İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


MACERA DOLU IŞIKLARIN ÜLKESİ LİKYA’YI KEŞFEDİN

likya yolu gezme popstil

Herkese merhaba, 

Karadeniz’den sonra doğa anadan ayrı kalmayacağınız bir keşif rotamızda da sizlerle birlikteyim. Bu yazımda tarih ile huzur bulup, yeni bir tatil planı eklemenin heyecanını yaşayacaksınız. Hazır olun, başlıyoruz!

Likya Yolu dünyada yürüyüşçülere kilometreleri aşarak tarihi ve yeni yerleri sunan en iyi hikiing rotalarından bir tanesi. Tüm rotayı veya bir kısmını tamamlamadan önce bilmeniz gerekenler var.

Likya Nedir?

Likya ‘’Işıkların Ülkesi’’ anlamına gelir ve kuruluşu M.Ö 13. yüzyıla dayanıyor. Likya Ülkesi 77 antik şehirden oluşuyor, başlıca şunlar; Olympos, Xanthos, Patara, Antiphellos, Phaselis, Aperlae, Andriake, Myra and Apollonia. Ayrıca Likya, tarihte özgürlüklerin ve bağımsızlığın ülkesi olarak bilinmekte. Öyle ki, Sezar Xanthos’u kuşatıp şehri ele geçirmek istediğinde, Sezar’a teslim olmak istemeyen Likyalılar kendilerini ateşe atmışlar. Halkın bu denli özgürlüklerine düşkün olduğunu bilen Sezar ise, askerlerine kuşatmadan önce canlı getirdiğiniz her Xanthoslu için ödül vereceğim vaadinde bulunmuş.

Bu yol nasıl oluşmuş?

Likya Yolu, işaretlenmiş dağ patikalarından geçerek Fethiye’den Antalya’ya uzanan 540 km mesafede. Normalde, bu patikalar önceleri ayrı ayrı yürüyüş yollarıyken Roma Döneminde bir biri arasında bağlantı kurularak birleştirilmiş ve Likya Yolu ortaya çıkmış.

Bu rotada hangi antik şehirler var?

Likya Yolu dünyadaki en uzun 10 hikiing rotasından bir tanesi, ve tabiî ki geçtiğiniz her yer kesinlikle nefes kesici. Ayrıca rota üzerinde bulunan antik şehirlerin çoğu hala ihtişamını koruyor. En iyilerinden bahsetmek gerekirse; Letoon, Xanthos, Patara, Antiphellos, Apollonia, Idyros, Simena, Myra, Olympos, ve Phaselis.

540 km’nin tamamına yürümeli misiniz?

Açıkçası, herkes 10-15 kilo ağırlığı sırtında 540 km boyunca taşıyabilir mi şüpheliyim, ama tabi kendinizden emin ve hazırsanız neden olmasın! Bunu yaşamak eminim hayatınızın en büyük deneyimlerinden bir tanesi olur. Özellikle, plaza kafasından bunalmış, her şeyden çok sıkıldım ne yapsam bilmiyorum diyenler böyle bir şeye cesaret etmenin tam zamanı. Fakat gaza gelip 540 km yürürüm demeyin, bir kısmını gidin.

Bu rota yalnız yürünür mü?

Tabi ki hayır! Her patikayı aştıktan sonra yol illaki bir köye çıkıyor ve size diğer bir patikayı gösterebilecek, o bölgeyle ilgili tarihi anlatabilecek cana yakın çok fazla insan var. Yani yalnız değilsiniz, olmayacaksınız.

Ne kadar sürüyor?

535 km yaklaşık 20 – 40 gün arasında sürüyor. Tabi bu birazda sizin ne kadar hızlı yürüdüğünüze bağlı.

Patika boyunca işaretleri nasıl okuyabilirim, kaçırmadığımı nasıl anlarım?

Patika kırmızı ve beyaz renkler ile işaretli, yani yapmanız gereken işaretleri görüp o yöne doğru devam etmek. Ana yola yaklaştığınızda ise diğer varış noktasına kaç km mesafede olduğunuzu gösteren tabelalarda mevcut.

Yılın hangi zamanında bunu yapmalıyım?

İlkbahar ve Sonbahar bu rota için en iyi zaman. Yazın fazla sıcak olur. Ama yinede ben deliyim Merve ille de yazın yapacağım diyorsanız, yanınıza yeterince su aldığınızdan emin olun, çünkü gittiğiniz rota üzerinde yolunuz bir köye de çıksa market olmayabilir.

Gençler 21. yüzyıldayız bu rota için bir mobil uygulama çıkarmamışlar mı dediğinizi duyar gibiyim. 

Herhalde çıkarmışlar. ‘’Lycian Way App’’ size tüm haritayı gösterip, nerede konaklama yapabilirsiniz bunun için fikirlerde sunuyor. Ama siz yinede bu Mrs. Navigation’a pek güvenmeyin, işaretleri izlemek her zaman daha iyi. Özellikle gittiğiniz rotada daha önce bulunduysanız, bildiğinizden şaşmayın.

Güvenli mi? Vahşi hayvanlarla karşılaşır mıyım?

Bir kere bu yola baş koyduysanız ‘’dağlar kızı Reyhan ‘’ veya ‘’Tarkan’’ havasına bürünmeniz şart. Fakat genel olarak bahsetmek gerekirse, her yıl Mayıs ayında Kate Clow teyzemiz ve takımı sponsor yardımı ve gönüllüler eşliğinde bu yolu yürüyor ve kırmızı-beyaz renkle işaretlenen alanların silinip, tahrip olmadığından emin oluyorlar. Hatta yeni rotalar keşfettikleri de oluyor, örneğin; Hoyran, Çıtdibi ve Geyikbayırı. Özellikle buralarda yemek yiyebileceğiniz veya alışveriş yapabileceğiniz marketler mevcut. Kısacası güvenli.

Ben bu yolun hepsini yürümek istemiyorum, 1 tane olsun tam olsun, hangi rotayı önerirsin Merve ?

Her biri kendince güzel tabi ki, ama en iyi manzara kesinlikle Gelidonya Feneri. Burası 2007 de Türkiye’deki en iyi manzarası olarak seçildi. Ayrıca başlangıç noktasındaki Ölüdeniz manzarası nefes kesici.

Ne kadar zor?

Çok zorlayıcı parkurlar değil. Yani öyle kaya tırmancakmışız, Merve senin aklına uyduk bizi nerelere sürükledin diyeceğiniz bir şey yok. Bence bu rota tarih ve doğa ile iç içe olmak isteyenler için birebir. Denemesi bedava. Bir tatilinizi bu şekilde değerlendirebilir, muhteşem Likya Yolunu keşfedebilirsiniz.

Bu haftalık benden bu kadar, kendinize dikkat edin. Enerji depolamaya şimdiden başlayın, sandığınız kadar zor bir rota değil.

Oluşturan Shetraveler

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunu. Öğretmeyi sever, gezmeyi daha çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gülen kızlar

Gençlerin Google’da Arattırdıkları En İlginç Şeylerin İtirafı!

fitilli kadife moda popstil

Trend Kod 1: Fitilli Kadifenin Muhteşem Dönüşü!