Cool!Cool! BayıldımBayıldım


11 GÖRSELDE İÇ MEKANDA MİNİMALİZM İLE TANIŞIN!

Son zamanlarda dünyada olduğu kadar ülkemizde de etkisi fazlaca hissedilen bir yaklaşım şekli olarak minimalizmi görmekteyiz.

Minimalizm 1900’lü yıllarda ünlü mimar ve tasarımcı Ludwig Mies van der Rohe’nin ” daha az daha çoktur ” sloganıyla özetlenebilir.

Son yıllarda giderek ağırlık kazanmış bir tasarım felsefesi ve aynı zamanda yaşam biçimi olarak gözlemlenmektedir.

Minimalist mimari; biçim alan düzenlemesi, malzeme, detay ve renklerde sadelikle daha iyi bir tasarıma ulaşmayı hedeflemektedir.

Minimalist tarzda iç mekan tasarımına nasıl başlayabiliriz? Genişlik ve genişlik duygusu yaratarak. Minimalist iç tasarımlar “serbest nefes almaya” izin vermelidir. Bu iç mekanın vazgeçilmez niteliklerinden biri, gün ışığı alan odayı çevreleyen büyük pencerelerdir. Bu pencereler mekanınızın sınırlarını görsel olarak genişletir, evinizi çevreleyen dünyanın bir parçası yapar.

Doğal ışığın yetersiz kaldığı durumlarda ise aydınlatmaya özel dikkat gösterilmelidir. Minimalist tarzda aydınlatmanın gerekliliği ise yumuşak şekilde yayılmış bir ışıktır.

Bunu hem sarı hem beyaz ışıklandırma ile elde edebilirsiniz.

Minimalist iç mekanlarda, mat plakalar, halojen ve neon lambalardan gizli ışıklandırma sıklıkla kullanılır.

Minimalist bir mekan oluşturmanın en önemli unsurlarından biri de renk çözümleridir.

Genellikle birbirine yakın iki veya üç renk ya da iki ana rengin kontrast oluşturacak şekilde kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

İç mekanda minimalizm genellikle işlevsellik ile birleştirilir, bu yüzden mobilya seçimleriniz sadece rahat ve güzel olmamalı aynı zamanda mümkün olduğunca işlevsel olmalıdır.

İç mekanda minimalizmi bir tasarım stilinden daha çok, hepimizin benimsemesi gereken bir yaşam biçimi olarak görmemiz gerekmektedir. Unutmayalım ki daha az daima daha çoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eyvah! Tatilde Kilo Almışım!Tatil biter bavullar boşaltılır ve tartıya çıkılır… ’’Olamaz kilo almışım! Peki şimdi ben ne yapacağım?‘’

Eyvah! Tatilde Kilo Almışım!

kitap-festival

2018 Uluslararası Kitap Etkinlikleri Takvimi