Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Her Eve İdeal Ev Ofisimizi Nasıl Kurarız?

Son zamanlarda en yaygın çalışma yerimiz olan evlerimizi, çalışma alanına nasıl çeviririz? Evdeki mevcut eşyalarımıza, çalışmak için  gerekli eşyalarınızı yerleştirememekten, düzenli tutamamaktan, karışık görüntüden şikayetçi misiniz? Ya da bırak dağınık kalsın, kendi çalışma alanımı kimse ellemesin diyenlerden misiniz?

Dağınık fakat rahat ve konforlu arasındaki farkı yaşamayı kim istemez? İnsanlar, dünyanın her yerinde, evlerinde yaratıcı ve ilham verici bir çalışma ortamına uyum sağlamanın en iyi yolunu bulmaya çalışırlar. Bu durum inanın karmaşık görünse de çözümleri mevcut.

Ev ofisinizi kurarken, ihtiyaç duyulan işlevleri ve ihtiyacınız olan alanı belirlemeniz, size yardımcı olacaktır. Çalıştığınız meslek ne olursa olsun, hakkında düşünün ve bir ön plan oluşturun.

İster geniş bir ev ofisinde isterseniz açık alanda masa başında çalışıyor olun, işinizin özü değişmez. Öyleyse neden sadece kişisel hikayenizi anlatmayacak, aynı zamanda ona daha fazla katkıda bulunacak, şık bir ev ofisi tasarımına girmeyelim?

Evimizde, kendimize ait özel bir oda olabilir veya olmayabilir, dekorasyon işin içine girince çalışma alanınız oluşmaya başlamış demektir. Uygun çalışma alanı her koşulda oluşturulabilir. Küçük bir ev ofisi fazla yer gerektirmez, ancak büyük miktarda yaratıcılık gerektirir.

Ev ofisiniz dışarıdan gelecek müşterilerinize açık olabilir. Bu alanı şık ve kullanır yapacak olan sizin seçtiğiniz parçalar olacaktır. Çalıştığım yer, beni ve işimi yansıtmalı, diyorsanız, her şekilde planladığınız yerinizi, çabasız parçalarla istediğiniz mekana çevirebilirsiniz.

İşlevsel olan parçaları arayın. Müşterilerinize işinizi sunduğunuz yerler, evin sıcaklığını, ofisin ise ciddiyetini yansıtsın. Bu sizin işinizi ve müşterinizi önemsediğinizi göstermenin en güzel yoludur.

Muhtemelen ev ofisinizde çok fazla zaman harcayacaksınız, bundan dolayı kendinizi mekanda mutlu ve huzurlu hissetmeniz çok önemli.

Evimizi dolaşalım ve alıcı gözle bakıp, ”Evet çalışmak istediğim yer burası!” diyelim. Evin hangi bölümünde, rahat ve verimli çalışacağınızı düşünüyorsanız, masanızı oraya yerleştirin. Pencere önü olsun, doğal ışıktan faydalanıyım veya arka odanızda sessiz bir ortam olsun isteyebilirsiniz. Tamamen sizin çalışma tercihinize kalmış.

Belirli renklerin ruh halinizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Sürekli gününüzü geçireceğiniz ofisinizde, hangi duvar, zemin, mobilyaları görmekten bunalmazsınız, bunu örneklerle yola çıkarak keşfedin.

Genellikle konsantrasyonu arttıran renkler bejler, beyazlar, ekrular ve açık vizonlardır. Bu renklere ek olarak, mavi, turuncu,yeşil renkte ufak dokunuşlar, eklemek çalışma odaları için önemlidir.

Dışarıya açılan bir çıkış kapınız varsa, çalışma alanınızı ev yaşamınızın biraz dışında konumlandırmak istiyorsanız, geniş hollerinizi kullabilirsiniz.

Geçiş alanında konumlanmış bu çalışma alanı, mekana ne kadarda uyum sağlamış öyle değil mi? Nedeni ise, dresuar havasında olan naif cam masa.

Evinizin hiç kullanmadığınız mekanlarını yenilemekten çekinmeyin. Mekanlarınızı yaşatın. Evinizin bir yerinde mutlaka kullanmadığınız ama düzenini bozmak istemediğiniz bir yer vardır. Alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp işe koyulmak en iyisidir.

Evimin metrekaresi çalışma alanına uygun değil, burada çalışılmaz, gibi şeyler artık bahane. Herkesin evi kendi ihtiyacını karşılayacak koşullarda, dizayn edilebilir. Bunun için gerekli olan şey, güçlü fikirlerdir. İhtiyacınız olan sadece bir alan ve bunu oluşturmak hiçte zor değil.

Kış bahçenizi, deponuzu, çatı katınızı, atölyenizi değerlendirip ev ofisinize dönüştürmek birer alternatif olabilir.

Gördüğünüz gibi çatı katı, kullanmadığınız eşyaların deposu değil. Sürekli bir kullanım alanı halini almış.

İki kolon arası, merdiven altı geçişler, niş boşlukları gibi alanlarda çalışma yeri oluşturabilirsiniz.

Evimin metrekaresi çalışma alanına uygun değil, burada çalışılmaz gibi şeyler gördüğünüz üzere artık bahane.

Çalışma ortamınıza sizi rahatlatacak objeler ekleyin, bu bir tablo, bitki, sizin için anısı olan bir obje, yeriniz uygunsa bir salıncak bile olabilir. Ya da bunun aksini düşünüyorsanız, devam edelim.

Bir çoğumuz dikkatimizi dağıtacak şeylerden kaçıyoruz. Çalıştığım alanda, hiçbir fazlalık istemem diyorsanız. Bir masa, bir aydınlatma bana kâfi diyenlerdenseniz. Bu çalışma yeri tam size göre.

Ofisiniz için sıradışı masalar seçerek seçkin ve çalışmayı zevkli kılacak bir mekan oluşturabilirsiniz. Ahşap, eskitme, parçaları seviyorsanız bu dekorasyon örnekleri tam size göre.

Oturma odasının bir köşesi, işinizi yapmak için kullandığınız yer haline gelebilir. Dikkatle seçilmiş dekor, bu alanın genel tasarımın bir parçası olmasına yardımcı olur. İyi tasarlanmış bir ev ofisi, kesinlikle daha yüksek üretkenlik için sizin sahneniz olacaktır.

Retro ve vintage mobilyalar, hayatı güzelleştirecek detayları da beraberlerinde getiriyor.

Doğal ahşap ile beyazın uyumununu yakalamak isterseniz. Ofisinizin için ideal olanı seçmişsinizdir.

Ahşap malzemelerden yapılan klasik masaların aksine, modern masaları da ofisinizde kullanabilirsiniz.

Bitkilerin stresi azalttığı ve verimliliği artırdığı bilinmektedir. insanı rahatlatmasında ve kokularının da vücut üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Hem sağlıklı hem de huzurlu bir çalışma yeri için masanızda veya çalışma ortamınızda küçükte olsa bir bitki ekleyin. Bunu ihmal etmeyin.

Gelelim dosyalarımızı, evimizde nereye koymamız gerektiğine. Yerimizi bulsakta, kullanımı kolay ve görüntüsü ile de göz yormaması gerekir. Masanın üzerinde önemli kağıtları saklamak için dosya klasörlerini kullanın. Ahşap kutuları arşivleme olarak kullanın.

Masanıza koyduğunuz şey, hem üretkenliğinizi hem de yaratıcılığınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Masa üstünde gereksiz kalabalık, çalışmamı engelliyor ya da düzeltmek zamanımı alıyor diyorsanız, kurtarıcı olan bu parçalardan edinin.

Kullandığınız eşyanızı bu askı objelerine yerleştirip, zaman kazanabilirsiniz. Hem görsel hem kullanışlı olan bu objeleri kullanabilirsiniz. Eşyalarınızı organize etmek ve saklamak için özelleştirilmiş yollar mevcut.

Ofisimizin en önemli yardımcılarından olan cihazları, dolap içinde kullanmak size alandan tasarruf sağlar. Kalabalık kablo görüntüsünden kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

popstil-damlakalaycık

9 Adımda Blogger Stili: Damla Kalaycık

Kendinizden Kaçırmayın! 5 Yöntem ile Kalıcı İlişki Rehberi