İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım


ÇILGIN CUMAYA HAZIR OLUN: BLACK FRIDAY!

Herkese yeniden merhaba! Yazımın başlığından da anladığınız üzere tüm alışverişseverlerin heyecanla beklediği Black Friday çılgınlığına sayılı günler kaldı. Pek çok marka daha şimdiden indirim alarmları vermeye başladı bile. Peki nedir bu her yıl ortalığı kasıp kavuran Black Friday çılgınlığı? Ne zaman başlar,ne kadar sürer adını nereden alır? Gelin hep beraber aklımızdaki soru işaretlerini bu yazıyla ortadan kaldıralım.

BLACK FRIDAY NEDİR?

İşletmelerin 1960lı yıllarda yaşadıkları ekonomik krizden dolayı ayakta kalmak için büyük bir indirim yapma kararı almalarıyla ortaya çıkan Black Friday, Philadelphia’daki yaşanan yoğun trafik ve izdihamdan dolayı adını tarihe Kara Cuma olarak yazdırmıştır. Black Friday Şükran Günü’nün ertesi sabahından gece geç saatlere kadar süren bir yılın büyük indirim festivali diyebileceğimiz türden aslında. Elektronikten giyime pek çok alanda yıl içindeki fiyatların yarısına alışveriş yapabileceğiniz bir gün. Ülkemizde de bu gelenek sürüyor. Mağazalardaki uzun kuyruklara,yollardaki kalabalığa burada da şahit olmak mümkün. Bu durum da Black Friday ismini destekler cinsten.

NE ZAMAN BAŞLAR, NE KADAR SÜRER?

Amerika’da her yıl Kasım ayının dördüncü perşembesine denk gelen Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma günü erken saatlerde başlayıp gece geç saatlere kadar devam eder. Bu indirim sadece 1 gün olup, alışveriş yapmak için yılın en doğru zamanı olarak adlandırmak mümkün. Ülkemizde ise çoğu marka indirimleri daha öncesinden başlatıp, haftasonuna dek sürdürebilmektedir.

BLACK FRIDAY NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?

Ülkemizde çoğu marka online olarak indirimleri daha erken başlattığı için yapılabilecek en doğru adım daha önceki dönemlerde ne almak istediğimizi tespit etmek. Doğru alışveriş yapabilmek için bana göre en öncelikli adım bu. Daha sonra mağazaların indirimleri başlamadan önce mağaza uygulamalarından favorilerinize ya da sepetinize belirlediğiniz ürünleri eklemek olacaktır. Mağazalarda yaşanan yoğunluğu böyle günlerde alışveriş merkezlerinde geçirenler bilir. Gerçekten alışveriş çekilmez bir hal alır.

Bu yüzden ilk önce uygulamadan ürünleri takip etmek büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Böylelikle yağmalanmış mağazalarda aradığınızı bulmaktansa bu şekilde ürünleri edinmek daha büyük bir kolaylık sağlamış olur. Sadece online olarak alışveriş yapmanın tek kötü yanı bedenlerde yaşanan zorluk. Bunu da daha önceden mağazalara ürünleri deneyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Çoğu üründe indirimler belirlenmediği için Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece sepetinizdeki ürünlerin indirim oranlarını ve fiyatlarını görebilir, alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Daha önceden indirime başlamış olan markalar içinse son güne bırakmanızı pek tavsiye etmem, istediğiniz ürünü, ürünün bedenini bulamamanız olası. Ülkemizde Black Friday’e olan ilgi oldukça fazla, bunu unutmamak gerek. Umarım bu yazı hepimize faydalı olmuştur ve hepiniz istediğiniz şeyleri edinebilirsiniz bu günde.

Mutlu Alışverişler!

dıy

Evlerinizde Harikalar Yaratacak DIY Fikirleri!

MUTLU OLMAYA ÇALIŞAN PRENS: OSCAR WILDE