Cool!Cool! BayıldımBayıldım


İstanbul’da Sonbahar: Tüm Kültür&Sanat Etkinlikleri

popstil-taksim

Gerek sergisi, gerek konseri, gerek film gösterimleriyle eğlenceli bir kış dönemine girmek üzereyiz. Hepsine yetişmek pek mümkün görünmese de en güzel ve en  çok konuşulanları sizin için derlemeye çalıştım. Ajandalarınızı yeniden düzenleme zamanı 🙂

4. İstanbul Tasarım Bienali

Günümüzde öğrenmenin ne anlama geldiği, nasıl tasarlandığı ve tasarlanması gerektiği gibi sorular etrafında şekillenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul olmak üzere Beyoğlu’nda yer alan altı farklı mekâna yayılıyor. Sergilerin yanı sıra birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak bu mekânlar bienalde tasarımla etkileşim halindeki alanlardan birine odaklanan ayrı bir okula dönüşecek. Bienalde tasarım, mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alandan, 6 kıtadan 200’ün üzerinde katılımcının sergi ve projeleri yer alıyor. Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Arter pazartesi ve cuma günleri hariç her gün 10.00-19.00 arasında açık. Bienal boyunca cuma günleri 10.00’dan 22.00’ye kadar açık olan mekânlar, pazartesi günleri kapalı olacak. SALT Galata salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 10.00’dan 20.00’e kadar, pazar günleri 10.00’dan 18.00’e kadar açık.

22. İstanbul Tiyatro Festivali

22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yurtdışından 12, Türkiye’den 12 olmak üzere 24 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 52 gösterisinin yanı sıra okuma tiyatroları, söyleşiler, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek. 22. kez 17 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşmaya hazırlanan festival şehrin iki yakasında 21 farklı mekânda seyircilerle buluşacak. Festival performansları, Zorlu PSM’nin yanı sıra Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Salon İKSV, DasDas, Oyun Atölyesi, Yunus Emre Kültür Merkezi, MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi, UNIQ Hall, Üsküdar Tekel Sahnesi, Duru Tiyatro, Toy İstanbul, Adahan İstanbul ve Abud Efendi Konağı’nda seyircilerle buluşacak. Yan etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür Sanat, Goethe Institut ve Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek.

3. İstanbul Komedi Festivali

BKM’nin düzenlediği 3. İstanbul Komedi Festivali, 2 – 18 Kasım tarihleri arasında BKM Tiyatro, BKM Mutfak Çarşı, BKM Mutfak Uniq, Mall Of İstanbul MOİ Sahne, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Kadıköy Bahane Sahne ve Nişantaşı Üniversitesi sahnelerinde gerçekleştirilecek. Düzenlendiği ilk yıl 6 günle başlayan, ikinci yılında 2 haftaya ulaşan festival, 2018 takvimini 3 haftaya yaydı. Toplam 7 farklı mekanda ve 80’nin üzerinde gerçekleşecek birbirinden keyifli sahne şovları ile İstanbul Komedi Festivali şehre kahkaha getirecek.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

TÜYAP kitap fuarı, bu yıl 10-18 Kasım 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de gerçekleşecek. Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşacak. Fuarın bu yılki teması ise “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” olacak.  ARTİST 2018 – 28. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek olan fuar, girişin öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuar hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek; fuarın son günü 18 Kasım Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecek.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) 2018-2019 Sezon Konserleri

2000’den bu yana verdiği düzenli konserlerle İstanbul’un kültür yaşamının ayrılmaz unsurlarından biri haline gelen BİFO, bu sezon da harika konserlerle bize merhaba diyor.

BİFO ve Cumhuriyet Bestecileri-8Kasım 2018-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Labeque’lerle Bir Prömiyer-20 Aralık 2018-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Yeni Yıl Konseri-10 Ocak 2019-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

BİFO&Mischa Maisky-24 Ocak 2019-20.00-İstanbul Lütfi LKırdar ICEC

Buchbinder İle Brahms Konçertoları 1-13 Şubat 2019-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Buchbinder İle Brahms Konçertoları 2-14 Şubat 2019-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

BİFO ile Bir Dünya Prömiyeri-28 Şubat 2019-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Gürer Aykal 20. Yıl Konseri-14 Mart 2019-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Modern Çağın Eşiğinde-11 Nisan 2019-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Romantizmden Sonsuzluğa-25 Nisan 2019-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri-16 Mayıs 2019-20.00-İstanbul Lütfi Kırdar ICEC

Akışkan Bedenler ve Üvercinka

Borusan Contemporary yeni sezona “Akışkan Bedenler” ve “Üvercinka” isimli iki yeni sergiyle “merhaba” diyor. Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alan “Akışkan Bedenler” sergisinin küratörlüğünü Conrad Bodman üstleniyor. “Üvercinka” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserleri Cemal Süreya’dan ilham alarak yorumluyor. Sergiler 15 Eylül 2018 – 17 Şubat 2019 tarihleri arasında hafta sonları görülebilecek.

ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yeni sezon sergi programı “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm” isimli sergiyle başlıyor. Post-Empresyonistler yenilikçi yaklaşımlarıyla, klasik resim anlayışından 20. yüzyıl modern resim anlayışına geçişin kilit figürlerinden. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ise Post-Empresyonistler’i Arkas Koleksiyonu’ndan bir seçki ile ziyaretçilere sunacak. “ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm”, 13 Eylül – 6 Kasım tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda görülebilecek.

Değil, Orada Değil

Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencilerinin görsel, görsel-işitsel ve zaman-tabanlı işleri “Değil, Orada Değil” başlıklı sergiyle sanatseverlerle buluşuyor. Düşünce ve görüntü arasındaki ilişkinin her an kopabilir olduğunu, teknolojik imkânların biçime ve içeriğe sunduğu katkılar eşliğinde hissettirmeyi hedefleyen sergi, 13 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında Amerikan Hastanesi Operation Room Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

İçinden Caz Geçen Filmler

Garanti Caz Yeşili, İçinden Caz Geçen Filmler serisi ile sinema ve müziği bir araya getiriyor. Caz Geçen Filmler serisi kapsamında, ünlü folk müzik sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından ilham alan Inside Llewyn Davis filmi izleyiciyle buluşacak. Müzik ve dramın harmanlandığı film, 30 Eylül Pazar günü saat 17.30’da Bomontiada Alt’da gösterilecek. Başka Sinema işbirliğiyle gerçekleşecek İçinden Caz Geçen Filmler kapsamında film gösterimleri Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son Pazar günlerinde Bomontiada Alt’da gerçekleşecek.

Future Tellers’18

Digilogue – Future Tellers 2018’in bu yılki teması “Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” olarak belirlendi. Digilogue, tüm yaratıcı endüstri temsilcilerine ve sanatçılara açık çağrı yaparak, eserlerini Zorlu PSM’de sergileme fırsatı sunuyor. Yaratıcılar ve Öğreten/Paylaşanlar olmak üzere iki başlıkta toplanacak başvurular Levent Erden, Refik Anadol, Barış Özcan, Lalin Akalan, Zach Lieberman, Ebru Yetişkin’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ananas Diyet Popstil

HİÇ DİYETİSYENİN KENDİNE UYGULADIĞI DİYET LİSTESİNE GÖZ ATTINIZ MI?

kahve renkli oturma köşesi

5 PÜF NOKTA İLE EVİNİZDE RENKLİ OTURMA KÖŞELERİ OLUŞTURUN!