İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım Yaa!Yaa! OMGOMG


Feminizm Hakkında Bilinen Yanlışlar

Feminizm, kadının özgürlüğünü savunan ve eski çağlardan bugünlere kadar ulaşmış bir akımdır. Bu akımın ortaya çıkmasının nedeni ise dünyada yaşanan kadın- erkek eşitsizliğidir. Bu yüzden feminizm, bilinenin aksine sadece kadınları değil erkekleri de ilgilendirir. Feminizmin amacı kadınların da toplumda söz sahibi olduğunu göstermek ve gerçek eşitliği ortaya koymaktır.

Feminist hakkında toplumun düşündüğü yanlışlar nelerdir? Bunları maalesef düşündüğünüzden fazla insan düşünmektedir.

1. Sadece kadınlar feminist olabilirler.

Tuhin-and-Aditi- feminism-popsatil

Feminizm kadın- erkek eşitliğini savunur, dolayısıyla da bunu savunmanın kadın olmak gibi bir zorunluluğu olamaz. Erkekler de tıpkı kadınlar gibi bu düşünceyi savunabilir, destekleyebilir ve sorunların çözülmesi için çaba gösterebilir.

2. Erkeklerden nefret eden kadınlar demektir.

feminizm hakkında düşünülen yanlışlar

Feminizm, ezme ve ezilme ilişkisi olan ataerkil düzene karşı mücadele eder. Dolayısıyla da bu düzene dahil olan her şeye karşıdır. Feminist olmanın yalnız yaşamak, erkeklerden nefret etmek gibi koşulları yoktur. Çünkü feminizm, yalnızca bir adalet arayışıdır.

3. Feministler aileye, çocuk yetiştirmeye karşı çıkarlar ve ayrıca genellikle lezbiyenlerden oluşmaktalardır.

Bu düşünce günümüze dayanmaktadır. 1990 yılında Pat Robertson ünlüce şunu demişti: “Feministler eşitliği desteklememekteler, aileye karşı politikaları, kocalarını terketmeyi, çocuklarını öldürmeyi, cadılık yapmayı, kapitalizmi bozmayı ve lezbiyen olmayı desteklerler”. Böyle olmayışını her ne kadar ispatlamış olsakta 29 yıl sonra aynı düşüncede olan insanlar hala bulunmaktadır.

4. Feministler fazla sinirlilerdir.

Evet biliyorum saçma ama aramızda bunu düşünen çok insan var maalesef. Yıllardır politikacılar protestolarda ve genel yaşamda feministlerin fazla sinirli ve herşeyi abarttıklarını sanmışlardır. Ama örneğin; tecavüze karşı olan bir protestoda ağlamanın ya da sana olanlar yüzünden sinirlenmenin, ya da kötü anılar getirdiği için mutsuz olmanın abartılır bir yanı yok. Bunlar sadece insanlık tepkisidir. Feministlerin herşeyi abartması ya da sinirlenmesi ile hiç bir alakası yoktur.

Kylie-Jenner-Egg-yumurta

Kylie Jenner’ın Rekoru Bir Yumurta Tarafından Kırıldı!

rihanna dava popstil

Riri Babasını Mahkeme Önüne Sürüklüyor!