İskandinav Tarzı Evinize Taşıyın!

Tasarım ister bir tutku, ister bir hobi olsun, İskandinav tarzını duymuşsunuzdur. Pek çok kez kullanılan bu terimin tam olarak ne anlama geldiğini merak etmeye başladık. Bir çoğumuz evimize bu tarzı taşımak isteyip, nasıl bir tasarım yolunu izlememiz gerektiğini bilmemekteyiz.

Olduğu gibi, çok daha fazlası var. 21. yüzyılın başlarında İskandinav tasarımı dünyanın önde gelen iç mekan tasarımlarıdan biri haline gelmiş olsada, aslında 19. yüzyılın sonlarında başladı.

İskandinav tasarımı, ödün vermeden temiz, basit çizgilerle, minimalizm ve işlevsellik üzerine odaklanır. Bu tarzda ki odalarda gereksiz ürünleri bulamazsınız. Her şeyin bir yeri ve kullanmak üzere bir sebebi vardır.

İskandinavlar, doğaya ve açık havada vakit geçirmeye çok değer vermekte, bu da haliyle stilerine yansıyor. Ahşap dokuları sıkça kullanmaları tesadüf olmasa gerek.

İskandinav ülkelerinin tarzlarının bir karışımı olan İskandinav iç tasarımı, doğal elementlerden, nötr renk paletlerinden ve temiz hatlardan yararlanıyor. Klasik veya çağdaş İskandinav stiline evlerinizde yer vermek isteyeceksiniz.

Yaratıcılığın ön planda olduğu tarzda mekanlara rahat, basit ve estetik kompozisyonlar hazırlayarak İskandinav stilin nadide örneklerinden birini hayata geçirebilirsiniz.

Temelde minimalist veya modern tarzda bir ev dekorasyonu arzulayan insanlara hitap eder. Bu stilin belirleyici ana özelliklerinden biri beyaz rengi baskın kılarak diğer renkleri tasarıma yedirebilmektir.

İskandinav stil dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna cevaben pek çok yanıt bulabiliriz, zira yelpazesi bir hayli zengindir. Bu stilde beyaz renk, mekanı olduğundan daha geniş ve ferah gösteren beyaz duvarlar ön plana çıkar.

Bu rengin öne çıkmasının sebebi olarak İskandinav ülkelerinin coğrafi özellikleri gösterilebilir. Uzun geçen kış mevsimi beyazın ana renk olmasına vesile olmuştur. Bu renk iç açıcı aydınlık etkisiyle tarzda verilmek istenen ferahlık duygusunu evinize hakim kılar.

Genellikle ahşap malzemeden yapılma mobilyalar ağırlıktadır. Ahşap dışında kullanılan mobilyalar ise çoğunlukla beyaz renktedir.

Bu mobilyalar karakteristik olarak ele alındığında düz hatlara ve zarif geçişlere sahip, sade olmakla birlikte işlevselliği göz ardı edilmemiş objeler olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz.

İskandinav stil bir oturma odası dizayn etmek için ahşap zemini soğuk havalarda yapay hayvan postu görünümlü bir halıyla, sıcak havalarda ise renkli ve hafif kilimlerle süsleyebilirsiniz. Bu stil coğrafi koşullara göre çeşitlilik gösteren bir dekorasyon tipidir.

Zeminin ahşap, duvarların da beyaz olduğunu farz ettiğimiz salona gri veya beyaz bir koltuk yerleştirip renkli minderlerle tamamlayabilirsiniz. Koltuğun önüne de yine ahşaptan bir sehpa koyabilir, beyaz duvarları canlı resimlerle hareketlendirebilirsiniz.

Bu kombinasyona uygun halı ve modern aydınlatma öğeleri de yerleştirdikten sonra ortaya ferah ve sıcak bir mekan tasarımı çıkacaktır.

Sonuç olarak İskandinav stili dekorasyonu aydınlık mekanlar, çağdaş çizgiler ve ahşap mobilyalarla canlı aksesuarların uygun bileşiminden ortaya çıkan sade ve modern bir dekorasyon olarak tanımlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Her Aktiviteye Uygun Zamansız Safari Look

Bu Yaz Kumsallarda Göreceğimiz En Göz Alıcı Mayo/Bikini Trendleri