İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım OMGOMG


Nasıl Şık Olunur? Dolabımızda Bulunması Gereken 5 Altın Parça

İlk önce herkese benden kocaman bir merhaba! Ben “cocoblahnik”. Yazılarımda bu takma ismi kullanacağım. Söze büyük üstat, her zaman sahip olmak istediğim ve yazımda da tabiri caizse muadillerini önereceğim 2.55 ile çanta dünyasına, tabi ki moda evrenine yön veren markanın sahibi Gabrielle Chanel meseleyi yıllar önce şöyle özetlemiş; “Moda basit bir kıyafet meselesi değildir. Moda rüzgarla doğar, gökyüzünde yaşar, bazen de sokaklara çıkar. Onu sadece hissedersiniz… “ Bu mantık ile yola çıkarsak dolabınızın kapağını açtığınızda, dışarıya adım attığınızda, yüzlerce örneğini verebileceğim ortamlarda kendinizi nasıl ifade edebileceğinize değinmek istiyorum yazılarımda.

Amma velakin ilk önce her kadının dolabında bulunması gereken bazı parçalar vardır. Hani her şey ile uyan ve bize güven veren cinsten kıyafetler. İşte ben onları kendimce eleyerek ve sizi sıkmadan 5’e indirdim;

1. SİYAH KAŞE KABAN

Beni yakın dostlarım bilir kaşe kaban bende hastalıktır, her rengi olmazsa kendimi savunmasız hissederim. Ama şimdi size bu hastalığımdan ziyade genç kadınların uzak durduğu “ya saçmalama anne miyim ben! Ay yok artık cenazeye mi gidiyorum” dediğimiz ki gerçekten de şu sıralar İntidex grubu ile hepimizin dolabına usulca giren ekose kabanlardan ziyade ben siyahının öneminden bahsedeceğim. Biraz düz mantık ile siyah diyorum çünkü eğer gotik bir tarzınız varsa Allah aşkına pembe kaşeyi ne yapacaksınız!

Kızlar şimdi size YSL gibi muazzam dikişin bir miyop tarafından bile kavranabileceği kabanlardan örnek vermek isterdim lakin realist olmakta fayda var, dolar almış başını gidiyor. Bu yüzden fiyat sıralamasında ilk sıralarda aklıma gelen Beymen, Massimo Dutti, Yargıcı ve Zara’dan gidelim. Siyah kaban evladiyeliktir kasaya giderken çekinmeyin, bunu bir yatırım olarak düşünün. Hepimiz gece dışarı çıkarken üşümekten veya mekandan çıkıp araca binerken firikik vermekten çekiniriz. İşte böyle zamanlarda ne kadar mini veya dekolte tercih ederseniz edin tok kumaşı ile dizinizin altında olan kabanınız sizi sarıp sarmalayacaktır. Ayrıca kaşe kumaşın asaletini unutmamak gerekir. Kabanı seçerken vücut profilinize uygun olup olmadığına dikkat edin, kimine tek düğme klasik yaka yakışırken kimine sabahlığı andıran belden kuşaklı modeller yakışır. Çekinmeyin hepsini deneyin, işte bu konuda internet alışverişini ne yazık ki öneremeyeceğim. Özellikle kaban seçerken fiyatına doğru orantıda dikişlerine dikkat edin, kimse güzel ve şık mekanda düğmeler ile biyeleri arasında farkın karşı ki dağa yol almasını istemez. Bu konuda küçük bir dipnot vereyim H&M markasınız bu konu da zayıf buluyorum.

 2. BEYAZ GÖMLEK

İçinizden bir sesin sizi anneanne gibi giydireceğimi söylediğini duyar gibiyim. Hayır, sakin olun kızlar öyle bir niyetim yok. Okul yıllarından belki de fobiye dönüşen beyaz gömlek ön yargınızı bir kenara atın ve mutlaka bir tane edinin. Bu konuda size bir sürü marka sayabilirim. Ama en beğendiğim ve senelerdir giydiğim, Polo markasını bu konuda tek geçerim. H&M kaban konusunda eleştirdim lakin gömlek konusunda özellikle indirim zamanlarında mutlaka uğranılması gerek. Hakim yaka giymek zorunda değilsiniz kızlar, bluz yaka ile kolye takıp renk katabilir, smokin yaka ile türbanınız arasında rahat bir geçiş sağlayabilirsiniz. Bir çok sportif beyaz gömlek modelleri Mavi markasında mevcut.

Gerekirse minik rozetler ile süsleyebilir yada biraz araştırıp omuz hizanızda apoletler süsleyebilir, yazın belini bağlayarak hava katabilirsiniz. Ayrıca hangi yaka ceket tercih ederseniz edin ister şal, ister garson yaka hepsinde güzel bir görünüm sağlayacaktır, gözümüz gönlümüz açılsın beyazdan çekinmeyin, giyin!

3. EVLADİYELİK ÇANTA

Manolo Blahnik için derler ki; Tanrı, kadınların stiletto içinde rahat edebilmesi ve şık gözükmesi için ona yarat dedi ve o da yarattı. Ben bu sözün Coco Chanel içinde kullanılması gerektiği kanısındayım. Chanel’in 2.55 modelini bilirsiniz çift zincirli olan hani instagram butiklerinin sürekli reklamını verdiği çantadan bahsediyorum kızlar. Bu modelin dışında LV ürünlerini ve Hermes’in oldukça pahalı olan “Birkin” modelini… Biraz internette araştırırsanız yada konuya hakimseniz zaten piyasadaki çantalarının bunlardan türediğini anlarsınız.

Gelelim konumuza, lüks markaların modellerini biraz araştırdıktan sonra modaya yön veren ve asla eskimeyecek olan modelleri tanıdıktan sonra bütçenize en uygun olan çantayı dolabınıza koymanıza istiyorum. Özellikle siyah kaşe kabanda bahsettiğim gibi siyah rengin de çantada affı yoktur kızlar. Bir de beyaz rengin. Dediğim gibi evladiyelik ürünlerden bahsediyorum. Şunu unutmayın kızlar Bershkadan sezon sonu aldığımız cıvıl cıvıl, renkli sırt çantaları, bel çantalarında dikiş hataları göze batmaz. Ama bu çantalar çabuk yorulur. Benim bahsettiğim ise para biriktirip yatırım yapacağımız çantalar. Örneğin sık sık Boyner’in internet ve mağazalarında gezinin, o an bütçeniz uygun değilse bırakın gözünüze kestirin daha sonra değerlendirirsiniz. Ayrıca çanta konusunda dayanıklı markalar; Armani Jeans (kesinlikle rugan parlak modeli hariç), Love Moschino, Beymen, Mudo örneklerini verebilirim. Özellikle kaçınmanız gereken marka ise kesinlikle Yargıcı. Bu marka çanta konusunda oldukça başarısız keza ürününe sahip çıkma konusunda da. (kendi deneyimlerimden faydalanıyorum tabi ki bunları yazarken)

4. CEKET

Bu konuyu çok daha detaylı yada alt başlıklı olarak incelemek isterdim lakin 5 kural olarak yazdığım için genelleme yapmaya çalışacağım. Kot ceket, kumaş çeket, kadife, saten…. Bir sürü sıralayabiliriz. Ben kendimce yorumlamaya çalışacağım. Kesinlikle dolabımda bir parça şey seçme hakkım olsaydı kumaş ceketlerim olurdu! Kumaş ceket konusunda yine kaşe kaban örneğinde ki gibi deneyin, çekinmeyin. Şal, garson yaka, vatkalı, vatkasız, cepli, cepsiz deneyin en uygununu bulacaksınız. Ama özellikle bu konuda astar konusuna ve manşetlerine önem verin sevgili hemcinslerim Biliyorsunuz dolar kuru yüzünden fiyatlar almış başını gidiyor, izlenimlerime göre astarsız, düğme ilikleri bir orada bir burada yada manşetleri bile eşit olmayan ceketlerin fiyatları can yakıyor. Kasaya giderken iyi düşünün inceleyin, ceketi belli eden içindeki astarı ve cepleridir. Boyunuza göre uzun veya blazer tarzında seçebilirsiniz seçim size kalmış. Ceket konusunda önünü iliklemeden ayna karşısında kendinize bakın derim çünkü ceket iliklendiği zaman ki bunun kiloyla hiç alakası yok kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz, günlük hayatta da ceket ilikleyen çok nadir kadın vardır, takılmayın.

5. KALEM ETEK

Peki neden kalem etek? Kalem eteğin ne yöne çekerseniz oraya geleceği kanısındayım. Şöyle ki artık saten, kadife kumaş bile günlük kullanımda oldukça yaygın  Saten bluzle giyildiğinde şık, salaş veya örgü kazak ile giyildiğinde bohem, beyaz tişört ve kot ceket, Converse ile neden spor olunmasın? Yalnız “penye” kalem eteğin riskli olduğunu belirtmek isterim sevgili hemcinslerim özellikle kış aylarında avam bir görüntü oluşturabilir benden söylemesi. Pull and Bear markasının yazın penye kalem etekleri güzeldir lakin kış ayları için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. İyi bir yatırım yapmak istiyorsanız, maskülen bir tarzınız varsa sizi Fabrika ve Adl markası tatmin edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dansa Hazır Olun! Bu Sene Yine ‘Yeni Dünya Müzik’ Sayesinde Yerimizde Duramayacağız

Regl Dönemini Kolaylaştırmak İçin Rahatlatıcı Çaylar