İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım OMGOMG


Yoga Vs Pilates – Farkları ve Etkileri!

Hayatınıza mutluluk ve huzur katmak istiyorsanız, pilates veya yoga yapmalısınız.

Son yılların en popüler egzersizleri olan pilates ve yoga, ruha ve bedene oldukça faydalıdır. Felsefeleri farklıdır ama ortak noktaları daima vücuttur.

Yoga

Kas gruplarını geliştiren duruşlar ve pozisyonlar düzenleyen, hem fiziksel hemde ruhsal dengeyi sabitleyen bir egzersizdir. Akıl, beden ve ruh sağlığının birbirleri ile bağlantıda olduğu bir egzersiz olmasının yanı sıra bireyi iyileştirmeye dayalı teknikler de yogada sıkça kullanılır. Enerjik bir akışa sahip yoga stillerinde nefes burundan alınarak yine burundan dışarı verilir, seanslar farklı duruş, pozisyonlarla ve nefes teknikleriyle yapılır. Yoga genellikle kasların esnekliğine odaklanır ve kasları gerer.

Fizyolojik rahatlamanın yanı sıra yoga, ruhu bütünleştirip bedensel gelişimi destekler.

Pilates

Pilates kasları germek yerine güçlendirir, bu yüzden bel ağrınız varsa, karın, kalça yada diz ameliyatı olduysanız sonrasında pilates yapmak iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Çoğu pozisyon fizyoterapistlerin verdiği egzersizlere benzemesinden dolayı kasları güçlendirici etki yapar. Fizik tedaviye benzeyen en temel hareketler arasında; nötr pelvis kararlılık, pelvik göğüs, ab prep, uçuş ve köprü hareketleri sıralanabilir.

Pilates uzun dönemde duruşu düzeltir, kasları geliştirir, kan dolaşımını arttırır ve vücudu sıkılaştırır.

Pilates ve yogayı kıyasladığımızda pilatesin daha çok karın ve sırt kaslarına odaklandığını ve duruş bozukluklarını giderdiğini, ağrıları azalttığını ve kasları güçlendirdiğini görüyoruz. Yoga ise vücut ve zihne aynı anda odaklanarak duruşlarla insanda detoks etkisi sağlar. Yoga, iç huzuru artırarak yaşam enerjisi sağlar ve hayattan zevk almaya yardım eder.

Sağlıklı bir yaşam için pilates ve yoga kadar sağlıklı beslenmekte önem taşır. Hem yoga hem pilatesi kendiniz deneyimledikten sonra hangisnin bedeninize ve ruhunuza iyi geldiğine karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yemek

Modunuzu ve Enerjinizi Değiştiren Besinlere Dikkat Edin!

İstanbul Edebiyat Festivali 11. Yılını Dolduruyor