İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım


KUZEYDEKİ VENEDİK ESİNTİSİ: GIETHOORN

giethoorn- popstil

Herkese selamlar! Bugün sizlere ölmeden önce kesinlikle gitmeniz gereken minik bir köyden bahsetmek istiyorum. Beni kendine doğası ile aşık eden bu köy ise, Avrupa’nın kuzeyinde, Hollanda’da bulunan Giethoorn.

Giethoorn aslında Hollanda’nın Overijsell Bölgesinde yer alan, Steenwijkerland belediyesine bağlı bir köy. Bu köye ‘’Keçiboynuzu’’ isminin verilmesinin hikayesi ise 1200 yıllarda Akdenizli sığınmacıların köye yerleştikten sonra ölen keçilerin boynuzlarını bulmalarıyla birleşiyor. Giethoorn, bilenler arasında ‘’Kuzey’in Venedik’i‘’ ve ‘’Masallar Diyarı’’ gibi isimlerle de anılıyor.

Biraz da gördüklerimden ve deneyimlerimden bahsetmem gerekirse Giethoorn, büyüklerimizin bizlere anlattığı masallardaki gibi, uzun kanallara, yemyeşil çimlere, rengarenk çiçeklere ve sonsuz huzura sahip, belki de dünya üzerindeki sayılı yerlerden. Bu minik köyü en verimli gezme şekillerinden biri ise bence kesinlikle bir kanal turu! Ortalama 15-20 € ‘ya birkaç saatliğine motorlu bir tekne kiralayıp bu muhteşem köyü doyasıya gezebilirsiniz.

Tekne ile ilerledikten sonra kanallar büyük bir göle açılıyor. Sonsuz mavi ve yeşil eşliğinde, minik ördeklerle bu kanalları ve gölü aşarak hem tekneyle başlangıç noktasına ulaşacaksınız hem de yıllarca içinizde sizinle birlikte büyüyen büyük şehirlerin karmaşasından uzaklaşıp, ‘’Şurada bir evim olsaaa’’ diye hayallere dalacaksınız, size bunun garantisini verebilirim.

Tekneden indikten sonra ise birbirinden güzel 3-5 kafe ve restoran sizi kanal kenarında karşılıyor olacak. Hafif bir atıştırmalık ve güzel bir içecekle manzaranın keyfini çıkarmak ise size düşüyor!

Giethoorn elbette sadece doğanın kıyak geçtiği bir köy değil, yani sadece manzara izlemeye o kadar yol gitmiyorsunuz. Bu köyde görmeniz gereken birkaç yerler arasında sizlere ilk olarak Olde Maat Uus Müzesinden bahsetmek istiyorum. Bu müze bize Giethoorn’da yerleşik hayatın nasıl ve ne şekilde gerçekleştiğini en iyi biçimde gösteren bir çiftlik müzesi. Günümüzde koruma altına alınan bu müzenin giriş fiyatı ortalama 4 € .

Giethoorn’da taşları, fosilleri ve mineralleri bir çatı altında toplayan bir diğer müze ise De Oute Aarde mineral müzesi. Bu müze ise kurucusu tarafından toplanan eserlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş. Renkli taşlara ve minerallere ilgi duyuyorsanız ya da sadece ‘’gelmişken görmeden gitmeyeyim bari’’ diyorsanız 3.5 €  karşılığında bu müzeyi gezebilirsiniz.

‘’İyi güzel hoş ama bu Giethoorn’a nasıl gidilir?‘’ derseniz, Giethoorn benim tur ile gezdiğim bir köy olduğu için kendim gitmedim ama sizin için araştırdım. Amsterdam’dan özel aracınızla 120km’lik bir yol sonrası buraya varabilirsiniz. Eğer arabanız yoksa – ki bence araba olsa dahi en mantıklı ulaşım şekillerinden biri olan tren ve otobüs opsiyonunu deneyin – Amsterdam Centraal’dan Steenwijk’e tren bileti alıyorsunuz. Steenwijk’ten sonra ister bisiklet kiralayıp gidiyorsunuz isterseniz 70 numaralı otobüse biniyorsunuz ve sonra bu masal diyari köyün tadını çıkartıyorsunuz!

Bir sonraki yazımda sizlerde söz sahibi olmak istiyorsanız İnstagram hesabım burakyasasin‘i takip edip başlatacağım ankete katılabilirsiniz. Ayrıca Blog hesabım olan amatourblogger‘e bir tık ile Kahve & Gezi & Mekan fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. İyi günler 🙂

Oluşturan Burak Yaşasın

Merhaba, ben Burak Yaşasın. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde Biyomedikal Mühendisliği okuyorum. Sizlere popstil.com aracılığıyla hem severek gittiğim kahve dükkanlarını hem de gezdiğim ülkeler ve o ülkelerde yaşadığım deneyimlerden bahsedeceğim.

podyum

Sezonun En Popüler Saç Renklerini Kaçırmayın!

etekli iki kadın

Kazak Etek Kombinleri ile Her Yerde Her Durumda Mükemmel Görün!