İlginçİlginç Cool!Cool! BayıldımBayıldım


Chanel Ford ve Demokratik Küçük Siyah Elbisesi

July or August 1961, Paris, France --- Fashion designer Coco Chanel adjusts the armhole of a model's dress with an assistant. --- Image by © Douglas Kirkland/CORBIS

Modanın devrimcisi olan Gabrielle Bonheur yani Coco Chanel’in bakış açısından ve devriminin en önemli noktasından kısaca bahsedeceğim.. Hadii başlayalım!

1883 doğumlu olan Chanel yaşadığı zorlu sürecin ardından moda dünyasına mükemmel bir giriş yapar. Önce kadınları o sıkıcı korselerden, elbiselerden, şapkalardan hatta ayakkabılardan kurtarır. Sonrasında ise insanların kafasında ki var olan o sıkıcı Güzellik algısına yeni bir boyut getirir. İlk zamanlarda yadırganan stili önce Fransa’da daha sonra ise tüm dünya da yaygınlaşır.

Peki Nedir Chanel’i CHANEL YAPAN ŞEY?

Demokratik olarak adlandırdığımız tarzıydı tabi kii… İnsanlar arasında ki sınıf farkını yıkarak, basit, ulaşılabilir, yalın ve en önemlisi rahat tasarımlarıyla herkesin gönlünü kazanmıştı ve maskülenliğin aslında kadınlara çok yakıştığını gözler önüne serdi.

Küçük Siyah Elbise Nedir Peki? Neden Chanel Ford?

Chanel şıklığı ve zarifliği benimseyen bir tasarımcı olarak bu düşünceyi demokrasileştiren yani hangi sınıftan olursa olsun her kadının giyebileceği bir elbiseyi tasarladı ve herkesin dolabında mutlaka bir tane de olsa bulunan, büyük kurtarıcımız SİYAH ELBİSEYİ hayatımıza soktu.

O dönemin en havalı ve ilgi çekici arabası olan Ford Model T ile yarışacak güçte olduğu için bunu 1926 yılının Ekim ayında Amerikan Vouge’u “Chanel Ford Tüm Dünyanın Giyeceği Elbise” başlığıyla moda tarihine yazdı.

Benim düşüncelerime gelirsek:

Bana göre; Chanel, zarifliğin ve şıklığın aslında pahalı, gösterişli mücevherler ve kıyafetlerden oluşmadığını savunmuştu. Kadınların abartıdan vazgeçip özlerine dönmelerini istemişti, bunun için çabalamıştı ve aslında gerçek güzellik onun için güçlü bir kadın demekti.

Kendisi tüm olayı şu sözüyle açıklıyor:

“İyi giyinmenin 3 temel prensibi vardır: Sadelik, Zevk ve İntizamdır.”

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.. Stilinizle parladığınız en güzel günler sizinle olsun

SELİN KADER ÇETİN.

Versace hakkındaki yazımız için buradan devam et!

popstil& Talks 2: Tüba Berber

Burcu Esmersoy

Burcu Esmersoy Bizlere Dünyayı Gezdirecek!