İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Hayatınıza Huzur Ve Denge Getirmek İçin İlk Önce Çakralarınızı Açmalısınız

popstil-meditasyon çakra

Çok uzun süredir meditasyon ve çakralarla ilgili yazılar okuyor, hayatımın içinde deneyimlendirmeye çalışıyorum. Sizlerle paylaşmaktan keyif duyacağım yazıma başlıyorum.

Astrolojiyle yakından ilgiliyim. Bir süre önce danışanlık almaya başladım. Halk dilinde Yıldızname, Yıldız haritası, Doğum haritası ya da Astrologların dilinde Natal harita olan; doğduğumuz anda Gezegenler, Güneş ve Ay sistemindeki tüm gezegenlerin konumlarını gösteren iki boyutlu diyagrama doğum haritası diyoruz. İki sene önce baktırdığım doğum haritamda kişiliğim, yaşantım, ve reenkarnasyonum hakkında bir çok bilgiye sahip olup; hayatımı doğru olumlamalar ile devam ettirmeye başladım. Faydasını fazlasıyla gördüğümü söyleyebilirim. Yıldız haritasına baktırılmadan da hayatı daha keyifli ve anlamlı hale getirmek mümkün. Kapalı olan çakralarımızı meditasyon veya manevi yaşama odaklanma ile açabilir beden üzerinde daha rahat bir akış sağlayabiliriz. Vücudumuzda yedi adet çakra bulunmakta.

Kendi bulmuş olduğum yöntemi sizlerle paylaşacağım, bana çok iyi geliyor. Dilerim aynı rahatlama duygusunu siz de hissedebilirsiniz. Kapalı olan çakraları temizlemek ve dengelemek için kendinizi en rahat hissetiğiniz bir ortamı tercih edin ve sonrasında olmasından korktuğunuz düşünceleri hafızanızdan silmek yerine onlarla barışın. Bulunduğunuz konum her ne ise; şükredin. Kendinizi şükretmenin huzuruna bırakın. Diliniz, dininiz, inançlarınız ve ideolojiniz değişkenlik gösterebilir. Kendi doğrularınızla şükredin. Doğru nefesle birlikte tıkalı olan yerlerin, kasılan kaslarınızın rahatlayıp, açıldığına inanın. ‘’İnanmak başarmanın yarısı’’ diye kalıplaşmış bir sözü mutlaka duymuş belki de hayatınız içinde bir kere ya da daha fazla deneyimlemişsinizdir. Fakat gerçekten iyi niyetlerle  inanmanın çoğu durumu pozitif hale getirdiğini bilin. Lütfen deneyimlemeye devam edin. Hayat, sürekli akışkan olmak zorunda değil, tıkalı olduğu durumlarda bile negatif anları, pozitif anlara dönüştürdüğümüzde hayatımızı daha yaşanılır hale getirebileceğiz. Her bir çakraya ait meditasyon sesleri Youtube’da mevcut.

1. Çakra Kök Çakrasıdır. Omurilikle kuyruk sokumu arasındadır. Maddesi topraktır. Kök çakramın kapalı olduğunu hissettiğim anlarda toprakla enerji alışverişinde olmak bana iyi geliyor. Çimlere basmak ya da çiçek ekmek gibi eylemlerle toprakla iletişime geçebilirsiniz.

2. Çakra Sakral Çakradır. Göbeğin altında üreme noktasını aktive eder. Maddesi sudur.  Sakral çakra duygu merkezimizdir. Cenin pozisyonunda uyumak Sakral çakranın şifalanmasına yardımcı olur.

3. Çakra Solar Plexus Çakrasıdır. Göbeğin üstünde mide bölgesinde yer alan çakradır. Maddesi ateştir. Lavanta ya da biberiye, çakranın uyarılması ve şifalanması için ihtiyacımız olan kokulardır.

4. Çakra Kalp Çakrasıdır. Kalp hizasında yer alır. Maddesi havadır. Kalp çakrasının dengeli ve sağlıklı çalışması için önce kendimizi ve çevremizi sevmeyi bilmeliyiz. Kalp çakrasının şifalanması için bağışlayıcı olmalı ve sevginin gücüne inanmalıyız.

5. Çakra Boğaz Çakrasıdır. Boyun boğaz bölgesinde yer alır. Bitkilerden şifa bulabiliriz. Okaliptus, ada, ya da nane çayı gibi çaylar tercih edebiliriz. Boğaz çakrası kendimizi dış dünyaya ifade edebilme çakrasıdır. Enerji akışı olması için duygusal boşaltım yapmak iyi gelebilir. Sustuklarımızı ya da konuşamadıklarımızı yazarak rahatlamayı tercih edebiliriz. Ya da iletişimin gücünden faydalanıp dile getirebiliriz.

6. Çakra Üçüncü Göz Çakrasıdır. Alın ve göz arasında bulunan çakra sezgiselliği temsil eder. Göz çakrası doğduğumuzda açık olan fakat sonrasında kireçlenen bir çakradır. Kireçlenmeyi ortadan kaldırmak ve şifalanmak için enerjiyi davet edebilirsiniz.

7. Çakra Taç Çakrasıdır. Baş üstünde bulunur. Stres kaynaklı ve kronik migren gibi rahatsızlıklar bu çakranın kapalı olması sebebiyle oluşabilir. Temel çakra, yaşamsal farkındalıklarımızın dengeli olmasıyla ilişkilidir. Rahat ve sessiz bir ortamda kendinizle baş başa kalmak, anın içinde kendi benliğinizi keşfetmek taç çakranın dengelenmesine yardımcı olur. Sevgiden beslenmek bütün çakraların şifalanması için etkilidir. Sevgiden beslenmeyi tercih edebilirsiniz.

Hayatımızın içinde ruhu ve bedeni arındıran bir felsefi sistemin olması gerektiğine inanıyorum. Doğadan besleniyorum, şifalanıyorum, büyüyorum ve olgunlaşıyorum. Doğaya ve enerjiye teşekkür ediyorum.

Oluşturan İlayda Poyraz

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finans öğrencisiyim. İlkokul yıllarımdan beri sahnede olmaktan keyif aldığım için, 2013 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezinde oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldım. 2016 -2018 sezonunda Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu bünyesinde birçok çocuk oyununda oyunculuk yaptım. Meditasyon ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan hint felsefi sistemi üzerine çalışmalar yapıyorum. Seyahat etmeyi, Kültür-Sanat aktivitelerinde zaman geçirmeyi çok seviyorum. Popüler Kültür ve Stil Platformu Popstil.com'da içerikler üretmeye başladım. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

zamansız tasarım popstil

Zamansız Tasarımlarla Evin Kendi Kişiliğini Ve Tarzını Yansıtsın

moda sokak stili popstil

BACK TO SCHOOL: 5 ANAHTAR PARÇAYLA OKUL KOMBİNİ