İlginçİlginç BayıldımBayıldım OMGOMG


New York Moda Haftasının Öne Çıkanları Mercek Altında!

Her yıl Eylül ve Şubat aylarında düzenlenen Dünya’nın en büyük moda etkinliklerinden biri olan New York Moda Haftası bu yıl 8-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. Modanın kalbinin attığı hafta boyunca birbirinden ünlü, iddialı marka ve tasarımcılar Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonlarını sergiledi. Bu yıl çeşitliliğiyle öne çıkan haftanın en dikkat çeken başlıklarını hadi gelin birlikte inceleyelim.

1. Jeremy Scott

Jeremy Scott 2019 Sonbahar Koleksiyonu

ABD’li ünlü moda tasarımcısı Jeremy Scott, pöpüler kültür temalarını eleştirel dille yorumlayan, özellikle Başkan Donald Trump göreve geldiğinden bu yana, hem podyumda hem de röportalarında politikasını yapmaktan hiç çekinmemiştir. Kadın hakları ve LGBT gibi konularda da fikirlerini ortaya koymaya çalışmıştır. Bu yılki New York Moda Haftası’nda ise yalan haberlere tepki niteliğinde hazırladığı koleksiyonuyla dikkat çekerken, koleksiyon parçalarının üzerinde siyah-beyaz gazete başlıklarına yer verdi. Kabarık tül detaylar ve deri kullanımıyla öne çıkan parçalar birçok gizli mesaj içeriyor.

Jeremy Scott 2019 NYFW

New York Post’a göre Scott, arkadaşı Aleksandra Mir’in “Newsroom 1986–2000” başlıklı 2007 yılına ait koleksiyonundan ilham aldı. Scott  “Skandal!”, “Son Yakın!” ve “Kaos!” gibi başlıklara yer verdiği koleksiyonun parçalarıyla yorumlanmaya açık ve politik bir izlenim ortaya koydu.

Ayrıca şovun kapanışını da yapan başarılı tasarımcı, üzerinde “Tell Your Senator No on Kavanaugh” yazılı beyaz bir tişörtle podyuma çıkarak Yüksek Mahkeme adayı Brett Kavanaugh’a olan tepkisini de ortaya koydu.

2. Rebecca Minkoff

Rebecca Minkoff SS19

Rebecca Minkoff, 2018 FNAA Sosyal Etki Ödülü sahibi bir tasarımcı. Kendi markası için tasarımlar yapıyor, bir podcast sahibi, birçok projede yer alıyor ve aynı zamanda annelik için de vakit bulabiliyor. ”IAmMany” kampanyasıyla ise kadınların birçok alanda yer alabileceğine vurgu yapıyor. New York Moda Haftası’nda sergilediği koleksiyonunda ise dünyamız modern kadınlarının çok yönlülüğüne vurgu yapmak amacıyla Ibiza’dan ilham almış.

Rebecca Minkoff 2019 NYFW

Sert ve yumuşak çizgileri bir arada kullanarak,  şehir ve ada, eğlence ve iş arasındaki zıtlıkların uyum içinde bir arada olabileceğini göstererek, çok yönlü kullanıma uygun bir koleksiyona imza attı.

Rebecca Minkoff 2019 NYFW
Getty Images

Rebecca Minkoff ayrıca podyumda rol model alınabilecek, alanlarında başarılı kadınları da konuk etti. Bu isimlerden biri olan Libyalı Gazeteci ve aktivist Noor Tagouri, çiçek desenli tesettürlü takımıyla herkese ilham kaynağı olabilecek bir cesaret ve tavırla podyumda yürüdü.

Rebecca Minkoff 2019 NYFW

Podyuma konuk olan bir diğer isim ise İngiliz model Iskra Lawrence’dı. Lawrence büyük beden bir kadının nasıl zarif ve özgüvenli olabileceğini açıkça gösterir nitelikteydi.

3. Chromat Bu Yıl da Çeşitliliğin Öncüsü

Chromat 2019 NYFW

Tasarımcılar ve ajanslar geçmiş yıllara nazaran birçok yönden iyileştirici adımlar atmaya devam ediyor.The FashionSpot’un çeşitlilik raporuna göre, Sonbahar 2018 New York Moda Haftası, bu güne kadar ki en kapsamlı haftalardan biriydi. Chromat ve Prabal Gurung pistindeki daha geniş vücut tipleri olan modellerin yanında, ”Comfort of Creations” ve ”The Blonds” gibi markalar, 50 yaşın üzerindeki modellere de podyumda yer verirken stil ikonu Daphne Guinness gibi modelleri ağırlamıştı. 2019 Sonbahar koleksiyonlarının tanıtıldığı bu dönem için ise bu durum artarak yükseliş göstermekte. New York Moda Haftası başlamadan önce Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA) tarasımcılara açık bir mektup yayınladı ve hafta boyunca şovlarına çeşitliliği dahil etmeyi ve teşvik etmeyi unutmamalarını rica etti. Böylece farklı vücut tiplerine, etnik kökenlere ve hatta modellik dışında farklı kariyer sahibi kişiler NYFW 2019 kapsamında podyumlarda boy gösterdi.

Her zaman podyumda çeşitliliğin öncüsü olmaya çalışan Chromat’ın tasarımcısı Becca McCharen – Tran canlı tonlarda hazırladığı bu yılki mayo koleksiyonunda yine çeşitli vücut tiplerine sahip modellere yer verdi.

4. Artık Tesettürün de Moda Endüstrisinde Yeri Var

Noor Tagouri NYFW 2019

Noor Tagouri, bu yıl podyumda yürüyen tek baş örtülü model değildi.  Somali’li eski Vogue Arabia kapak kızı Halima Aden, Sherri Hill ve Christian Cowan podyumunda yürüdü.

Somali’li güzel modelin, uluslararası moda haftası programındaki tek örtülü model olmadığı gerçeği göz önüne alındığında sektörün iyi bir değişim içinde olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Serenay Sarıkaya Güzellik Sırrı

Ünlülerin Güzellik Sırları

Chanel

Rihanna’dan Chiara Ferragni’ye Logomania Trendi