İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım Yaa!Yaa! OMGOMG


Odanda Yeşillik Yetiştirme İsteği Uyandıracak Bakımı Kolay Bitkiler

Evin içinde bitkiden daha güzel bir dekor yok. Eve yaşam ve ferahlık veren ayrıca gece biz uyurken evin havasını temizleyen tek dekorasyon.

Bitki yetiştirme konusunda çok başarılı olduğumu söyleyemem. Malesef sık sık günlük sulamayı unutan, bitkileri güneşe doğru çevirmeyen, topraklarını yenileyip, tozlarını alan biri değilim. Bitkileri çok sevmeme rağmen bu hassasiyeti bir türlü alşkanlık haline getiremedim. Ama yinede her solup giden bitkinin arkasından çok üzülüyorum. Bu sebepten evin içinde yetiştirebileceğim fakat çok bakım ve ışık istemeyen birbirinden tarz görünen bitkiler araştırdım. İşte sizde bendenseniz buyrun odanızın yeni gözbebeğini seçin.

Bu tür bir seçimde bitkinin çiçeklerine değil yapraklarına önem vermeliyiz!

Dua Çiçeği (Calathea)

Desenli yapraklarıyla her odada dekorasyon amaçlı kullanabileceğin bir bitki. Direkt güneş ışığında tutulduğu zaman olumsuz etkilenen bu bitkiyi karanlık, yani ışık görmeyen bir yere koymalısın. Yapraklarının rengi ve deseni çok farklılık gösterdiğinden karar vermesi zor olabilir. Çünkü hepsi çok güzel.

Havayı hep temiz tutmaya çalışan Dua Çiçeğinin stresi azalttığı söylenmekte. Haftada birkaç yudum ılık su vermek yeterli. Toprağını fazla ıslatmadan sadece nemli kalmasını sağlamanız gerek.

Not. Kızılderililer bu bitkiden sepet örüyorlarmış…

Ejderha Kanı Ağacı (Dracaena draco)

Tropik ortamı eve taşımanın en kolay yolu. Aslı Kanarya Adalarında olan bu ağaç tıpkı Dua çiçeği gibi nemlenmeyi seviyor. Geldiği yeri düşünürsek gayet mantıklı. Hatta tropik veya amazon bitkilerini arada kireçsiz su ile hafif sulamanız veya püskürtmeniz yeterli. Bunu yağmur susuyla yapmanız onları çok mutlu edecektir. Hep yeşil kalan bu ağaçıda gölgeli bir yerde barındırın.

Not. Kan ağlayan ağaç dedikleri ağaç bu bitkiden oluşmakta. Ağaç olduğunda kesilirse kana benzer bir sıvı akmakta.

Kurdele Çiçeği (Chlorophytum comosum)

Kurdele Çiçeği resmen rahatlıkta boyut atlamış bir bitki. İstediğiniz her yere koyabilir ve nadir sulayabilirsiniz. Yapraklarının içinde su depone ettiği için fazla sulanmada kökleri çürümeye başlar. Yapraklarını aşagı doğru sarkıttığından ya mobilya kenarında ya da asarak yetiştirin.

Bodur Palmiye (Chamaerops humilis)

Gölgeyi seven bir bitki daha. Bu gölge olayı gerçekten çok avantajlı çünkü evin içinde gölgeli alan bulmak ışık gören alan bulmaktan daha kolay. Haftalarca susuzluğa dayanabilen bu palmiyeyi sadece toprağı kuruduğu zaman sulayın.

Not: Bodur Palmiyenin ismine kanmayın, diğer palmiyelere göre küçük olabilir ama doğal ortamda 3 metreyi geçebilir. Gölgede tutmanız bitkinin çok fazla boyuna gitmesine engel olur. Korkmayın ev ortamında bakılan bitkiler ağaç boyutuna gelmez 🙂

Kaktüsgiller (Caryophyliales)

Eninden çok yer kaybetmek istemeyenler için ideal çözüm. Kaktüsler bütün suyu gövdelerinin içinde hapsedebildiklerinden kendi ağırlıkları kadar su depone edebiliyorlar. Irak ortamdan gelmeleri onları muhteşem dayanıklı kılıyor. Ayda 1 kez sulamak yeterli ve toprağının kuru kalması gerek. Güneşi ve sıcağı sevmekteler. Kış aylarında kaloriferin yanına yerleştirebilirsiniz.

Genel olarak tüm bitkilere ne kadar az bakım sağlarsan o kadar az büyür. Ben bitkilerimle konuşmayı onları öpüp koklamayı çok severim, hatta onlara isim bile veririm 🙂 Tüm bitkilerin empati kurduğuna inanıyorum. Ayrıca bitkiler fotoğraflarda da çok hoş duran detaylardır.

Evinde daha fazla yeşil isteyenler bu içerikten devam etmeli – Güçlü Yeşile Merhaba Diyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leopardan Satene Midi Boy Etek Akımı

minimalist-dekorasyon-yatak-odası

Yatak Odasında Minimalist Detaylar