Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Okuduğum En İyi 5 Kitap ve Konuları

Bazılarınız okumayı ne kadar sıkıcı bulsada, okuyarak edindiğiniz bilgiyi tecrübelerle edinemezsiniz. Çünkü yaşarken herşeye kendi açınızdan bakarsınız ama okumak sizlere başka insanların, hatta koca toplumların bakış açılarını gösterir. Empati kurmakta kolaylık duyarsınız ve yeteneklerinizi geliştirir.

Her kitabı okumak sizleri geliştirir diye bir yalan söylemeyeceğim. Ne okuduğunuz gayette önemli. Bir çok okuduğum roman bana hiç birşey katmamıştır, ama yinede keyifli zamanlar ğeçirmişimdir. Bir kitap beni ilk 30 sayfada sarmadıysa, devamını getirmenin bir gereğini duymuyorum, cünkü işkenceye dönüşüyor 😀 Hem sizleri geliştirecek hemde keyif vereceğinden emin olduğum 5 kitap tavsiyem şöyle;

1.) Kötü Karma – David Safier

Okurken kahkahalara boğulduğum çok zevkli bir kitap. Bir kadın ölür ve birden yine kendine gelir. Verilmiş sadakam varmış diye sevinirken bir bakar ki içinde olduğu beden ona hiçte tanıdık gelmez. İnsan olarak topladığı kötü karma sonucu (etki-tepki prensibi) bir karınca olarak geri dönmüştür. Ancak hatalarını anlayıp onları telafi ettikce adım adım hayvan skalasında yükselerek tekrar insan olarak yaşama dönme şansını kazanır. Ara sıra şişko ve gamsız Buda gelip tüyo vereyim derken onu iyice çileden çıkarır. Yaşam döngüsünde kırdığın tüm kalpler birgün geri tepecektir. Bu yüzden yaptıklarınıza dikkat edin, uyarısını en eğlenceli şekilde aktaran bir kitap.

2.) Tekinsiz – Chuck Palahniuk

17 yazar birlikte yazıp, muhteşem eserler yaratmak üzere bir villaya davet edilir. Üç ay boyunca villada kalma şartıyla katılmayı kabul eden yazarlar bir gece vakti otobüs ile toplanarak villaya getirilir. Harika bir fırsat gibi görünen bu davetin amacı kısa süre sonra yüzünü değiştirir ve insanların kendi çıkarları için ne kadar ileri gidebileceklerini öne sürer. Şimdiden uyarıyorum; bu kitabı hazmetmek çok kolay değil. İnsanların cinsel ve ruhsal işleyebildikleri şiddetleri soğuk kanlılıkla anlatmakta. Yer yer ‘Yuh, bu ne iğrençlik!’ dedirtebilir. Dövüş Kulübünün de yazarı olan Palahniuk’tan başka bir tarz beklemek biraz utopik olurdu zaten.

3.) Locos bir jestler komedisi – Felipe Alfau

Kısa hikayelerden oluşan bu kitapta Felipe Alfau’un kullandığı bakış tarzına başka hiç bir kitapta rastlamadım. Tanıdğın karakterler bir sonraki kısa hikayede tekrar karşına çıkarak, hakkında farklı düşünmeni sağlıyor. Karakter üzerine bildiğin ve okurken öğrendiğin herşey bir anda değişiveriyor. Kim, kim? Ne gerçek ne yalan? diye çözememişken kısa hikayeler birbiriyle bağlanarak çok farklı bir sonuç alıyor. İçimizden yazarlığa ilgi duyan tüm arkadaşlara büyük önerimdir bu kitap.

4.) Bir çift yürek- Marlo Morgan

Amerikalı bir doktor Avusturalya’nın yerlileri olan Aborijinleri ile, ilk ve tek yabancı olarak bir walkabout‘a, yani göçe benzer uzun vadeli bir geziye çıkar. Başta kendini şanslı hissederek mutluluk içinde gezinen doktor kısa süre sonra, hep yaşamış olduğu şehir hayatında insan özünden ne kadar uzaklaşmış olduğunu farkederek, yollarda ağlayıp sızlayarak perişan olur. Ama bu geziyi durdurmak için bir sebep değildir. Doktor hanımın yerlilerden öğreneceği çok şey vardır ve gezinin sonunda bam başka bir insan olarak geriye döner. Günümüzde tekrar modern olmuş minimalizmin dostu olanların okuması gereken bir literatür.

5.) Ermiş- Halil Cibran (Khalil Gibran)

Spiritüel edebiyatın yayınladığı en güçlü kitapları arasında yer alan bu kitaba gerçek anlamda bir eser diyebiliriz. Ermiş olan al-Mustafa onu şehrine göderecek olan gemiyi beklerken halk kendisinden son olarak onlara sevgiden, acıdan, güzellikten, sevinçten ve insanlara dokunan daha nicelerinden bahsetmesini ister. Ermişin bu konularda söyledikleri o kadar güzel ve derindir ki bu kitap bir çok ülkede en iyi satanlar arasında yer almıştır. İlk okumada anlaması zor bir kitap. Çünkü varsaydıklarımızdan yola çıkarak anlamaya alışığız. Daha sonra tekrar okuyup kafa yorunca düşünülen boyutun dışında olduğunu anlıyorsunuz. Anlatımı ve anlatım şekli sufiliğe değinmekte.

İçlerinden okuduğun kitap var mı? Veya kendi tavsiyen?

Bütün kitapları buradan edinebilirsini. Ayrıca merak ediyorsan, Türkiye’nin okuma oranına buradan ulaşabilirsin.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

saten-elbise

Satenlerin Baştan Çıkarıcı Işıltılı Etkisi

micro-çantalar

2019’un Öne Çıkan Çanta Trendleri