BayıldımBayıldım


DİŞLERİNİZİ DOĞRU FIRÇALADIĞINIZDAN EMİN MİSİNİZ?

Gülümseme, estetik gibi konularda bizi toplumda sosyal ve psikolojik olarak etkileyen dişlerimiz aynı zamanda çiğneme, öğütme, konuşma gibi bir çok fizyolojik harekette de başrolü üstleniyor. Aynı zamanda ağız ve diş sağlımız genel vücut sağlığımızı da oldukça etkilemektedir.

Peki biz doğru ağız ve diş bakımını ne kadar yapabiliyoruz? Doğru bildiğimiz yanlışlar neler? Gelin hadi yarın sabah bambaşka bir güne başlamak için bu adımlarla dişlerinizi fırçalayın.

Çoğu ağız ve diş rahatsızlıklarının başlıca sebebi doğru diş fırçalamayı ve bakımı yapamamızdan kaynaklanmaktadır. Doğru diş fırçalama teknikleri ile ilgili ufak ipuçları;

Diş fırçası seçimi: Düz saplı, orta sertlikte kıllara sahip, kıllarının ucu yuvarlatılmış ağzınızın boyutuna göre arka dişlere de rahatlıkla ulaşabilecek bir başa sahip diş fırçası ideal olacaktır.

Mercimek büyüklüğünde diş macununu fırça kılları arasına sıkınız ve fırçayı ıslatmamak burda unutmamanız gereken ayrıntılardan biri

Öncelikle fırça kılları dişe değmeyecek şekilde yere pararlel tutulur. Arka grup (posterior) dişlerden başlanarak fırça kılları 45 derece açı ile diş etine bakacak şekilde yönlerdirilir. Fırça bu konumdayken her diş için kısa mesafelerde yanal hareketlerle 4-5 kez hareket ettirilir ve bilek hareketiyle fırça dişe doğru döndürülerek bir defada alt çenede yukarı doğru ;üst çenede ise aşağı doğru olmak üzere bir defa da süpürme hareketi yapılır.

Aktif fırçalama hareketi 2 veya 3 dişi kaplayacak şekilde küçük bölgelerde beş altı kere tekrarlanır

Alt ve üst çenede bir uçtan bir dişlerimizin dudağa/yanağa ve dile bakan (yani arka kısımları) bu şekilde fırçalanır.

Tek farklılık olarak ön bölgedeki 6 dişimiz için yani anterior bölgedeki dişlerin arka bölümünü (lingual yüz) fırçalarken fırçanın kılları alt çenede aşağı üst çenede yukarı bakacak şekilde dik olarak ve sapı yere paralel olarak yerleştirilir.

Daha sonra fırça bu konumdayken fırçanın sapının ucu üst çenede aşağı; alt çenede ise yukarı doğru hafifçe kaldırılır. Kıllarla titreşim hareketi yaptırıldıktan sonra süpürme hareketi yapılır .
Sağlıklı bir diş ve dişeti bakımı için diş fırçalamadan sonra arayüzler için ipi kullanımı da ihmal edilmemelidir.

Küçük yaşlarda çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmak bence en önemlilerinden biri.

Tabi ki en önemlisi diş hekiminize altı ayda bir kontrole gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bol sağlıklı gülüşlerde günler dilerim ♥️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gigivebella-popstil

DENIM YARIŞI: GIGI VS BELLA

kenzo makyaj far

KENZO’DA SONUNDA MAKYAJ DÜNYASINA ADIM ATARAK İLGİNÇ BİR TASARIM SUNDU!