İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım OMGOMG


Fransız Stili vs. İtalyan Stili – Sence Hangisi Daha Tarz?

Birbirine sınır komşusu iki ülke olabilirler fakat söz konusu moda olunca iki ayrı kutup kadar birbirlerinden uzak ve farklılar: Fransızlar ve İtalyanlar.

Fransız Stili

‘’Less is more’’  Yani az daha çoktur. İşte Fransızların kabul ettikleri ve uyguladıkları moda, bu cümle etrafında gelişiyor. Zahmetsizce şık görünmek konusunda ustalar diyebiliriz. Mesela kıyafette aşırı katmanlaşmayı sevmiyorlar, bu ne demek? İngilizce’de “layering” olarak geçen terim birçok kıyafeti üst üste giymek anlamında kullanılır. Fransızlar bu tarzdan çok uzaktalar. Çünkü onlar aksesuar kullanacaklarında bile kıyafetlerini minimum düzeyde tutarak zahmetsiz şıklıklarını ortaya koyuyorlar. Şapka kullanmayı çok seviyorlar, büyük beden erkek gömleği ve omzuna attığı çantasıyla feminen tarzına maskülen dokunuşlar eklemeyi de. Fransız moda tasarımcısı, Gabrielle Coco Bonheur Chanel ya da bildiğimiz adıyla Coco Chanel, 1926 yılında little black dress‘i tasarladı. Vogue, bu elbiseyi Chanel’in Ford’u olarak tanımladı. Başka bir deyişle tüm sosyoekonomik düzeydeki kadınlar için kolay ve erişilebilir olan elbiseydi bu. Diğer tasarımcıların dönemin kasvetli havasını değiştirmek için renkli ve çok detaylı kıyafetler tasarlayıp sunduğu dönemde, Fransız modacısı Chanel siyah ve dümdüz bir elbise ile döneme damgasını vurmuştu. Ardından da şöyle söylemişti: “Siyah rengini kullandım, siyah bugün hala güçlü duruyor, çünkü siyah etrafındaki her şeyi siliyor.”

İşte tam da bu noktada şunu söyleyebilirim ki; Fransızlar, Coco’nun dediği gibi düşünüp dolaplarında genelde siyaha yer verirler. Biraz renk sıçramasıyla zamansız ve basit görünümleri tercih ederler. Skinny kot pantolon, beyaz gömlek, zarif bir saat ve kırmızı bir ruj… Fransız kadınlarının şık görünmesi için yeterlidir. Çünkü onlar için giyim aynı zamanda tavırdır. Ruj demişken, makyajda da sadelikten yana olup hiçbir zaman tüm yüz makyajı yapmazlar. Bazen hiçbir şey yapmamış gibi yani no make-up’ı tercih ederler ya da kimi zaman dumanlı göz makyajı kimi zaman sadece rujla makyaj yaparlar.

Fransız erkekleri de kadınları gibi zahmetsiz şıklığı tercih ederler. Zamansız ve klasik parçalara yatırım yaparak dolaplarında muhakkak kaşmir kazak, kaliteli bir blazer ve genelde siyah, beyaz, gri ve mavi renklerine yer verirler.

İtalyan Stili

İtalyanlar seksilikten hoşlanır ve kusursuz şekilde bakımlıdırlar. Elegan ve feminen tarzıyla dikkat çeken İtalyan kadını makyaja çok önem verir. Uzun kirpikler, güzel bronzlaştırılmış ten ve siyah keskin bir eyeliner ile makyajını tamamlar. İtalyanlar için doğal mutlaka daha iyi değildir, bu yüzden “yapılan şey” herkesin görmesi ve takdir etmesi içindir. Vücuduna sıkı oturan parçalar, feminen ceketler, bol renk ve desenler kullanmaktan ve bodycon elbiseler giymekten çekinmezler.

İtalyan kadını sabahtan akşama kadar en şık haliyle sokakta görülebilir. Spora ya da şık bir restorandaki yemek randevusuna giderken her daim bakımlıdır. Fransızlar, stillerinde mücevherlere daha çok yer verirken, İtalyanlar aksesuarlara daha çok yatırım yaparlar. Burada aksesuar şemsiye teriminin altında en büyük pay aslında çantaya ait. İtalyan kadınları için lüks bir el çantası muhakkak yatırım yapılması gereken bir parça. Özellikle de Gucci, Bottega Veneta ve Prada marka ise. Yüksek topukları ve mini eteği ile espresso yudumlayan ya da spagetti yiyen İtalyan kadını her zaman iddialıdır. Gömlekler, büyük şallar, fularlar ve kemerler vazgeçilmezleridir.

Şık İtalyan erkekler, klasik görünüme çok uzak değiller. Pantolon, gömlek ve boyunlarına attıkları kaşkol ile zemin hazırladıkları kombinlerini casual bir kabanla tamamlarlar. Fransız erkekleri siyah ve nötr tonlara sadık kalırken İtalyan erkekleri toprak tonları ve taş renginden ayrılamazlar.

İki ülke stilinin genel hatlarından bahsettikten sonra hangisine daha yakınım diye düşündüm. Net bir cevap oluşmadı zihnimde. Bazen Fransız kadını gibi sade bir şıklık içindeyken kimi zaman da İtalyan kadını gibi belirgin makyajım ve rengarenk kıyafetim ile dikkat çekmeyi seviyorum. Peki sizin stiliniz hangi ülke insanına daha yakın?

Işıltılı günler dilerim.

-Ayşe Nur

by fromeanda

 

Daha fazla Chanel için bu içeriği de kaçırma – Chanel Ford ve Demokratik Küçük Siyah Elbisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sinemanın Dişi Hali: Filmmor Kadın Filmleri Festivali

ezgi-kamadan

popstil& Talks 3: Fashion Buyer – Ezgi Kamadan