İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım


‘New Year, New Me’ Diyenler İçin 10 Kişisel Gelişim Kitabı Önerisi!

Eveeet artık yeni yıla adım atmış olduk. Eminim ki benim gibi sizinde yeni yıldan bir sürü güzel, umut dolu beklentileriniz var. Hayatımızda her zaman her şey istediğimiz gibi gitmeyebiliyor maalesef ki, bu belkide dünyanın en doğal ve en olağan durumu olmasına rağmen okul, iş, özel hayat stresi derken kendimizi istemeden de olsa bir hayli yıpratıyoruz. Tabii ki her konuda olduğu gibi kendimizi hayatımızda olan tüm olumsuzluklara karşı yıpratmamak veya bu gibi olumsuzluklardan olabildiğince daha az etkilenmekte bizim elimizde. Peki bunu nasıl başaracağız?

Aslında kendimizi daha iyi hissetmek ve motivasyonumuzu olabildiğince yüksek tutmak için yapabileceğimiz birçok farklı yöntem var. Burada önemli olan nokta hangi yöntemin size daha iyi geldiğini ve daha iyi bir sonuç elde ettiğinizi keşfetmektir. Bunu da deneme-yanılma yöntemi ile öğrenmek uygulayabileceğimiz en basit yöntem.

Stres altında olduğumuz zaman kimimiz kendimizi “kafa dağıtmak” adı altında dışarı atarken kimimizde sakinleşmek adına sessiz sakin bir yer arıyoruz. Eğer sizde bu sessiz sakin bir yer arayanlardansanız yada stresinizi atmak için farklı bir yöntem arıyorsanız bu noktada size yardımcı olabilecek, birçok kişi tarafından da baş ucu kitabı olarak tercih edilen, kişisel gelişim kitapları devreye giriyor. Birçoğumuz kişisel gelişim kitaplarının bize beklemediğimiz kapıları açtığına inanırız. Gerçekten öyle olduğundan mıdır yoksa öyle görmek istediğimizden midir bilmiyorum ama her ne olursa olsun hayatımıza tartışmasız bir etki yarattığı gerçeğidir. O zaman şimdi hep birlikte satış rekorları kıran en iyi 10 kişisel gelişim kitabını inceleyerek yeni yılda yeni bir ben diyelim ve kendimizi bu kitaplara emanet edelim!

10. The Secret – Sır (Rhonda Byrne)

“Secret’ı öğrendikçe istediklerinize nasıl sahip olabileceğinizi, nasıl istediğiniz her şey olabileceğinizi, ya da istediğiniz her şeyi nasıl yapabileceğinizi anlayacaksınız. Gerçekten kim olduğunuzu anlayacaksınız. Hayatta sizi bekleyen gerçek kusursuzluğu anlayacaksınız.”

9. Masal Terapi (Judith Malika Liberman)

“Sevgili yolcu Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi. Onu çantanda taşı.Kendini bir yol ayrımında bulduğunda, kararsızlık yaşadığında, ruhun yolunu kaybettiğinde kitabı çantandan çıkar. Rasgele bir sayfasını aç. Ve okumaya başla…Karşına çıkan masal sana yolunu bulmanda yardım edecek. Seni masallarla bir oyun oynamaya davet ediyorum. İçindeki yıldız gözlü oyunbaz çocukla yeniden bağ kurmanın vakti geldi.Bu bir iyileşme oyunudur. Bırak masallar sana rehberlik etsin, seni iyileştirsin ve dönüştürsün…”

8. Hayatı Yeniden Keşfedin (Jeffery E. Young, Janet Klosko)

“Aşırı vicdan ve hayır diyememek yüzünden kendi ihtiyaçlarınıza sıra gelmiyor mu? Terk edilmekten korktuğunuz için ilişkilerde çok mu altta kalıyorsunuz? Sağlığınızı kaybetmek, aklınızı kaçırmak, parasız kalmak, uçağa binmek gibi korkularınız yaşama sevincinizi yok mu ediyor? Hayatınız işleri yetiştirmeye çalışmakla mı geçiyor? Tatmin etmeyen ilişkiler, evhamlarla dolu bir hayat, nedensiz yere diğerlerinden aşağı hissetmek. Bütün bunlar fark etmeden kabul ettiğimiz inanışlarımızı değiştirerek çözülebilir. Bu kendi kendine zarar verici düşünme ve hissetme kalıplarına şema adı verilmektedir. Hayatı Yeniden Keşfedin, mutluluğa ulaşmanızı engelleyen bu girdaplardan nasıl kurtulacağınızı gösteriyor.”

7. Her Şey Beyinde Başlar (Mümin Sekman)

“Her şey beyinde başlar. Başarı, mutluluk, huzur beyinden gelir. İnsanın karakteri, kararları, kaderi kafasında şekillenir. Bazıları baştan kazanırken, bazıları ‘kafadan’ kaybeder! Beyin vücudun % 2’si olsa da, geri kalan % 98’i yönetiyor. Önemli bir iş yaptığından başımızın üstünde yeri var! Aklın makinesi olan beyin herkese ‘bedava’ veriliyor! Çoğumuz onu nasıl çalıştırmak gerektiğini öğrenmiyoruz. O da kafamızın içinde, kafasına göre çalışıyor! Ürettiği duygu ve düşüncelerin sonucunu ise biz yaşıyoruz. Biz onu kullanmasak da o bizi kullanmaya devam ediyor. Ne düşüneceğimizi, ne yapacağımızı belirliyor. Bu kitap beyne, beyni anlatıyor. Aklını başına toplamak ve hayatını ‘baş’tan aşağı değiştirmek isteyenler için…”

6. Basit ve Mutlu Yaşam (Selen Baranoğlu)

“Evinde nefes alabileceğin alanlar yaratarak, zihnini gereksiz detaylarla doldurmadan, üzerindeki görev ve sorumlulukların önceliklerini belirleyerek ve sevdiğin şeylere vakit ayırarak yaşaman mümkün. Hem de bir sahil kasabasına göçmeden. Ütopik mi dedin? Yok canım! Denemesi ve memnun kalırsan yaşaması bedava. Mutlu olmak için çok şeye ihtiyacımız yok aslında. Pahalı kremlere, 82 parça yemek takımlarına, daha fazla kıyafete… Selen Baranoğlu, Basit ve Mutlu Yaşam kitabında az eşya ile çok mutluluk vaat ediyor ve “denemesi bedava” bir tarif sunuyor okurlarına. Hadi, gökten üç elmanın düşmesini beklemeyin ve hayatı kucaklayın.”

5. Pozitif Gücün Büyüsü (Louise L. Hay)

“Dünyanın en çok okunan yazarlarından Louise L. Hay elinizdeki bu kitapla düşüncelerinizi, inançlarınızı ve duygularınızı pozitif yönde derinleştirerek içinizdeki duygularınızın çevrenize coşkuyla akmasına yardımcı olacaktır. Pozitif düşünce gücünün büyüsünü, insanın kendini tanıyıp hayatla barışık kalmasını sağlayıp mucizeler yarattığını büyük bir keyifle okuyacaksınız.”

4. Mutlu Beyin (Loretta Graziano Breuning)

“Mutluluk… Dört beyin kimyasalından geliyor ve Mutlu Beyin size “mucize çözümler” yerine kalıcı bir eylem planı sunuyor. Kendinizi tanımanızı sağlıyor ve 45 günde istediğiniz değişimi yaratmanızın yollarını gösteriyor.”

3. Kendine İyi Bak (Uğur Batı)

“Yaşamdaki en heyecanlı yolculuk kendimize yaptığımız yolculuk. Yolun sonunda ne bulacağımız, yola nasıl hazırlandığımıza bağlı. En iyi ‘ben’ orada, görmek için hazır olmalı, onunla yaşamak için kendimizle baş başa kalmalıyız. Sevgili Uğur Batı, bize yol arkadaşı olacak kitabıyla yolculuğumuzda yanımızda, siz hazır mısınız?”

2. Yeni Bir Ben (Merve Öztürk)

“Hayat mucizelerle doludur. Onları görmezden gelmek, güvenli alanlarınızda ufacık bir dünyada içten içe arzu etmediğiniz bir kısır döngünün içinde olmak da sizin kendi seçiminizdir; mucizelerin gerçekleşebileceğine inanıp yeni hayallere yelken açmaya cesaret edip onlara adım adım yaklaşmak da.”

1. Vazgeçebilmek (Guy Finley)

“Değişmeye hazırsanız, işte cevabınız! Gelmiş geçmiş en çok satan kişisel gelişim kitaplarından biri olan Vazgeçebilmek mutluluğa giden yolda yanınızda bulundurabileceğiniz en güvenilir kılavuz. Sizi mutluluktan alıkoyanlar neler bir düşünün. Ve hepsinden vazgeçin gitsin. Söylemesi kolay ama yapması değil, öyle mi? Guy Finley bu kitapta adım adım mutluluk ile aramızda dikilip duran o duvarı nasıl yıkacağımızı, vazgeçmemiz gerekenleri nasıl bırakacağımızı ve nasıl özgürleşeceğimizi anlatıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ünlü

Yılbaşında Ünlülerin Sahne Ücretleri Ne Kadardı?

Sanat festivali

Hukuk Dünyası Hiç Bu Kadar Sanatsal Olmamıştı!