İlginçİlginç Cool!Cool! HahayyHahayy BayıldımBayıldım


İstanbul ve Londra’da Brunch Zamanı!

kapak brunch

Biliyorum, biliyorum oldukça ilginç ama çokta popüler bir konsept. Brunch kelimesi Breakfast, Kahvaltı anlamına gelen ve Lunch öğle yemeği birleşiminden oluşmaktadır. Bu sabah ki kahvaltı gevreğiniz ve öğlen yediğiniz avokadolu salatanın birleşimi değil tabiki de. Böyle bir karışım çok tuhaf olurdu..

Aslında bu konsept yıllardır İngiltere’de ve Dünyaca vardı ama günümüzde Brunch Craze oldu yani kısacası bu günlerde çok popülerleşti.

Peki Beringer ismini hiç duydunuz mu? Beringer İngiliz bir yazardı ve Brunch konseptini o yarattı. 1895 yıllında yazdığı bir tezde çok basit ve öz bir şekilde çok alkol içmekten sonraki gün sizi tedavi edebilecek bir öğün olarak anlatmıştı. Yani kısacası HANGOVER yemeği de diyebiliriz.

İnanabiliyor musunuz? 100 yıllarca varolan bir konsept daha yeni yeni popülerleşti. Tabikide geç kahvaltı hep vardı; İngilizler Full English Breakfast‘larını yerler Türklerde Pazar günleri geç saatlerde sofraları oldukça zengin kahvaltı yaparlar; sucuğundan böreğine kadar. Günümüzün brunch’ları bütün kültürlerden ve geleneklerden alınan yemeklerle modern bir kahvaltı/öğle yemeği şekline dönüşmüştür..

Şuanda suda kayısı kıvamında haşlanmış yumurtalar, füme somon balığı, ve avokado çok popüler bir kombin. Kruvasanlar, tabi birde pastırmalı ve akçaağaç şuruplu Amerikan pancake’ler ve waffle’lar da çok popüler.

İngilterede bilebildiğinizden güzel brunch yerleri bulunmakta, aralarında en meşhur olanı Londra’daki craze sınırsız alkol brunch‘larıdır. Hem yemeğini seçiyorsun hemde sabit bir kerelik fiyata istediğin kadar Şarap, Espresso Martini ya da Bloody Mary gibi kokteyller içebiliyorsun. Düşünebiliyormusunuz? Kahvaltıda alkol? Ve sınırsız? Tabiki de. En azından güne mutlu ve rüya içindeymiş gibi girersiniz…

Gelelim Londranın bottomless (yani sınırsız alkollü) popüler brunch yerlerine…

1) Dokke, St Katherine Docks

2) Roka, Canary Wharf

3) Gauchos Electro Brunch

4) Bad Egg, Barbican 

5) Mabels, Covent Garden

6) Farm Girl, Chelsea 

Bunlar tabiki de sadece bazı meşhur brunch yerleri olarak bilinmektedir. Binlerce daha fazla yerler de var…

Peki ya istanbul’da? Şimdi size İstanbul’da ki meşhur brunch yerlerini sıralıyorum. Maalesef Istanbul’da sınırsız alkol yok ama bir kadeh Şampanya ya da yanına bir Pornstar Martini istemenizin bence bir sakıncası olmaz.

1) Shangri-La Bosphorus Istanbul

2) Misk, Istanbul 

3) Tom’s Kitchen, Istanbul

4) Mangerie

5) Kahve 6

6) Han Karaköy

Daha çok brownie ve cookie yoğunluklu ama brunchta niye bunları yiyemeyecekmişsin ki?

BEYAZ PERDEYE DAMGA VURAN 10 FİLMİ OYLUYORUZ!

Zamanın Ötesinde: Gerçeküstü Ve Sürreal Sanatçılık!