İlginçİlginç BayıldımBayıldım Yaa!Yaa! OMGOMG


Mart Ayı Film Analizi: KEFERHANUM (Capharnaüm)

Ocak ayı sonlarında Keferhanum’un vizyona girmesiyle büyük ses getiren filmi, Şubat ayı ortalarında İstiklal Caddesi Halep Pasajı’nda izleyebildim. Fakat yetmiyor ve daima tekrar tekrar izleme isteği uyanıyor. Elbette filmden büyülendiğim için vizyondan kalkmadan iki kez izleyebildim. 

Lübnan asıllı oyuncu, senarist ve yönetmen Nadine Labaki’nin bir başyapıtı olduğunu düşündüğüm; insanlığa ve vicdana dair duyguları sorgulatan bir film. Çarpıcı ve sürükleyici. Dünya üzerinde var olan ataerkilliği, Dünyaya çocuk getirmeden önce; ebeveynlerin üstlenmesi gereken sorumlulukları analiz edebilmeyi sağlıyor. Dünyada çocuk planlanmasının uygulanması gerektiğini savunan ideolojilerin artmasını doğru buluyorum.

Filmde başrol karakteri Zain’in küçük yaşta olmasına rağmen; hayata karşı mücadeleci, sıcacık tavrıyla; vicdanı ve duyguların ne denli önemli olduğu düşüncesine kapılmaya sebep oluyor. Filmin ana konusu Zain’in anne ve babasının aleyhine dava açmasını ve yaşam mücadelesini anlatıyor. Küçük yaşta hayata ve insanlığın suçlarına kafa tutan bir çocuğun ihtiraslarını ve vicdanını gözler önüne seriyor. Evrensel bir konunun bu denli güzel işlenişi ve yüreklere dokunuşuyla ödülleri hakeden bir film. Sokakların kirlerini, yaşanmışlıklarını ve mücadelesini haykırıyor adeta. Oyuncuların neredeyse amatör oluşu gerçekle birebir uyum yakalanmasını sağlamıştır. Çekimlerin ve yönetmenlik başarısının takdir edildiği bu film, birçok ödüle aday olmuş. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Dünya çapında az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kadına verilmeyen değerinin filmde can bulmasının en güzel örneği: Zain’in kız kardeşi Sahar’ın ilk adetini gördüğünde, durumu ebeveynlerinden saklamasının, genç kızlık çağında fizyolojik ve psikolojik durumlara bakılmaksınızın, maddi durum yetersizliği sebebiyle, zorla evlendirilmesini konusunu da çarpıcı bir şekilde işlemiş olmasıdır. Zira Sahar evlendirilmiş ve kocasından kötü muamele görerek, hamilelik sürecinde iç kanama geçirerek ölmüştür. Kadınların çocuk yaşta evlenmesinin getirdiği korkunçlukları gözler önüne seriyor.

Zain’in evden kaçmasıyla, onunla neredeyse aynı kaderi paylaşan Etiyopyalı bir kadınla yolları kesişir. Oturma ve çalışma izni olmayan Etiyopyalı genç annenin, kaçak işlerde çalışarak; hayata tutunma çabasını evrensel bir konu içinde işleyerek aktarılmıştır. Fakat tutuklanıp, hapse girince, bebeğine, Zain bakmak zorundadır. Zain, bebeğin adeta koruyucu meleği olmuştur. Şiddete ve ebeveyn sevgisinin yoksunluğu ile büyümüş olan Zain’i bütün bunlara rağmen içindeki insanlık duygusuna kaybetmeden, hayata tutunmaya çalışmasını inanılmaz bir dille aktarmıştır seyirciye.

KEFERHANUM FRAGMAN

Oluşturan İlayda Poyraz

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finans öğrencisiyim. İlkokul yıllarımdan beri sahnede olmaktan keyif aldığım için, 2013 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezinde oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldım. 2016 -2018 sezonunda Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu bünyesinde birçok çocuk oyununda oyunculuk yaptım. Meditasyon ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan hint felsefi sistemi üzerine çalışmalar yapıyorum. Seyahat etmeyi, Kültür-Sanat aktivitelerinde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Popüler Kültür ve Stil Platformu Popstil.com'da içerikler üretmeye başladım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

style-collage

Çekici Bir Stile Sahip Olman İçin Bilmen Gerekenler!

yeşil-smoothie

Bahar Reçetesi – Demir İçeren Besinler ve Tarifler