BayıldımBayıldım


Bu Bahar Fit ve Seksi Bir Vücüt Hazırlığı Yapmaya Ne Dersin?

Bahar geliyor ve hepimiz sımsıkı, sağlıklı bir vücuda kavuşmak istiyoruz. Çünkü beden özgürlüğü aynı zamanda ruh özgürlüğüdür. Özgüvendir. Cesaretli ve cesur olmak biraz da buna bağlıdır. Yani kendinizle barışık olmak bir çok mutluluk sebebinin esas kaynağıdır.

17 temel kural ile fit ve seksi bir vücuda nasıl hazırlanabiliriz inceleyelim.

1. DENGELİ BESLENME

Dengeli beslenme sürecini en kolay doğaya dönme olarak tanımlayabilirim. Hazır gıdalardan uzak durmak bir adımdır. Uzak durulması gerekenleri abur cubur, fast food, kızartma, hamur işi, şekerli market ürünleri şeklinde sıralayabiliriz.

Peki sağlıklı bir tabak nasıl olmalı?

Tabağı 4 e bölün;

1. bölüme sebze (salata, sebze yemeği gibi)

2. bölüme protein kaynağı (et, tavuk, balık, peynir, yumurta gibi)

3. bölüme karbonhidrat (makarna, bulgur, ekmek gibi)

4. bölüme meyve (avokado, nar, elma, portakal gibi) yerleştirin. Yemek yeme sürenizi 20 dk olarak ayarlayın ve fazlasını yemeden masadan kalkın. Neden 20 dk diyoruz? Çünkü beyne tokluk hissi 20 dk da gidiyor.

2. EKMEK TÜKETİMİ

Beyazdan kaçıyoruz, koyu renkli ekmeklere yöneliyoruz. Tam tahıllı, çavdar, kepekli gibi.

Eğer glutene alerjiniz varsa, çölyak hastası iseniz yada ekmek sizde şişkinlik ve hazımsızlık yaratıyor ise glutensiz ekmekler tercih edebilirsiniz. Ör: siyez, wasa vb.

3. ÇAY SEÇİMİ

Demir emilimini azaltmamak adına siyah çayı açık ve 1-2 damla limon damlatarak tercih edebilirsiniz. Demir eksikliği metabolizmayı yavaşlatabilir.

Yeşil çay ve beyaz çayın göbek bölgesi yağlanmasını azalttığına yönelik çalışmalar mevcut. Tabi ki sağlıklı beslenme ile birlikte…

Aynı şekilde rooibos, mate, kiraz sapı çayı da tercih edebilirsiniz.

4. SU TÜKETİMİ

Ağırlığınıza göre kaç litre su içmeniz gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

50 kg biri için 2 litre yeterli olacaktır.

Su tüketimi yağ yakmada sırasındaki döngü için önemlidir. İhmal edilmemelidir.

5. ŞEKER TÜKETİMİ

Rafine şekerden uzak duralım. Zaten vücut karbonhidrattan gereken glikozu alacaktır ve şeker isteğini bastıracaktır. Canınızın çektiği tatlı isteği tamamen alışkanlık ve duygusal açlıktır. Hayır demeyi öğrenerek bu alışkanlıktan kurtulmak oldukça kolay hale gelecektir.

6. KAHVE TÜKETİMİ

Hem yararlı hem de zararlı kategorisinden olan kahveyi doğru miktarda tüketmek önemlidir.

Sade, sütsüz, şekersiz, kremasız kahveler tercih edin.

Bunlar türk kahvesi, filtre kahve, sade nescafe gibi.

7. BAHARAT TÜKETİMİ

Metabolizmayı ateşlemek istiyorsanız baharat grubu olmazsa olmazlardandır. Toz zerdeçal, pul biber, nane, toz zencefil gibi baharatlar kilo verme sürecini olumlu yönde etkiler.

8. ALKOL TÜKETİMİ

Eğer vazgeçemiyorsanız haftanın bir günü kendinizi ödüllendirmek için kullanabilirsiniz. Herhangi bir bardak içkiden sonra günlük öğününüzden 2 dilim ekmek çıkarırsanız bir nebze olsun tolere etmenize yardımcı olacaktır. Ama unutmayın ki alkol hem ödem yapar hem de yağ dokusunu besler.

9. SEBZE VE MEYVELERİN ETKİSİ

Zayıflama diyetlerinin en masum, en kurtarıcı bölümü olan sebzeler bu fit döneme geçiş için size çok yardımcı olacaktır.

Meyveleri ise şeker oranı düşük olanlardan tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin: Elma, armut, portakal, kuru kayısı, ananas gibi. Lif oranının yüksek olması sebebi ile tokluk hissinin uzun süre korunmasında önemlidir.

10. KALSİYUM TÜKETİMİ

Günlük beslenmede süt ve süt ürünlerini 2-3 porsiyon tüketmekte fayda var. Bunlar; süt, kefir, ayran, yoğurt, cacık vb. Sabah aç karnına ya da gece yatmadan bir saat önce tüketilen kalsiyumun yağ yakımına olumlu etkisi olduğu biliniyor.

11. NEDEN AZ-AZ SIK-SIK BESLENİLMELİ?

Midenin boşaldıkça dolması metabolizmanızın çalışmasını sağlar. Her öğün arasını 2-3 saat olacak şekilde planlarsanız aç kalmadan kilo verebilirsiniz.

12. OMEGA-3 ÖNEMİ

Metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeye önemli etkisi vardır. Örneğin: Deniz ürünleri, yağlı tohumlar, keten tohumu yada omega 3 takviyeleri gibi.

13. TABAK SEÇİMİ

Boş tabak canınızı sıkar ve diyete karşı ön yargılı olmanızı sağlar. Bunun için tabak seçimini küçültüp doluluk hissi yaratabilirsiniz. Mideniz küçüldükçe aslında yediklerinizin size yettiğini de göreceksiniz.

14. EGZERSİZ

Vücudu aktif tutmak, sıcak ve hareketli olmak kilo verirken sıkılaşmanızı sağlar. Beslenmeden asla ayrılmayacak bir şey varsa o da spordur. Günlük 45 dk yürüş ile spora adım atabilirsiniz. Daha sonra da güçlenmek için ağırlık çalışabilirsiniz.

15. DİNLENME

Hücrelerin kendini yenilemesi için derin uykuya ihtiyacı vardır. Günlük 8 saat konforlu bir şekilde uyku hem dinç kalmanıza hemde sağlıklı kilo vermenize yardımcıdır.

16. ODAKLANMA

Her şey inanmak ile başlar. Kilo vermeye inanın, çabalayın, odaklanın. Beynin gücü her şeyin üstündedir. İnanın ki başarın.

17. ÖLÇÜM ETKİSİ

Kilonuzu tartmak, vücut ölçülerinizi yazıp saklamak ve yeni ölçüm ile karşılaştırmak size motivasyon sağlar. Gittiğiniz yolun doğruluğunu görmenize yardımcı olur. En doğru ölçüm haftanın bir günü yapılacak ölçümdür. Örneğin: Her pazar sabah kalktığınızda tuvalet ihtiyacınızı görüp kıyafetlerinizi çıkartıp henüz bişey yememişken tartılmaktır.

Kadınlar için regl döneminde tartılmak uygun değildir. Regl başlamadan önce ilk 4 gün, regl süreci ve bittikten sonra ilk 3 gün içinde tartıya çıkmak yanlıştır. Regl bitiminin 4. günü tartılabilirsiniz.

Vücudunuz sizin kıyafetinizdir ve unutmayın ki en güzel kıyafetleri siz hak ediyorsunuz.

Oluşturan DİYETİSYEN CANSU UÇAR

@dyt.cansuuucar BESLENME VE DİYET UZMANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karl Lagerfeld Chanel Fashion Show

İkonik Moda Dahisi: Karl Lagerfeld

Tatlılar ve Sebzeler Diyet

Herkesin Yaptığı ve Mutlaka Vazgeçmen Gereken Diyet Hataları!