Çiğ mi (Raw Food) Yoksa Pişmiş mi Beslenmeliyiz?

“RAW FOOD”  kavramı neyi kapsıyor? İngilizce’deki “raw” kelimesi çiğ anlamına geliyor. Ama bu sadece salata, sebze, meyve yemek değildir. Bazı gıdaları kurutarak pişirilebiliyoruz. Tıpkı güneş gibi Isıtma derecesi 40-45 derecenin üzerine çıkmıyor. Çünkü daha yüksek ısıda pişirilen gıdalarda vitaminlerin, enzimlerin tamamı ve minerallerin yüzde 70’i kayboluyor, antioksidanlar ise büyük zarar görüyor.

Sebze ve meyveleri neden doğal halleriyle tüketmek gerektiğini anlasakta tamamen çiğ beslenmenin doğru bir yöntem olmadığı kanısındayız. University College London Genetik bölümü Profesörü Steven Jones da, bu beslenme biçimini uzun süre benimsemenin sağlımıza ciddi bir tehdit oluşturacağını hatta ölüme bile sebebiyet vereceğini belirtti.

Ancak meyve ve sebzeleri çiğ yemek bazen daha sağlıklı bir alternatif olabilir. Peki hangi durumlarda sebze ve meyveleri çiğ tüketmek ya da onları pişirmek doğru olur biraz onlardan bahset istiyorum.

PİŞİRİLEREK TÜKETİLMESİ TAVSİYE EDİLEN SEBZE VE MEYVELER:

Havuç, Domates, Kuşkonmaz

Kalp dostu bazı gıdaları pişirmek, onların içinde bulunan bazı besin değerlerini açığa çıkararak daha yararlı hale getirmektedir. Havuçta bulunan A vitamini, domateste bulunan değerli bir antioksidan olan likopen ve kuşkonmazda bulunan ferulik asitten maksimum derecede yararlanmak istiyorsak bunları az da olsa pişirmek gerekiyor. Fakat domatesin içinde bulunan c vitaminin pişirildikten sonra %10 oranında azaldığı bilinmektedir. Bu vitamini başka gıdalardan da alabiliriz.

BU 3 BESİN, vücudumuzu çevresel etkilerden korurken hücrelerimizin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.

Brokoli ve Su Teresi

Mutlaka çiğ tüketilmesi gereken başlıca gıdalar arasında olan brokoli ve su teresi, Bu sebzeler pişirildiklerinde sahip oldukları enzimlerin büyük kısmını kaybeder. Bu da kanser karşıtı olarak bilinen glukosinolat adlı bileşiğin yok olması anlamına gelmektedir. Bu besinler gibi;

Sarımsak da ısıdan etkilenen gıdalar arasında. İçinde bulunan allisin adlı madde ısıya maruz kaldıkça azalmaktadır. Bu yüzden sarımsağın yemeklere son aşamada katılması iyi bir çözüm olabilir.

Çiğ yenen sebze ve meyvelerden ve onların içinde bulunan A, D, E, K gibi yağda çözünen vitaminlerden daha fazla yararlanmak için birkaç tavsiye:

çiğ gıda popstil

  • Domates gibi besinleri buzdolabında değil, oda sıcaklığında saklamanızda yarar var. Bu sayede domatesleriniz daha iyi olgunlaşırken likopen miktarı da artar
  • Meyve ve sebzelerinizi, taze olarak hazırlayın. Önceden hazırlayıp beklettiğiniz sebze ve meyveler besin değerlerini kaybeder.
  • Kavurma ya da soteleme gibi su içermeyen pişirme yöntemlerini B ve C vitamini içeren sebze ve meyveleri pişirmek için tercih etmeyin. Bu yöntem söz konusu vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.
  • Sebzelerinizin üzerinde biraz yağ gezdirerek yağda çözünen vitaminlerin (A,D,E,K) vücut tarafından emilimini artırabilirsiniz.
  • Ara sıra dondurulmuş ürünleri kullanabilirsiniz. Bu işlem için meyve ve sebzelerin taptaze olarak dondurulması gerektiğinden çözdürdüğünüzde taze gıda tüketebileceğinizden emin olabilirsiniz.
  • Son olarak ise dengeli beslenmeye özen gösterelim. Tükettiğiniz çiğ gıdalarla pişmiş gıdalar dengeli olmalıdır. Böylece C vitamini ve antioksidanlardan gerektiği şekilde yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hailey Baldwin ve Justin Bieber’ın Düğünü Ne Zaman?

Kombinlerin Starı Kalın Kemerler