İlginçİlginç BayıldımBayıldım


Banyo Yapmanın Mucizevi Etkisiyle Tüm Streslerinden Arın

Banyo yaparak kolayca stresden arınabileceğini daha önceden bilmiyorsan eğer, evet, bu mümkün. Hatta su yakınında durmanın bile stres seviyesini düşürdüğü bilinmekte. Kısaca banyo yapmak için vakit ayırmanda oldukça büyük faydalar var. Çünkü harcadığın bir kaç dakika karşılığında, stresini azaltıp, rahatlık kazanıyorsun. Nasıl mı?

Banyo Yaparak Stresten Arın

Suyun Sıcaklığı Çok Faydalıdır.

  • Japon kültürüne göre banyo yapmak sadece kirden kurtulmak için değildir, aynı zamanda geçmişteki banyo kültürü şifa, tedavi ve manevi bir rejim olarakta bilinmektedir. Harvard’daki profesörler de buna katılıyorlar. Hatta ılık su, tıpkı güneşlenirken ve egzersiz yaparken, mutluluk hormonlarını yani endorfin salgıladığını söylemekteler.

  • Sıcak suda bulunmak vücudunuzdaki oksijeni arttırır, çünkü akciğerinizdeki basıncı ve kapasiteyi artırır. Yani kısacası daha rahat nefes almanızı sağlar. Bu da dolayısıyla strese iyi gelir, korkularınızı, kaygılarınızı önler ve ayrıca kan şekerinizi, tansiyonuzu normalleştirir ve gelecekte kalp krizi geçirmenizi de önlemiş olur.

Banyo Yaparak Stresten Arın

Bir de küvette yarım saat kalmanın 140 kalori kaybetmenizi sağladığını biliyor musunuz?

  • Peki ya ağrı? Ağrınızdan kurtulmak strestende kurtulacağınız anlamına gelmez mi? Tabiki de. Çünkü eğer ağrınız var ise psikolojik olarak sizi etkilediği için stresiniz de artmış olur ve stresliyseniz de kaslarınız genellikle otomatik olarak kasılır. Yani aralarındaki korelasyon güçlüdür. Bazı bilim adamlarına göre, banyo yapmak kan dolaşımını artırır, sinir sistemini sakinleştirir ve bu nedenle çok çarpıcı ağrılarada iyi gelmektedir.

  • Epsom tuz banyosu farkındalık temelli stres azaltmaya da iyi gelir. Peki bu nasıl yapılır?
  • 2 su bardağı Epsom tuzu.
  • 2 su bardağı karbonat.
  • En sevdiğiniz vücut yağından 5-10 damla. Örneğin karanfil ya da gül yağı olabilir.

Banyo Yaparak Stresten Arın

Bunları suya ekledikten sonra, ortamı rahatlatmak için meditasyon müziği açıp, mum yakın. Göreceksiniz ki hem stresinizi giderecektir, hem enerjinizi artıracaktır hem de bağışıklık sisteminiz güçlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Piruletas de chocolate fáciles

Her Isırıkta Mutluluk Duyduğumuz Çikolata Gerçekten Diyet Bozar Mı?

15 Görselle Günümüzün En Başarılı Pop Art Sanatcısı

15 Görselle Günümüzün En Başarılı Pop-Art Sanatçısı