İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


BİZİMLE LONDRA’NIN EN ÇEKİCİ YERLERİNİ KEŞFEDİN (1. Bölüm)

TOWER OF LONDON

Londra’nın doğusundaki Thames Irmağı’nın kısmına dünyadaki en ünlü eserlerden biri hakimdir: Londra Kulesi. Bu büyük kale, saray ve hapishane olan yapıt, İngiltere’nin çalkantılı tarihcesinde yaklaşık bin yıl boyunca kilit rol oynadı. Kapılarından giren kralların, kraliçelerin, saray mensuplarının, papazların, politikacıların ve hâkimlerin bazısı buradan zaferle çıktılar, bazılarını ise bir daha sağ gören olmadı.

BUCKİNGHAM PALACE

Bu tariheser Buckingham Sarayı olarakta bilinmektedir. Kraliyet ailesinin Londra’daki resmi ikametgahı olan Buckingham Sarayı‘nın bugünkü hali 1920’lerin başında inşa edildi. Kral III. George, Buckingham Evi’ni 1762’de satın aldı. 661 odalı bu saray 1837’de kraliyet ikametgahı oldu.

Ancak sarayın mülkü Kraliçe’ye değil, İngiliz devletine aittir. Sarayın 19 odası, Windsor Kalesi’nin tamir masraflarını karşılamaya destek olsun diye, 1992’deki yangından sonra her yaz halka açılmaya başlandı.

BRİTİSH MÜZESİ

British Müzesi, İngiltere’nin göz bebeklerinden bir tanesi olan, geçmiş zamanları günümüze getiren çeşitli sayılardaki objelerin, yapıtların ve tarihi kalıntıların sergilendiği özel bir müze olarak bilinmektedir.

Roma Mısır ve Yunan kültürüne ait eserlerin bulunmasının yanı sıra İngiltere’nin en büyük müzesi olma ünvanına sahiptir.

KULE KÖPRÜSÜ

Londra’nın sembol yapılarından biri olan Kule Köprüsü 1886 – 1894 yılları arasında sekiz yıllık bir çalışmayla hayata geçirilmiştir.

Köprü, hemen yakınında bulunan Londra Kulesi ile benzeri bir mimari yapıya sahiptir. İki kulesi bulunan Tower Bridge, hem araç yolunun kenarında, hem de üst bölümde kulelerin arasında yaya geçidine sahiptir. 244 metre uzunluğa ve 65 metre yüksekliğe sahip olan köprü, kentin gelişimine paralel bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır.

AZİZ PAUL KATEDRALİ

Aziz Paul Katedrali İngiltere’nin Başkenti Londra’da bulunan Anglikan katedrali ve Londra Piskoposluğunun merkezidir.

Günümüzde hizmet veren katedral binasının inşa edilişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Yıkılıp yeniden yapılanlar sayılmazsa, bu katedral Londra’da bulunan beşinci Aziz Paul Katedrali’dir. Bugün gerek yerli, gerek yabancı turistler tarafından kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

LONDON EYE

Ziyaretçiler için revaçta bir yer olan Londra’nın Gözü, Thames Nehri kıyısında yer alan dev bir dönme dolaptır. Tüm yapı 135 metre uzunluğundadır ve dönme dolap 129 metrelik bir çapa sahiptir.

Londra’nın Gözü Avrupa’nın en yüksek dönme dolabıdır ve yılda 3,5 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen Birleşik Kraliyetin en popular ücretli turistik mekanıdır. 1999 yılında inşa edildiğinde dünyanın en yüksek dönme dolabı ünvanını kazanmıştır.

OXFORD SOKAĞI

Westminster City’nin Ana Bulvarı Urbi 3 sistemi tarafından aydınlatıldı. Marble Arch ve Oxford Circus Metro istasyonu arasında yer alan çeşitli avizeler, taksiler, otobüsler ve flanörlere eşlik etmektedir.

Alışveriş için süper olan bir sokak, her marka her model burada bulunabilir.

BOROUGH PAZARI

Burası Londra’da bulunan en büyük ve en eski yemek pazarlarından biridir. Tam anlamıyla gurmeler için bir cennettir. Pazar ziyaretçilerine tüm dünyadan farklı lezzetler sunmaktadır. Harry Potter fanları buranın Çatlak Kazan bölgesi olduğunu farkedeceklerdir.

BrRİCK LANE (Sokagi)

Vintage giyimin krali olmaya goz dikmiş, yakinda bu konuda yillarim lideri Notting Hill’in elinden liderliği kapıp rise and shine edecek, yolda yürürken bilakiz biraz modaya, kumaşa meraklıysanız, Londra’da modanın yükselen yıldızlarını görebilme şansınız yüksek. Oldukça ilham verici bir sokak!

Sokakları resim ve grafiti ile süslenmiş bir yerdir. Shoreditch’te burası gibi çok güzel ve alternatif bir yerdir.

2. Bölümüde kaçırmayın 😉

pembe balonlar

Birbirinden Muhteşem Görsellerle Soft Pembe Yatak Odası Tasarımı

beyaz tabak üzeri diet yazısı

Bu Popüler Diyetlerin Sağlığınızı Tetiklediğini Biliyor muydunuz?