakta. Chanel, ölümsüzleştirdiği tayyörle giyimde klasik olmayı başardı. Tayyör modeli kumaş özelliği ile birlikte bir imaj olarak benimsendi. Fantezi ipliklerle dokunmuş, kabarık doku etkisi veren günümüzde de sonbahar kış sezonu kumaş modasını etkisi altına alan bu kumaşlar, modelle o kadar özdeşleştirilmiştir ki benzer kumaşlar “Chanel kumaş” olarak tanındı.

Peki bu ceketin benzer modellerini nereden bulacağız? Zara her sezon bu ceketlerden birer ikişer tane üretmekte ve işin ilginç tarafı sanırım kıymeti bilinmediğinden indirimde çok rahatlıkla uygun fiyata alabilirsiniz. Eğer spor retro olacağım diyorsanız yırtık jeanler ile giyerek üzerinize ceketi atabilirsiniz. Yok ben retronun kraliçesi olacağım diyorsanız da takım yaparak çok şık olabilirsiniz. Ayrıca bu tüvit ceketlerin çok ilginç modellerini Twist, en klasik halini İpekyol’dan edinebilirsiniz.

 

Buradan devam et! Zirvedekiler No:1 VERSACE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 Kitapla Edebiyatın 2019’a Muhteşem Girişi

saint-laurent-2019/20

Paris Moda Haftasından Hipnoz Etkisi Yaratacak Videolar