İlginçİlginç Yaa!Yaa! OMGOMG


Like İçin Bıçak Altına Yatmak!

‘Birkaç Like İçin Bıçak Altına Yatmak!’ bu başlık kimimize trajik, kimimize gülünç gelebiir. Ama hepimizin ortak yanı merak etmemiz. Hep en çok merak ettiğim şey kişinin estetikten önceki hali olmuştur. Daha sonrada kendi içimde kendimi sorgulamaya başlayarak acaba ben de yaparmıydım? Yapsam neremi yaptırırım olmuştur?

Bir önce ki yazımda sosyal medyanın hayatımızı nasıl ele geçirdiğinden bahsetmiştim. O yazımda sadece piskolojik etkisinin ucuna dokunmuştum. Çünkü büyüyen bu trend sadece bir esinti değil. Fotoğraflarını photoshop’larken itiraf etmelisin ki kendinin en iyi versiyonunu yaratıryorsun. Asla, tam olduğum gibi çıkmışım böyle yayınlayayım demiyorsun. Bütün editler ve filtreler bittikten sonra eserine hayranlıkla bakarak, keşke gerçek hayattada böyle olsam diye saniyelik bir düşünce geliyor aklına. İşte tam o duyguyu hatırlamanı ve üzerinde biraz düşünmeni istiyorum…

Snapchat dystophia
Facetune App

Bu hayal ettiğmiz şey gerçeğe dönüşmeye başlaydı! 2000 senesinden bu yana estetik ameliyatları yaklaşık yüzde 140 oranında arttı. Şaşırtıcı değil, katılıyorum. Şaşırtıcı olan, kişilerin kendi editlenmiş, filtreden geçirilmiş fotoğraflarına benzeme ihtiyaçı duymaları. Bir İnfluencer düşünün, her fotoğrafı photoshop’lu ve filtreli. Şimdi bu kişi ünlenmeye başlıyor, fotoğraf teklifleri, reklamlar, görüşmeler, fanlarıyla buluşmalar vs. vs. peki, ama gerçekte fotoğraftaki kişi ile alakası yok. Gören belki tanımaz bile. Artık onun fotoğraflarına benzemesi gerekiyor.

Snapchat dystophia
İnstagram için bir çok estetik ameliyatı yaptıran İG mankeni.

Bilimde bu duruma verilen isim “Snapchat dysmorphia” veya “Selfie dysmorphia”. Estetik ve rekonstrüktif cerrahı Dr. Lara Devgan şöyle özetliyor, “Bu prosedürde kişiler daha az suçluluk hissetmekte. 5 veya 10 yıl öncesinde örnek olarak magazinlerden kestikleri manken fotoğraflarıyla gelirlerdi. Artık kendilerini optimize ettikleri fotograflarını göstermekteler.”

Bu araştırma esnasında Broadlay Magazini aynı sebeplerden dolayı estetik yaptıran iki kadına eşlik etti. Belgesel tadında çekilmiş bu video da ki biri New York’ta yaşayan Maria Frezza ve 19 yaşında ki Zamirah. Maria’ya göre “Facetune gibi programlar telefonumuzda kendimize uyguladığımız estetik ameliyatları. Ayrıca güzel bir burun ve bakımlı bir İnstagram profili, hayatımızda bize başarı getirecek şeyler. Zamirah’nın Anneside keşke kızım olduğu gibi ne kadar güzel olduğunu farketse diyerek, çocuğunun mutluluğu için destek olmaya çalışmakta.

Snapchat dystophia
Maria Frezza

Burun estetiği sonrasında doktor, Maria’ya önce ve sonra fotoğraflarını gösterirken Maria doktora dönüp şu sözleri kullanmakta, “Burnum tamda Facetune’da göründüğü gibi olmuş. Aslında bana sadece kendime daha önceden vermiş olduğum şeyi verdiniz…”

Bu konu üzerinde yorum yapmak oldukça zor geliyor bana. Bu yüzden sizlerin ne düşündüğünü merakla bekliyorum.

Bir önceki sosyal medya yazım için buradan devam et – ‘Sosyal Medya Diyeti’ ve Depresyon

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İstanbul Edebiyat Festivali 11. Yılını Dolduruyor

Her Rengin Tek Tonu Mu? Tek Rengin Her Tonu Mu?