BayıldımBayıldım


Geçmişten Günümüze Spor Modası

Son yıllarda sağlıklı yaşam ve egzersiz konuları oldukça popüler hale geldi. Gündelik hayatın stresini atmak, hareketsiz yaşam tarzımızda sağlığımızı korumak, psikolojik olarak daha iyi hissetmek ve fit olmak için spor salonlarında ya da outdoor aktivitelerde çokça vakit geçirir olduk.

Tabi yalnızca ‘spor yapmak’ değil moda olan. Kendi stilimizi spor yaparken de yansıtmak için yüzlerce marka ve model seçeneklerinden faydalanabiliyoruz. Önerilere geçmeden önce spor stilinin geçmişinde ufak bir yolculuğa çıkalım.

1870lerde hayatımıza giren ‘Sporda Moda Anlayışı’ rahatlıktan uzak, gösterişli kıyafetlerden oluşuyordu. Hatta erkek sporcuların üzerindeki uzun etekler, kalın çoraplar ve yarasa kol bluzlar rahatlık olgusundan epey uzaktı.

1900lerin başlarına geldiğimizde ise kadınlar seyirci olmaktan çıkıp spor dünyasının bir parçası haline geldiler. Fakat kıyafetler yine rahatlıktan uzak, dönem kıyafetlerini andıran parçalardan oluşuyordu. Hatta uzun etekler ve altına giyilen topuklular spor modası değil zorunluluk haline gelebiliyordu.

1900lerin ortalarına geldiğimizde ise spor modası kendi yerini bulmaya başladı. Tasarımcılar bu alanda kendilerini özgürce ifade etmeye başladılar. 1900lerin sonlarında ise yepyeni trendler ortaya çıktı ve spor stili moda dünyasının önemli bir parçası haline geldi. Hatta bu stil sokak stillerine kadar taştı.

Günümüzde ise her yaşa ve zevke hitap eden spor stili her geçen gün yenilikler yaratmaya devam ediyor. Sporumuzu yaparken rahatlığımızdan ödün vermeden stilimizi yansıtacak bazı parçalara biraz göz atalım:

Spor Sütyenleri

Bu sütyenleri giymek için karın kaslarımızın olması şart değil. Tabi en azından fit ve fazlalıklardan uzak bir bedene sahip olanlarda daha hoş görüneceklerdir. Üstelik spor yaparken sağladığı rahatlıklar yadsınamaz. Eğer fazlalıklarınız var ise üzerine giyeceğiniz fileli ya da hafif transparan bir spor tişörtü ile de stilinize imza atabilirsiniz.

Saç Bandları

spor bandı

Kim demiş sadece tenis oynarken takılır diye? Biz aksesuar sever kadınlar hem önümüze düşen saçlardan kurtulmak hem de stilimizi tamamlamak için elbet bandanalar ve saç bandlarından yararlanabiliriz.

Yoga Çorapları

eldiven

Pilates veya yoga yapıyorsanız klasik çoraplarınızı bir kenara atıp farklı modellerdeki kaymaz tabanlı yoga çoraplarını tercih etmeye ne dersiniz?

Eldivenler

Fitness yapıyor iseniz fitness eldivenleri ile ellerinizi korurken aynı zamanda aksesuar kullanmaya ne dersiniz? Ayrıca farklı renklerdeki boks el bandajlarını da bu amaçla kullanabilirsiniz.

Tişörtler

En rahat ev tişörtlerinizi ya da klasik spor tişörtlerinizi giymekten sıkıldıysanız aşağıdaki gibi bir çok farklı modellerin de bulunduğunu unutmayın:

Spor Taytları

Klasik de olsa bu taytları es geçmeden olmaz. Çünkü yüzlerce çeşit desenli, rengarenk çeşitlerinden birini seçerek tarzınızı ortaya koyabilirsiniz. Eğer fazlalıklarınızdan dolayı kendinizi rahat hissetmiyor iseniz; toparlayıcı ve push-up modelleri tercih edebilir, üzerine ise biraz daha salaş tişörtlerle deneyebilirsiniz.

Bonus: Spor taytlarından sıkıldıysanız biker şortları deneyerek hem rahat hem de tarz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Görüşmek dileğiyle.

Erva by Fromeanda

 

İç çamaşır seçiminin nasıl olması gerektiğini bu içerikten öğren – Tesadüfe Bırakmadan İç Çamaşırı Seçimini Nasıl Yapmalısın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nisan Ayı Burç Yorumun!

sanat ve kültür

Sanata Yatırım Yapın; Design House İstanbul