Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Fırça Yapısına Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalı?

Biz kızların ister makyaj yapmış olalım ister olmayalım her gün vazgeçemediği şeylerden biridir maskara. “Ben bir maskara bir ruj sürüp çıkarım.” diyeni de var, “Olur mu öyle şey, aydınlatıcım, kapatıcım olmadan asla..” diyeni de.. Ama şunda hepimiz hemfikiriz; makyajı bir araya getiren, makyaj yapmasak bile bizi daha canlı ve uyanık gösteren şey kirpikler, kirpikleri de kirpik yapan maskaradır!

Doğru maskara ile kirpiklerinizi ortaya çıkarmanız mümkün. Bunun için önce kirpiklerinizi tanımalısınız sonra da ona uygun maskarayı bulmalısınız. Peki ben nereden anlayacağım hangi maskara ne işe yarar diyorsanız okumaya devam edin! Tabii ki bir maskaranın fırçasının yanı sıra maskaranın formülünün de önemli olduğunu unutmamakta fayda var. Bazı maskalar çok ıslak ya da çok kuru olabiliyor. Maskara seçimi yaparken bunları da göz önünde bulundurmalıyız.

1. KLASİK FIRÇA

Hemen hemen herkesin elinde mutlaka vardır ya da elinden geçmiştir. Herhangi bir şekli olmayan bu fırçalar, düzdür. Kimi zaman maskara kılları tek boyda iken kimi zamanda bir çam ağacı gibi uçlara çıktıkça kısalabilir ama bu fark çokta bariz değildir. Klasik maskara fırçaları, özellikle kalın ve sıksa, kirpiklerinize hacim katacaktır! Ayrıca makyajda yeniyseniz bu tip fırçalarla daha kontrollü uygulamalar da yapabilirsiniz.

2. İNCE VE KISA KILLI FIRÇA

Eğer kirpikleriniz kendiliğinden hacimliyse bu tip maskalar tam size göre! Bu tip maskalara, size ihtiyacınız olan hacimden daha fazlasını vermeyerek kirpiklerinizin topak topak ve örümcek ayağı gibi görünmesini önler. İnce ve kısa kıllı fırçalar hem kirpiklerinizin sahip olduğu hacmi göz önüne çıkartır hem de az da olsa kirpiklerinizi uzatır.

3. KALIN VE DOLGUN KILLI FIRÇA

Eğer kirpikleriniz doğuştan hacimli değilse bu tip fırçalarla onlara hacim katabilir ve daha dolgun kirpiklere ulaşabilirsiniz. Dramatik ve oyuncak bebek gibi kirpiklere sahip olmak istiyorsanız maskara tercihinizi kalın ve dolgun kıllı fırçalara sahip olanlardan yana yapabilirsiniz.

4. TARAK FIRÇA

Bu tip fırçalar tarak gibi plastik uzantılardan oluşur ve kirpiklerinizin birbirine yapışarak topaklanmasını önler. Kaç kat uygularsanız uygulayın kirpiklerinizi doğal gösterir. Tarak fırçalı maskaralar kirpiklerinize hacimden ziyade uzunluk verir.

5. EĞİMLİ FIRÇA

Son zamanlarda herkesin çok sevdiği Maybelline Lash Sensational bu tip fırçaya sahip olan maskaların en güzel örneklerinden. Eğer kirpiklerinizin çok düz oluşundan şikayetçiyseniz bu tip fırçalar tam size göre! Göz şeklimiz gibi kıvrımlı olan bu fırçalar, kirpiklerinizi kıvırıp onlara hacim vererek daha açık ve uyanık gözlere sahip olmanızı sağlar. Tek yapmanız gereken maskarayı kıvrımlı yüzeyi kirpiklerinize ters olacak şekilde ileri-geri ve sağa-sola hareketlerle uygulamak. Yani bombeli olan tarafını uygulama yaparken kullanmalısınız!

6. KONİ FIRÇA

Yine son zamanların en çok övülen maskaralarından L’Oréal Paris Unlimited bu fırça tipine çok iyi bir örnek. Bu tip fırçalar uca doğru kısalır. Daha detaylı ve kolay uygulama yapmanızı sağlar. Koni fırçalarla istediğiniz hacmi ve uzunluğu kirpiklerinize vermeniz mümkün!

7. KUM SAATİ ŞEKLİNDE FIRÇA

Bu tip fırçalar Too Faced Better Than Sex maskara ile daha da popüler bir hale geldi. Geçtiğimiz yıl da L’Oréal Paris de bu tip fırçaya sahip Paradise maskarayı satışa sundu. Bu maskaralar kirpiklerinize hacim ve uzun vermek için tasarlanmıştır. Onları kıvırarak ve kaldırarak istediğiniz ölçüde hacim vermenizi sağlar.

8. UÇ KISMI YUVARLAK FIRÇA

Uç kısmında top gibi fırça bulunan bu maskaralar kirpiklerin iç ve dış köşelerindeki kalan ve sıradan maskaların ulaşamadığı kirpiklere uygulama yapmak için tasarlanmıştır. Kimi zaman bu maskaların fırçaları direkt top şeklinde gelirken kimi zaman normal kıllı bir fırçanın sadece uç kısmında top şeklinde kıllar bulunur.

9. FİBER FIRÇA: İçerisinde fiber kıllar bulunan bu fırça kısa ve ince kirpiklere hacim vererek onları daha uzun ve dolgun göstermeye yardımcı olur.

10. SİLİKON FIRÇA: Kılları silikondan yapılan bu fırçalar kirpiklerinize kontrollü uygulama yaparak onları öne çıkarmanızı sağlar.

11. KAUÇUK FIRÇA: Kauçuktan yapılma bu fırçalar kirpiklerinizin kendi şeklini koruyarak kontrollü uygulama yapmanıza yardımcı olur.

Fikir olması açısından elimde bulunan maskaraları da sizler için derledim ve nasıl bir etki verdiklerini de kısaca ekledim. (Benim kirpiklerim orta uzunlukta ve orta kıvrıma sahip.)

 

Instagram profilimden de (@bengitheblogger) aktif olarak paylaşımlar yapıyorum, beni oradan da takip etmeyi unutmayın ♡

Şu sıralar en göz alıcı maskara trendi için buradan devam etmeyi unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

The-Haunting-Hill

Tepedeki Ev İkinci Sezonuyla Korkutmaya Devam Ediyor!

tristan-eaton-graffiti-versace

Zirvedekiler No:1 Versace