İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım OMGOMG


Kokular Günlük Yaşantımızın Vazgeçilmez Aksesuarlarıdır

Kokular, insanların üzerlerinde kullandıkları görülmeyen aksesuarlarıdır. Kokunun en büyük özelliği insanın karakterini yansıtması ve insanda koku hafızası bırakması. Koku hafızası insanların en güçlü hafızalarından biri. Duyduğunuz koku sizi tarihin gizemine, geçmiş bir zamana götürebilir.

Parfüm kokusu kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ten yapısı ve kimyası değişik parfüm notalarının ten üzerinde nasıl bir etki oluşturacağına karar verir. Aynı şekilde kişinin beslenme alışkanlığı, hormonal değişiklikler ve stres gibi faktörler de parfüm kokusunu etkileyebilir.

TEN RENGİNE GÖRE PARFÜM SEÇİMİ

Teninize uygun bir parfüm ararken iki noktaya çok dikkat etmelisiniz. Birincisi teninizin rengi, ikincisi ise cildinizin tipi. Kısacası ten rengi parfüm seçerken tek kıstasınız olmamalıdır. Cildinizin tipi de hangi notaların siz de daha şık duracağına ve hangi kokuların daha kalıcı olabileceğine etki eder.

1. BEYAZ TENLERE UYGUN PARFÜMLER

parfume-fragrence-parfüm

Beyaz tenliyseniz ve kuru bir cildiniz varsa çiçeksi ve meyvemsi kokular size tam uyum sağlayacak ve teninizde son derece kalıcı olacaktır. Eğer farklı bir koku arayışına girerseniz de mutlaka üst notalarında çiçek ya da meyvelerin bulunduğu canlı kokuları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

  • Beyaz tenli kadınlara Tommy Hilfiger Flower, Marc Jacobs Lola, Estee Lauder Modern Muse, Calvin Klein Downtown uyum sağlayacak parfümlerdendir.
  • Beyaz tenli erkekler için ise Davidoff Cool Water, Lacoste Essential, Bvlgari Aqva’yı önerebilirim.

2. ESMER TENLERE UYGUN PARFÜMLER

Eğer esmer tenliyseniz ve yağlı bir cilt yapınız varsa daha çok baharatlı kokulara yönelmelisiniz. Egzotik esanslar da sizin teninize uyum sağlayacaktır. Ayrıca diğer ten renklerinin aksine sizin keskin ve iddialı kokulardan kaçınmanıza hiç ama hiç gerek yok.

  • Tom Ford Black Orchid, Agent Provocateur Eau Emotionnelle, DKNY Be Delicious, Trussardi Inside esmer tenli kadınlara uygun parfüm çeşitlerindendir.
  • Esmer tenli erkekler için ise Tom Ford Noir Extreme, Rochas Man, Dolca Gabbana  The One For Men, Burberry Brit gibi parfümler iyi bir seçim olacaktır.

3. KUMRAL TENLERE UYGUN PARFÜMLER

Kumral tenliler daha çok turunçgillerin ya da paçuli, misk gibi kuvvetli esansların baskın olduğu parfümleri tercih etmelidir.

  • Buğday tenli kadınlara Coco Chanel Mademoisille, Prada By Prada Eau, Cacharel Amor Amor Eau De Toilette gibi kokular çok yakışacaktır.
  • Kumral tenli erkekler içinse tercihimi Jean Paul Gaultier Le Male, Laura Biagiotti Roma Uomo Eau De Toilette doğru tercih olabilir. 

KOKULARIN KARAKTERLERİ 

Bakalım sizin kokunuz hangisi 🙂 Turunçgiller: Yerinde duramayanlar, hareketliler. Sandal: Ağır, oturaklı ve ne istediğini bilen erkekler. Mimoza: Kendini ifade etmekte ve hayır demekte zorlananlar. Lavanta: Kararlı, kendinden emin. Gül: Yağların efendisidir, baskın, rakip bilmez aynı zamanda asildir. Yasemin: İlgi çekmeyi seven, diktatör, boyum eğmeyen. Adaçayı: Rahatlık, zevk, sefa onun işidir. Defne: Uyum abidesi, bulunduğu her ortamda terapilik yapar. Leylak: Aşk, büyülü, mistik. Kakule: Dengeyi sağlar, ortamın diplomasisidir. Nergiz: Kaprisli kendini beğenmiş. Mine Çiçeği: Yerinde duramayanlar, kıpır kıpır. Kır Papatyası: Huzur dolu, tesir altında bırakan, özenli.

Eeee bu kadar kokuların kalıcılığına ve karakterine değinmişken koku kullanmanın püf noktalarına değinmezsek olmaz.

KOKU KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

Eğer kuru ciltliyseniz kokunun daha uzun etkili olması için parfümü vücut bakım ürünleriyle birlikte kullanın.- Unutmayın, az yağ içeren yiyeceklerle beslenenlerde koku daha çabuk uçar.- Baharatlı gıdalar vücut ifrazını değiştirdiği gibi kokuları da değiştirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Ünlü Markaların 2019 İlkbahar/Yaz Fashion Show’ları

Sezonu Açalım: 2019 Gelinlik Trendleri