Her Isırıkta Mutluluk Duyduğumuz Çikolata Gerçekten Diyet Bozar Mı?

”Diyet yaparken çikolata yedim. Diyeti bozdum.” Diyet yapmak demek, sevdiğimiz besinlerden ayrı kalmak gibi düşünülse de ancak gün içindeki kalori dengesinin sağlanması halinde istenilen her türlü besin diyet listenize eklenebilir. Peki her ısırıkta mutluluk duyduğumuz çikolataya gelirsek… Diyetimizi sandığımız kadar negatif etkiliyor mu?

Her Isırıkta Mutluluk Duyduğumuz Çikolata Gerçekten Diyet Bozar Mı?

Çikolatanın içerdiği kakao miktarına göre antioksidan içeriği artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, 50 gram bitter çikolata  yeşil çaya oranla üç kat fazla antioksidan madde içermektedir. İçerdiği triptofan proteini sayesinde seratonin hormonu seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir. Özellikle de kadınlar bu konuya daha duyarlıdır. Günde 4 parça (20 gram), %70 kakao oranına sahip bitter çikolata tüketmek, modunuzu yükseltir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Antidepresan etkisi gösteren yiyeceklerin başında gelir.

Her Isırıkta Mutluluk Duyduğumuz Çikolata Gerçekten Diyet Bozar Mı?

Total kolesterol seviyesini azaltıcı, iyi kolesterol (HDL) seviyesini artırıcı, insülin direncine faydalı özellikleri bulunur. Ayrıca bakırdan zengin olup, cilt ve saç sağlığı için de faydalıdır. Çikolata lif içeren gıdalar arasında olup, 100 gram %70 kakaolu bitter çikolata günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %16’sını karşılamaktadır.

MİGREN HASTALARI DİKKAT!

Her Isırıkta Mutluluk Duyduğumuz Çikolata Gerçekten Diyet Bozar Mı?
Migren hastaları ‘phenolsuphotransferase’ adlı bir enzim yetersizliği nedeniyle yoğun ağrılar çekerler. Çikolata ise damarları açarak bu enzimin daha çok tüketilmesine yol açar. Bu yüzden migren hastaları çikolatadan uzak durmalıdır.

Peki Diyette Hangi Çikolatayı Tercih Etmeli? Ne Kadar Çikolata Tüketmeli?

Hem stresi baskılayan hem de bel incelten mucizevi yiyecek: BİTTER ÇİKOLATA

  • Bitter çikolatalar koyu renklidir ve kakaoya sadece yağ ve de az oranda şeker eklenerek üretilir.

Açık kahverengi sütlü çikolatalardan temel farkı çok az süt ürünü içermeleri ya da hiç süt ve şeker içermemeleridir. Ama genel olarak kakao içeriği %70 ve daha yüksek olan çikolatalar “bitter” çikolata olarak adlandırılır

  • Çikolatanın sağlığa faydalı olmasının tek sebebi, içerdiği gerçek kakaodur. Sütlü çikolatalarda acı tadın azaltılması amacıyla şeker oranı artmaktadır. Tercihimiz, minimum %70 kakao içeren, süt tozu, şurup (glikoz şurubu, şeker) ve diğer katkı maddelerini bulundurmayan bitter çikolatalardır.
  • Günlük ortalama 20 gr (2 kare) bitter çikolatayı 1 porsiyon meyve yerine tercih ederek çikolatadan vazgeçmeden diyet listenize ekleyip, yanına da triptofandan zengin olan seratonin hormonun salgılanmasını sağlayan (mutluluk hormonu) az yağlı bir süt ile de tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

KADIN OLMAK : REGL SÜRECİ VE CİNSEL SAĞLIK

Kadın Olmak: Regl Süreci ve Cinsel Sağlık

Banyo Yapmanın Mucizevi Etkisiyle Tüm Streslerinden Arın