İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Kadın Olmak: Regl Süreci ve Cinsel Sağlık

Bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik… Duygularını dile getiren, düşünebilen her canlı bireydir. Çağlara ad takmak, bireye olan saygının daha az ya da daha yoğun olduğunu göstermez. Her çağda bireye saygı duyulmalı. Çocuk olsa da, blue çağında olsa da, yetişkin olsa da…

Birey, doğduğu andan itibaren ebeveynlere büyük sorumluluklar düşüyor. Bazı bilgilere erişimimiz kısıtlı. Bunlardan biri de ”Regl Olmak”. Regl olmak bir hastalık değildir. Hatta çoğu zaman kadın bedeninin sağlıklı çalıştığını gösteren bir durumdur. Toplumda öğütlenen ve alışagelmiş öğretileri değiştirmek bizim elimizde. Bir çoğumuz için bu döngü korkunç, ağrılı hatta yorucu geçebilir. Öncelikle, kadın olarak bedenimize bu döngülerde de saygı duymalıyız. Jinekolog değilim, tıbbi ve akademik bilgiye erişimim sınırlı olduğu için ancak destek olabilirim. Ağrılı geçen bu süreçlerde, hekim desteği alınabilir. Değişime şu noktada başlanabilir.

PED YA DA TAMPON ALMAK

KADIN OLMAK : REGL SÜRECİ VE CİNSEL SAĞLIK

Gizlenmemeli, saklanmamalı, utanç duyulmamalı. Rahat ve özgürce temin edilmeli.

MENSTRÜASYON NEDİR? KADINLAR NEDEN REGL OLUR?

KADIN OLMAK : REGL SÜRECİ VE CİNSEL SAĞLIK

Menstrüasyon, kadınların üreme hormonlarının aylık hormonal döngüleri (özellikle östrojen ve progesteron) sebebiyle ayda bir kez, rahimlerinin hamileliğe hazır hale gelmesinin bir parçasıdır. Yumurtalıklardan yumurtalar yola çıkar ve kanallarda olası bir spermle karşılaştığında döllenip rahime yerleşip, gebe kalınır. Böyle bir karşılaşma olmadığında aylık olarak vajinadan atılır. Kan olarak dışarı çıkan kimi zaman dokulu kimi zaman dokusuz olarak atılan yumurtaların çoğu sudur. Kadın bedeni ergenlik döneminde regl olmaya hazırlar ve başlar, menopoz döneminde son bulur. Kadın bedeni üzerinde muktedirdir.

Evrimin ve devinimin bir parçasıdır. Okumayı, bilgilenmeyi ve tecrübeleri paylaşmayı bizler başarabiliriz. Modern dünyada teknoloji ilerlerken; her geçen gün yeni teknolojik aletlere sahip olurken. Sağlığın bir parçası olan regl olmak kavramını, kadına dair en önemli döngüyü paylaşmalı, eğitim vermeliyiz.

CİNSEL ORGANLARIN DOĞRU İSİMLERLE TELAFFUZU

KADIN OLMAK : REGL SÜRECİ VE CİNSEL SAĞLIK

Temelde öğütlenmesi gereken eğitimlerin başında; çocuk bireylere cinsel organlarının doğru isimleri ile tanıtılmalı. Kadının cinsel organı ”VULVA” erkeğin cinsel organı ”PENİS”. Bu organların doğru telaffuzu ve doğru öğretisi, cinsel istismar oranlarını düşürdüğü gibi bireysel organların; karaciğer, böbrek, kalp ya da bireysel uzuvların; kol, bacak, parmak gibi organ olduğu unutulmamalı.

VULVA VE VAJİNA FARKI

KADIN OLMAK : REGL SÜRECİ VE CİNSEL SAĞLIK

Vulva kadının cinsel organı dış genitaldir. Vajina ise; iç genitaldir. Kadın sağlığı için bu farklar mühim meselelerdir. Ayırt edilmesi gerekir.

HİJYEN

KADIN OLMAK : REGL SÜRECİ VE CİNSEL SAĞLIK

Kadınların vajinal akıntınların bazı türleri normaldir. Farklı semptomlarla karşılaşıldığında, bir hekime başvurulması gerekir. Vajina kendini temizleyen bir organdır. Vajinanın PH değerini bozan ürünler kullanılmamalıdır.

Menstrüasyon görmek bir hastalık değildir. Regl sürecinin hormonal bir olgu olduğu unutulmamalı. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, kadın sağlığına dair yazılarım devam edecektir. Keyifli okumalar☺️

Oluşturan İlayda Poyraz

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finans öğrencisiyim. İlkokul yıllarımdan beri sahnede olmaktan keyif aldığım için, 2013 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezinde oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldım. 2016 -2018 sezonunda Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu bünyesinde birçok çocuk oyununda oyunculuk yaptım. Meditasyon ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan hint felsefi sistemi üzerine çalışmalar yapıyorum. Seyahat etmeyi, Kültür-Sanat aktivitelerinde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Popüler Kültür ve Stil Platformu Popstil.com'da içerikler üretmeye başladım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pazar Keyifin Doya Doya Çıkarman İçin Seçkin Fransız Filmleri

Seçkin Fransız Filmleri ve Özel İçeceği Eşliğinde Pazar Keyfi

Piruletas de chocolate fáciles

Her Isırıkta Mutluluk Duyduğumuz Çikolata Gerçekten Diyet Bozar Mı?