BayıldımBayıldım


Mart Ayında İstanbul Sergi Dünyası

Rus Avangardı: Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi'nde 18 Ekim 2018'de ziyarete açılan sergi 1 Nisan 2019'a kadar devam ediyor. 15 günde bir Çarşamba akşamları düzenlenecek konferansların yanı sıra sergide Kazimir Malevich, Vladimir Tatlin, Olga Rozanova, Lyubov Popova gibi sanatçıların eserleri de halka sunulacak.

Yüzler ve Yerler, Akbank Sanat / 23 Ocak-9 Mart 2019

Londra doğumlu video sanatçısı Theo Eshetu bu sergisinde, kültürel kimlikler üzerine iki video enstalasyonunu bize sunuyor; Atlas Fractured (2017), The Slave Ship (2015).

Görünenin Ötesinde; Osman Hamdi Bey

sanat

5 Haziran 2018'de başlayan sergi 1 Nisan 2019'a kadar halkın ziyaretine sunuluyor. Osman Hamdi Bey'in SSM Resim Koleksiyonu'nda yer alan eserlerinden ve kullandığı tekniklerden oluşan sergi Sakıp Sabancı Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, "Osman Hamdi Bey Tablolarının Bilimsel Analizler ve Konservasyonu"nu konu alarak, eserlerin geçirdiği restorasyon aşamalarından kullanılan boya uygulama tekniklerine kadar ziyaretçileri bilgilendirmeyi amaçlıyor.

İsyankar İmgeler; Sergey Parajanov

sanat

Tiflis doğumlu Sergey Parajanov, Moskova'ya yerleştikten sonra "Sinema Araştırmaları Enstitüsü"nde eğitim alır ve kendine özgü geleneksel tarzını hayata geçirir. Pera Müzesi'nde yer alan sergi bir ilki gerçekleştirerek Parajanov'un eserlerini ülkemize getiriyor. Sergide Parajanov'dan etkilerenerek ürettiği yapıtlarıyla Sarkis'in de sergisini görmek mümkün. 13 Aralık 2018'de başlayan sergi 17 Mart 2019'a devam ediyor.

Zaman Değişmeli, Pera Müzesi / 13 Aralık 2018-17 Mart 2019

sanat

Sergi, Cao Fei, Nilbar Güreş ve Raqs Media Collective'in çalışmalarını zaman algımızla oynayarak bize sunuyor. Çin, Türkiye ve Hindistan'ın farklı düşüncelerini bir araya getiren sanatçılar bizi, kendimizle ilişkimizi sorgulamamıza itiyor.

Can Göknil-Retrospektif / 13 Kasım 2018-23 Mart 2019

sanat

Can Göknil'in elli yılı aşan sanat hayatının bir özeti niteliği taşıyan sergi, Şişli'de yer alan Bozlu Art Project'in Mongeri Binası'nda sanatseverlerle buluşuyor. Serginin temelini "Can Göknil, Yaşamı ve Sanatı" röportajıyla Oğuz Erten'in yazarlığını üstlendiği kitap oluşturuyor.

Cosmic Latte, Galeri Nev / 1 Şubat-16 Mart 2019

sanat

2000'li yılların başından beri Galeri Nev İstanbul'da eserlerini sergileyen Murat Morova, mistisizm, İslam, doğu ve batının bir aradalığını konu alan eserleriyle bir kere daha karşımızda. Sergi adını, bilim insanlarının evrenin rengi olarak kabul ettiği renkten, cosmic latte'den alıyor. Sergilenen eserlerin esinlendiği noktaların başında Alman romantik peyzajları, Osmanlı ressamları, Rus gravürleri, Leonardo da Vinci'nin anatomi çizimleri geliyor.

Makbul Tarihin Tutsakları, Salt Beyoğlu / 23 Ocak-28 Nisan 2019

sanat

Sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen, sözlü tarih, popüler kültür ve mitolojiden ögeler içeren 1950'lerden 1970'lere uzanan işlerini Salt Beyoğlu'nda halka sunuyor. Binanın üçüncü katında başlayan sergi, ikinci katta Tripoli Cancelled (2017) isimli video çalışmasını gösteriyor. Devamında gelen The Year 1973 Created Many Problems for the Imperialists adlı fotoğraf serisi ise arşiv kaynaklarını temel alıyor.

Geçici Ayrılık, Zilberman Gallery / 16 Şubat-4 Mayıs 2019

sanat

Zeynep Kayan'ın üçüncü kişisel sergisi olan "Geçici Ayrılık", Mısır Apatrmanı'ndaki ana sergi mekanında sunuluyor. Kayan, kameraya bir ayna gibi yaklaşarak hareket denemeleri sırasında bedenini izliyor. Sergide yer alan video çalışmaları ve bu çalışmaların ekran görüntülerinden oluşan fotoğraflar, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaşmayı deniyor.

Orhan Pamuk-Fotoğraflar, Yapı Kredi Kültür Sanat-LOCA

sanat

Sergi, Orhan Pamuk'un evinin balkonundan çektiği İstanbul'un eşsiz manzaralarını yansıtan 600'den fazla fotoğrafı içeriyor. Boğaz'ın, Haliç'in, Marmara Denizi'nin, adaların, dağların, gemilerin, kuşların çerçevelendiği bu panoramik manzaralar 6 Şubat-27 Nisan 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

İplikten Çözülenler; Tekstilde Küresel Anlatılar

sanat

İstanbul Modern'de halka açılan sergi, 25 çağdaş sanatçının nesne, resim, yerleştirme ve videolardan oluşan çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergide bulunan iki özel alandan biri Bedri Rahmi Eyüboğlu eserleri, diğeri ise Bauhaus okulunun dokuma atölyelerinin işlerine ayrılan bölüm. 22 Şubat'da açılan sergi 7 Temmuz 2019'a kadar gezilebilecek.

Yeni Sen, Pilevneli Project / 20 Şubat 2019-23 Mart 2019

sanat

Kağıt üzerine kömür çalışmalarına yer verdiği sergisinde Gülfem Kessler, insan davranışları ve ilişkileri, tabiatın hızla yok edilişi gibi yeni bir dünya düzenine geçiş sürecini konu alan eserlerini bizimle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul-Rooftop-Bar

İstanbul’un Boğaz Manzaralı En Gözde Roof Barları

color-blocking

“Color Blocking” Stilde Renkler Engel Oluşturmaz, Parıldar!